papildināta – Bez saskaņojuma ar Dabas aizsardzības pārvaldi Dāviņos nozāģē simtgadīgus kokus; sodu pašvaldībai uzlikt nevar 19

(papildināta ar Valsts Vides dienesta komentāru)

Bauskas novada Dāviņu pagastā grants ceļa atjaunošanas projekta dēļ nocirsti seni koki bez saskaņojuma ar Dabas aizsardzības pārvaldi (DAP). Arī iedzīvotāji norāda, ka par ciršanas darbiem nebija informēti un neizprot vairāku lielu koku likvidēšanas nepieciešamību. Tikmēr pašvaldība norāda, ka koku izzāģēšana ir saskaņota, taču ar Valsts vides dienestu, kas kokus dabā neapseko, ziņo Latvijas Radio.

«No celma var redzēt, ka ozols bijis pilnīgi vesels koks iekšā, vai tad tur blakus to grāvi nevar izrakt. Cik gadus vajag, lai tāds ozols izaugtu!?» Bauskas novada Dāviņu pagasta Lambārtē sastaptā iedzīvotāja Valda Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondentei pauda savu sašutumu, norādot uz pirms pāris nedēļām izzāģētu senu koku celmiem pašvaldībai piederošo grants ceļu krustojumā.

Te bijis Lambārtes muižas komplekss, par kuru šodien liecināja vairs tikai liepu aleja un puslokā augoši dažādi seni muižas parka koki, bet tagad ainava iznīcināta un palikuši vien akmens stabi ceļa malā.

«Es pa šo aleju vēl gāju uz skolu, te bija liepas no muižkungu laikiem, viņām ir 200 gadu,» stāstīja Valda. «Ziemās te tie koki mūs aizsargāja arī no puteņiem, bet tagad jau nāks visi vēji iekšā. Kāpēc visu vajadzēja raut nost? Vai tad ceļu nevarēja redzēt, nekāda lielā satiksme šeit nav. Es nezinu, kas tie par plāniem, kam to vajadzēja tik ļoti realizēt.»

Iedzīvotāja tāpat pavēstīja, ka par pašvaldības ceļa atjaunošanas projektu bija dzirdējusi, bet par koku izzāģēšanas darbiem uzzinājusi tikai brīdī, kad aiz loga sākuši skanēt motorzāģi.

Dabas aizsardzības pārvaldes vecākā valsts vides inspektore Ilze Baugere norāda, ka Bauskas novada pašvaldība koku zāģēšanu šajā vietā iepriekš nav saskaņojusi ar pārvaldi, ko nosaka Ministru kabineta noteikumi par koku ciršanu ārpus meža. Tas jādara arī tad, ja lieli un seni koki atrodas ceļu aizsargjoslās, saka inspektore. Turklāt pirms saskaņošanas koku apkārtmērs dabā būtu jāizvērtē kādam pašvaldības vides speciālistam vai komisijai.

«Pārskatot situāciju uz vietas, konstatēts, ka vismaz 29 koki bija sasnieguši tādus izmērus, kas jāsaskaņo ar DAP. Šajā rindā ir trīs dižkoki, un pēdējais no tiem arī jau bija ielikts projektā, te bija atzīmēta nozāģēšanas zīme.

Bet jau zāģēšanas darbu laikā steidzami tika pielikta dižkoka zīme, lai darbu veicēji neaizķer tomēr arī šo koku. Neizskatās, ka šeit ir tik liela satiksme, lai te nevarētu izmainīties mašīnas. Protams, var veikt ceļa paplatināšanu un nostiprināšanu, bet varbūt to var darīt uz vienu ceļa pusi un necirst kokus abās ceļa pusēs,» stāsta Ilze Baugere.

Bauskas novada pašvaldība minētajā krustojumā īsteno lauku attīstības projektu, kurā atjauno grants ceļus visā novadā un kokus bijis nepieciešams nocirst, jo tie traucējuši ūdens novadīšanai no ceļa. Pašvaldības saimnieciskās nodaļas būvinženiere Agita Eglinska pārliecināta, ka projekts ir saskaņots. Tiesa, nevis ar Dabas aizsardzības pārvaldi, bet ar Valsts vides dienestu, kas kokus uz vietas gan neizvērtē, bet ielūkojas tikai Dabas aizsardzības pārvaldes reģistrā.

«Mēs esam saņēmuši atzinumu no Vides dienesta, kas norāda, ka paredzētās darbības norises vieta neatrodas īpaši aizsargājamā dabas teritorijā un tajā nav reģistrēti aizsargājamu sugu mikroliegumi vai dzīvotnes.

Nu, līdz šim mums ir tāda prakse, ka Vides dienests pārsūta, ja ir nepieciešams saskaņojums vēl ar DAP. Šajā gadījumā ceļu būvniecībai lielākā daļa to koku traucēja,» norāda Agita Eglinska.

Komentējot koku, kuram nebija uzlikta dižkoka zīme un kas iekļauts projektā, Eglinska atzīst, ka pašvaldībā nav sava speciālista, kas apsekotu kokus pirms ciršanas darbu sākšanas.

Valsts vides dienesta (VVD) pārstāve Kristīne Kļaveniece «Bauskas Dzīvei» uzsvēra, ka VVD  neizvērtē un nesaskaņo koku ciršanu ārpus meža, tā ir pašvaldības kompetence. Savukārt, Valsts vides dienesta atzinums par to, ka paredzētajai darbībai (šajā gadījumā ceļa pārbūvei) tehniskie noteikumi nav nepieciešami, nekādā veidā nav uzskatāms par atļauju koku ciršanai un neatbrīvo pašvaldību no pienākuma ievērot normatīvajā regulējumā noteikto kārtību koku ciršanai ārpus meža. Ministru kabineta Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža nepārprotami nosaka, ka attiecīgās zemes īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam ir jāsaņem pašvaldības atļauja koku ciršanai ārpus meža.

Dabas aizsardzības pārvalde Bauskas novada pašvaldībai nosūtījusi brīdinājuma vēstuli par pārkāpumu, bet sodu vietvarai uzlikt nevar.

«Tā kā pašvaldība pieņem gala lēmumu un ar mums tikai konsultējas, mums nav tāda punkta vai panta likumā, lai ierosinātu kādu administratīvo lietu,» skaidro Ilze Baugere.

Tāpat dabas inspektore vērtē, ka šādās situācijās, pat pagūstot apsekot kokus pirms izzāģēšanas, pārvaldei nav iespēju nosargāt arī potenciālos dižkokus, kas arī nerodas nedz gadu desmitos, nedz pat gadu simtos. Eksperti vietvarām var tikai ieteikt tos nenozāģēt.

Pievieno komentāru

Komentāri 19

?

Vai tiešām pašvaldībā nav neviena speciālista, kurš būtu atbildīgs un arī atbildētu ar savu ādu par šādām lietām?

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.06 11:09

Pāršķeltais ozols

Kauns! Kāpēc mūsu pašvaldībā vienmēr viens un tas pats stulbums stulbuma galā?!

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.06 11:46

Hi - hi

Tāpēc ka lauķi ...

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.06 12:51

bbb

kad tanīs kokos kāds ieskries tad bļaus kapēc nenozāģēja.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.06 11:59

njjaa

tiesi taa! un tiem kokiem jau visi vidi izpuvuši. cik ilgi veel. un ja ta gribas, var tak jaunus iestadit. besii dazreiz taa tautas varisanaas ne par ko. malku ta ar vajag, ziema ka dupši sals)).

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.06 14:32

baigais

Tur tikai tev līdzīgie varēja ieskriet.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.06 19:55

Andrejs

Panikas cēlāji vienmēr atradīs par ko cepties.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.06 16:56

prātnieks

Tajā bildē tie aizsargājamie ''kociņi'' izskatās ar cauriem vidiem. Ja uzpūtīs kāds stiprāks vējiņš uz zem kāda caurā jau krītošā kociņa pat pakļūs skolēnu autobuss - tas kas? Tad meklēsim ''dabas'' draugus vai glābējus un pat zārciniekus... Vainīgie būs ceļa apsaimniekotāji - ''neredzēja''.
Daba ir jāsargā un jāsaudzē, bet saprāta robežās. Arī jākopj, kā mēs kopjam savus matus, nagus to regulāri apgriežot...

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.06 19:35

kā tur bija?

latviešiem ir tāds teiciens par prātotāju tītaru uz zināmas čupas.... Bet tev iesaku, redzot bildē vienu koku ar izpuvušu vidu, neizdarīt pārsteidzīgus secinājumus, līdz pat zārceniekam. Daudzi no nozāģētajiem kokiem bija pilnīgi veseli, un tieši tāpēc "mērkaķa ātrumā" tika izrauti celmi, notikušā liecinieki

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.08 18:36

Koks

Ir izpostīta kultūrvēsturiska ainava, vērtība cilvēkiem, kuri tur dzīvo, kuri glabā atmiņas par saviem senčiem, kas kalpoja muižā. Ir nopostīti vairākus simtus gadu veci koki, pūču ligzdošanas vietas. Tagad būs taisns ceļš ar krūmiem abās pusēs, krūmus jau nevienam nevajag, tie tur joprojām ir. Tā ir, ka lēmumus pieņem vienaldzīgi mankurti, ienācēji no citurienes, un izpilda armēņi. Eglinskai interesē tikai projekti, kilometri un miljoni, cilvēkiem, kuriem tas bija svarīgi, nekas netika jautāts. Arī koku īpašnieks varēja būt rūpīgāks saimnieks, iebilst projektam, nokārtot dižkoku statusu. Grantiņai gan neviens koks ceļa malā nav nozāģēts, bet tie ceļam ir vēl tuvāk kā nozāģētie koki. Tā sāp sirds, ka riebj klausīties stulbās atrunas!!!! Un sodīt jau var tikai cilvēku vienkāršo. Bet kāds taču to visu saskaņoja un parakstīja. Tam mankurtam taču ir uzvārds

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.06 19:43

INGA

Jā būtībā vaar saprast vietējos iedzīvotājus,bet cik tur palicis vietējo=pavisam maz,un pārējiem ir pilnīgi vienalga viens koks vairāk,vaai mazāk.Jā bpēc bildes ozolu jau gan varēja atstāat.Bet,kad tā paskaatās,arī vecās ēkas iet bojā,tā tas ir aar bijušo Lambārtes skolu,biju aizbraukusi aapskatīties,žēl,tur dzīvojošie to bijušo muižu ir tā nodzīvojuši,kad drīz tur būs tikai drupas un atmiņas.Tā,diemžēl daudzviet Latvijas laaukos notiek.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.06 20:23

Rasa

Vairāk satrauc tas, ka pa šiem atjaunotajiem ceļiem divas mašīnas garām pabraukt nevarēs, tā saucamo " kabatu" nav. Bet tur kūdras purvs, no tā fūres regulāri brauc. Vēl tos trakos grāvjus izraks, ceļš uzbērts, bet uz tās maliņas tak braukt nevar, ne tas pieblietēts, ne norullēts. It kā jaunais segums ar bedru bedrītēm. Diez kurš to brāķi pieņems? Vai arī tāda ir ceļu būves jaunākā tehnoloģija??

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.07 11:22

Inteliğentais

Pēc valsts vides dienesta atzinuma, redzams, ka novada pašvaldība, pat neatbraucot uz vietas, neapskatot kokus, ir devusi atļauju pati sev šos kokus izzāğēt un uzdāvināt firmai "Viona".
Tā notiek, ka pšvaldībā strādā cilvēki - "burta kalpi ", kam nerūp,kas notiek viņu novadā, kāds tas izskatās, kas nav lasījuši Imanta Lancmaņa kunga grāmatu par senajām muižām (Garozas muiźa, Lambārtes muiža) Šie cilvēki noteikti nav zemgalieši, tie drošivien ir no Latgales .

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.07 15:40

no Lambārtes

Žēl, ka viss jau ir nokavēts. Tas barbarisms ar lielo, seno aleju bija sācies jau septembra mēnesī.19. datumā braucu uz Žūžu kapiem apkopt tuvinieku atdusa vietas, tad muižas krustojumā labajā pusē ar dabas aizsardzības zīmi stāvēja lielais koks.Cik man zināms, katrā pagastā ir apsekoti dižkoki un kāds par to atbild.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.07 19:32

Jaunais ceļš

Šodien braucu pa atjaunoto ceļu, jau veidojas trepītes. Miljoni būs apgūti, bet ieguvumā brāķa ceļš ar noskalpētām ceļmalām.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.07 20:07

Muižkungs

Jaunais ceļš nosprausts 1,5 m (citur 2m ) attālumā no nozāģēto koku celmiem. Tas norāda, ka neviens koks netraucēja šim ceļam. Pašlaik celmi tiek izrauti un ierakti zemē un neviens vairs nepateiks, kur koki bijuši. Vainīgo nav. Vai šāda ir brīvā Latvija, ar šo visatļautību ierēdņiem, kuri nenes nekādu atbildību ne par ko?

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.08 08:42

gege

Zāģētāji ir ieinteresēti, jo par kokiem var iegrābt piķi un padalīties ar projekta pasūtītāju. Un visiem pateikt, ka tie koki visi bija satrunējuši. Papildus parādīt tikai satrunējušo koku bildes labākai pārliecināšanai.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.08 12:08

mua

pirms apvienošanas izcērt un nopelna naudu, 100 %.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.08 22:55

Vietējās ziņas