Pandēmijas laiks licis mainīt pirkšanas paradumus pircējiem un pārdošanas kanālus pārdevējiem

Stādu audzētavā «Dzērves» Valles pagastā audzē ābeļu, bumbieru, plūmju, ķiršu, aprikožu, persiku, ogulāju, cidoniju un tūju stādus, kā arī Ziemassvētku eglītes podos.

Audzētavas īpašnieks Māris Kaminskis portālam pastāstīja, ka pašlaik aktuālie darbi audzētavā galvenokārt notiek divās jomās – noslēgumam tuvojas augļu koku stādu pavasara pārdošana, un noris mazo eglīšu izstādīšana uz lauka.
 
M. Kaminskis atzina, ka vēsais pavasaris ir labvēlīgs augļu koku stādiem – tie nesteidzas izplaukt pārāk ātri. Arī aizvadītā siltā ziema dēstiem nākusi par labu, tie labi pārziemojuši. Aprīlis un maijs ir augļu koku tirgošanas «pļaujas laiks», bet, pateicoties tam, ka stādus pārdod konteineros, stādīšanas laiks var ilgt līdz pat Jāņiem.

Šajā pavasarī notikušas ievērojamas pārmaiņas stādu pārdošanas organizēšanā. Nebija lielo stādu tirgu, īpaši nozīmīga pārdošanas apjomā bijusi stādu parāde Siguldā. Tur pēc stādiem citus gadus brauca ne tikai no visas Latvijas, bet arī Igaunijas, Baltkrievijas un pat Somijas. Taču pandēmijas laiks licis mainīt pirkšanas paradumus pircējiem un pārdošanas kanālus pārdevējiem.

M. Kaminskis pastāstīja, ka šogad vēlme iegādāties augļu kokus nebūt nav mazinājusies. Stādi pie pircējiem nonāk galvenokārt tādējādi, ka paši brauc uz audzētavu un pērk uz vietas. Tas izdevīgi gan pārdevējam – stādi nekur nav jāved, gan pircējam – iespēja maksāt lētāk. Piemēram, divgadīgas ābeles stāds, pārdots tirgū, maksā desmit eiro, bet uz vietas – par vienu mazāk.

«Bija kāda sestdiena, kad pie audzētavas vienlaikus piestāja vairāki pircēju auto un mums bija jāiesaistās sociālās distances regulēšanā,» atklāja īpašnieks. Pēc kārotajiem stādiem uz «Dzērvēm» ļaudis brauc gan no tuvējās apkārtnes, gan Sēlijas un Latgales, Ķekavas, Jelgavas un pat no Tukuma.

Šogad ievērojami palielinājies pieprasījums iegādāties augļu koku stādmateriālu ar interneta starpniecību audzētavas «Dzērves» mājaslapā. «Lai gan interneta veikals bija izveidots jau iepriekš, līdz šim pavasarim neņēmu to nopietni – mazs apgrozījums, visu laiku jāseko līdzi, šķita – aizņem daudz laika. Kad bija skaidrs, ka lielie tirgi atkritīs, pievērsos pārdošanai internetā daudz mērķtiecīgāk, un ir rezultāti. Tagad saprotu, ka to vajag attīstīt neatkarīgi no piespiedu apstākļiem. Šim pārdošanas kanālam ir perspektīva un ērtība gan pārdevējam, gan pircējam,» jaunajās atklāsmēs dalījās M. Kaminskis. Viņš prognozē, ka lielie stādu tirgi var kļūt neaktuāli nākotnē, ja pārdevēji un arī pircēji sapratīs, ka lielajos tirgos visi maksā dārgāk – vieni ar smagu papildu darbu, otri – ar lielāku maksu par katru stādu.

Šogad nozīmīgi pieaudzis pieprasījums pēc aprikožu un persiku stādiem. M. Kaminskis ir gandarīts, ka lielā mērā uzminējuši pieprasīto apjomu šiem augļu kokiem un varējuši piedāvāt pircējiem vairāk. Persiku stādu ražošanai audzētavā izmanto dendrologa un selekcionāra Viktora Vārnas radītās persiku šķirnes, kas piemērotas Latvijas dabas apstākļiem. Stādu audzētājs par perspektīvu atzīst dzelteno ķiršu šķirni ‘Paula’, audzētavā pircēji atrod tādas ābeļu šķirnes, kas ne visur tagad iegādājamas – ukraiņu ‘Teremok’ un ‘Baltais dzidrais’, ‘Cukuriņš’, ‘Antonovka’.
 
M. Kaminskis atklāja, ka pēc apjoma nozīmīgākā augu kultūra kokaudzētavā ir vairāku šķirņu eglītes, ko speciāli lolo pārdošanai podos kā Ziemassvētku zaļoksnes. Eglīšu audzēšanai pakāpeniski tiek palielinātas stādāmās platības, tagad tās aizņem četrus hektārus, bet to paredzēts vēl paplašināt.

Pašlaik mazās eglītes, kas podiņos augušas divus trīs gadus, izstāda uz lauka. Tur tās pavadīs vismaz trīs četrus gadus, lai pēc tam paaugušās atkal būtu stādāmas podos pārdošanai. «Dzērvēs» ar eglīšu audzēšanu nodarbojas jau 15 gadus, un ir izveidots pārdošanas tīkls. «Vispirms jāmeklē, kur pārdot, tikai pēc tam var palielināt apjomu,» pauda M. Kaminskis.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas