Pagastos būs sarīkojumi par godu 8. martam 3

Bauskas novada pagastos nedēļas nogalē gaidāmi sarīkojumi par godu 8. martam, Starptautiskajai Sieviešu dienai.

Lai arī šim datumam nav valsts svētku statusa, Sieviešu dienu svin daudzās pasaules valstīs. Tās pirmsākumi nav meklējami padomju tradīcijās, bet gan cīņas sākumā par sieviešu tiesībām 19. gadsimta Amerikā.

Codes pamatskolā sestdien, 7. martā, pulksten 12 varēs noskatīties Svitenes amatierteātra izrādi «Trīs košas dāmas», informē pagasta pārvaldes lietvede Solvita Rotberga. Lugas autore ir Monika Zīle.

Mežotnes pagasta daudzfunkcionālajā centrā «Strēlnieki» svētdien, 8. martā, pulksten 17 visi gaidīti koncertā «Viss par mīlestību», informē kultūras organizatore Inga Mauriņa. Tajā skanēs krievu romances un franču dziesmas dziedātāja un vijolnieka Grigorija Salnīta izpildījumā. Koncertmeistare būs ērģelniece un pianiste Zaiga Lazdiņa-Radziņa. I. Mauriņa aicina skatītājus rezervēt galdiņu un līdzi ņemt «groziņu».

Mūziķis Grigorijs Salnīts dzimis un uzaudzis Maskavā, 2008. gadā pārcēlies uz Latviju. Viņš strādā par vijoļspēles skolotāju Bolderājas mūzikas un mākslas skolā, ir profesionāls gids un solo mākslinieks. Grigorijs interesējas par Latvijas vēsturi un kultūru, piedalās sabiedrības integrācijas projektos, publiskās diskusijās, radio raidījumos, dokumentālās filmās. Piecus gadus dziedājis Rīgas Latviešu biedrības nama jauniešu kamerkorī «Austrums», vairākus gadus dzied garīgas mūzikas ansamblī «Laudetur». Savukārt Zanda Lazdiņa-Radziņa ir ērģelniece, koncertu rīkotāja un dalībniece Iecavas luterāņu baznīcā.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Zuzanna

Vai Bauskas novada kultūras nesēji pagrabā dzīvo?

Itin tuvu sieviešu dienai piegūlusi tā saucamā vīriešu diena – 23. februāris. Atminējums ir banāli vienkāršs. Internacionālisti, nākot pie varas Krievijā, nomainīja kalendāru. 8. marts pēc jaunā stila ir 23. februāris pēc vecā. Savulaik, kad Vakareiropas revolucionāri svinēja 8. martu, Krievijas biedri solidāri plītēja 23. februārī. Komisāriem pat pēc kalendāra mijas saglabājās reflekss 23. februārī atzīmēt kaut ko revolucionāru. Turklāt, ņemot vērā Purima peldošo raksturu, šis datums nebija ne ar ko sliktāks par 8. martu.

Tā 1922. gadā tika uzcepta Sarkanarmijas diena. It kā par godu mītiskām strādnieku gvardu uzvarām šajā dienā 1918. gadā. Šodien šis mīts jau ir apgāzts. Toties zināms, ka 1917. gada 23. februārī ar pretkara mītiņiem iesākās t.s. Februāra revolūcija.

1918. gadā vienīgais zināmais militārais konflikts 23. februārī norisa pie Jamburgas. Tūkstoš durkļu sarkano matrožu vienība pēc īsas sadursmes ar vāciešiem pameta pozīcija un bēga līdz Gatčinai 120 km aiz frontes līnijas. Pa ceļam viņi sagrāba spirta cisternu un, paši to nenojaušot, atzīmēja vēl neeksistējošo Sarkanarmijas dienu.

Tajā pašā dienā Petrogradā KSDSP(b) CK nobalsoja par pakļaušanos vācu virspavēlniecības ultimātam, naktī uz 24. februāri par to paziņojot Vācijas valdībai. Sanāk, ka 23. februārī boļševiki nevis sakāva vāciešus, bet kapitulēja. Grūti atrast apkaunojošāku datumu Krievijas (t.sk. PSRS) militārajā vēsturē.

A. Kurajevs pamatoti uzskata, ka Tēvijas aizstāvja dienas atzīmēšana šajā datumā ir klaja ņirgāšanās krievu karavīriem. Diakons Kurajevs aicina kristiešus atturēties no Purima svinēšanas, lai arī aiz kādām izkārtnēm tas neslēptos. Viņš pauž viedokli, ka pareizticīgiem apsveikt vienam otru šādos svētkos ir sadomazohisms.

Ko darīt latvju pagānam, kas akurāt 8. marta pavasarīgā dienā vēlas priecēt savu mīļoto ar kādu ziedu? Hm, varu ieteikt, piemēram, noskaitīt šādu peršiņu: „Dieviņ, mana Minna nav sliktāka par Esteri, tāpēc es savai sirdsmīļai dāvāšu puķi, bet Esterei pigu!” I Mordohaja rēgs ar garu degunu atstāts, i Minna laimīga. Debesu Tēvs var ielūkoties katra dvēselē un redzēt – zieds sniegts no sirds vai pūļa instinkta ietekmē. Falšo svētku batālijās gan nerekomendēju piedalīties. Neļaujiet meliem un naidam valdīt caur sevi.

No interneta materiāliem.

pirms 5 gadiem, 2015.03.06 21:15

???

Kas šis par sviestu, kāds sakars ar vīriešu dienu, kad svin sieviešu? Kāpēc vispār šāds komentārs?

pirms 5 gadiem, 2015.03.07 17:58

ha

Kaut kāds vēsturnieks gribējis paspīdēt ar savām zināšanā un jauc atkal iekšā politiku

pirms 5 gadiem, 2015.03.08 15:57

Vietējās ziņas