Pagājušās nedēļas vētra nodarījusi postījumus Vecumnieku novada mežos 1

Pagājušās nedēļas vētra nodarījusi ievērojamus postījumus Vidusdaugavas reģiona mežos, vēsta aģentūra LETA, atsaucoties uz akciju sabiedrības "Latvijas Valsts meži" (LVM) sniegto informāciju. Lielākie vētras postījumi 12.augustā konstatēti Skaistkalnes meža masīvā Vecumnieku novadā, kur fiksēti vienlaidus gāzumi apmēram desmit hektāru platībā.

Pēc LVM darbinieku aplēsēm, Vidusdaugavas mežsaimniecības teritorijā gāztās un lauztās koksnes apjoms ir apmēram 10 000 kubikmetru. Vidēji vienlaidus gāztā platība nepārsniedz vienu hektāru.

Skaistkalnē vējš sadalījies divos virzienos, ar mazāku spēku virzoties uz Kurmenes pusi 20 – 30 kilometru garumā un uz Birzgali 40 kilometru garumā. Postījumu platums visā garumā svārstījās no 1 līdz 2,5 kilometriem.

Bauskas novada Jaunsaulē gāztās un lauztās koksnes apjoms sasniedzis 400 – 500 kubikmetru, bet tie nav vienlaidu gāzumi. Kurmenē nogāzti ap 3000 kubikmetru, ir daži vienlaidu gāzumi. Pārējie postījumi ir Skaistkalnē.

LVM vecākais meža eksperts Kaspars Riže novērojis, ka vētras laikā pārsvarā koki ir lauzti un liekti. Savukārt gāztajiem kokiem ir maza sakņu sistēma, kas liecina par to, ka tie bijuši atpalikuši vai slimi, piemēram, ar sakņu trupi.

LVM turpina Vidusdaugavas mežos nodarīto postījumu noteikšanu, rit vētras seku likvidēšana un meža ceļu atbrīvošana. LVM organizē koku novākšanu no ceļiem un bojātās koksnes izvešanu no meža iespējami īsā laikā, lai nepazeminātos tās kvalitāte un meža sanitārais stāvoklis.

LVM pieder 1,63 miljoni hektāru apsaimniekotas valsts mežu zemes, tajā skaitā 1,6 miljoni hektāru meža zemes, no kuras 1,41 miljons hektāru ir mežs. Kā dabas aizsardzības teritorijas tiek apsaimniekoti 0,32 miljoni hektāru jeb 20% no LVM valdījumā esošās zemes kopplatības. Galvenais uzņēmuma produkts ir kokmateriāli, katru gadu piedāvājot tirgū aptuveni 5 – 7 miljonus kubikmetru koksnes. 100% uzņēmuma akciju pieder valstij, to turētāja ir Zemkopības ministrija.

LVM apgrozījums pērn sasniedza 275,1 miljonu eiro, peļņa bija 75,45 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" dati. 2013.gadā kompānijas apgrozījums bija 259,8 miljoni eiro, peļņa – 60,49 miljoni eiro.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Zinātājs

LVM nepieder nekas, viņi apsaimnieko mūsu kopējo mantu

pirms 5 gadiem, 2015.08.20 12:31

Vietējās ziņas