papildināta – Rundāles un Bauskas novadā ceļmalas nolietas ar indīgu šķidrumu; piesārņotājs aizturēts 30

(Papildināts viss teksts.)

Pēc rūpīgas izmeklēšanas teju mēneša garumā Valsts vides dienesta (VVD) Jelgavas reģionālās vides pārvaldes (RVP) inspektori kopīgi ar Valsts policijas darbiniekiem pagājušās nedēļas nogalē aizturēja vides piesārņotāju, kas no automašīnas ar indīgām ķīmiskām vielām bija nolaistījis ceļmalas Bauskas, Rundāles un Jelgavas novadā vairāku kilometru garumā, informēja VVD pārstāve Maruta Bukleviča.

Vides dienesta Jelgavas RVP kontroles daļas vadītāja Evita Beitlere nevairās šo gadījumu apzīmēt ar vārdiem «skaļa lieta», kas šokējusi arī pašus Vides dienestā strādājošos. E. Beitlere stāsta, ka pirmais signāls saņemts 1. maijā, kad iedzīvotājs ziņojis par izdegušu zāli lauka malā Jelgavas novadā. «Sākotnēji šī sūdzība bija kā adata siena kaudzē – burtiski nekas. Devāmies uz norādīto vietu, stāvējām, grozījām galvas un neko nesapratām. Pēc tam ziņas tika saņemtas no Pilsrundāles, kam sekoja Jaunsvirlauka, Mežotne, Code, pēcāk Emburga, kur arī tika notverts izlējējs,» ainu ieskicē E. Beitlere. Viņa uzsver, ka augsnē nonākušais šķidrums ir ļoti indīgs, cianīdjonus saturošs, kas vidē praktiski nesadalās.

Pašlaik VVD veic visus iespējamos pasākumus, lai apzinātu platības un vielas koncentrāciju uz noteikto kvadrātmetru. E. Beitlere pieļāva, ka tiks veikta sanācija, taču to uzticēs kvalificētai firmai, kas noteiks grunts analīzes un sniegs rekomendācijas par tālākiem risinājumiem.

«Visticamāk, tā būs grunts izņemšana vai aizvietošana ar tīru augsni. Pašlaik ļoti ceram, ka toksiskās vielas, kas nonākušas vidē, gruntsūdeņus nav sasniegušas. Izliets ir lielā platībā, bet mazā daudzumā. Indīgās vielas dabā nonākušas, automašīnai braucot, apjoms uz vienu kvadrātmetru ir pārāk niecīgs, lai iesūktos ļoti dziļi. Salīdzināšanai, ja viens spainis tiktu izliets centimetrā vai tāds pats tilpums piecdesmit kilometru garumā. Līdz ar to mēs sliecamies domāt, ka kaitīgā ietekme radīta virsējam slānim, bet viennozīmīgi tas tiks precizēts pēc grunts analīzēm,» apgalvoja E. Beitlere.

Ekspresanalīzes uzrādījušas ļoti augstu ķīmiskā skābekļa patēriņu, kas pārsniedzot normu 350 reizes. Padziļināti rezultāti paraugiem, kurus nodeva Jelgavas RVP, varētu būt zināmi mēneša laikā.

VVD ir secinājis, ka nodarītais kaitējums veikts apzināti, atbrīvojoties no īpaši kaitīgiem, bīstamiem atkritumiem. E. Beitlere atklāja, ka ir apzinātas padsmit vietas un nodarītais kaitējums videi ir pietiekami nopietns, lai izmeklētu tādos apmēros, kā tas ir noticis pašlaik.
Par konstatēto pārkāpumu ir sākts kriminālprocess, VVD ir ļoti pamatotas aizdomas, ka pie vainas ir Olaines ķīmiskā rūpnīca «Biolars».

«Acīmredzami šādi uzņēmums izrīkojas ar lieko. Pašreiz ir aizturēta privātpersona, kas lēja ārā. Tas nav uzņēmuma darbinieks, bet izlējējs, kurš vadīja autocisternu. Pašlaik tiek skaidrota viņa saistība ar komersantu. Esam veikuši pārbaudi rūpnīcā, fiksējuši pārkāpumus. Varu atklāt, ka uz sadarbību neiziet ne viens, ne otrs,» pavēstīja E. Beitlere.

Viņa neslēpa, ka Vides dienestā strādājošos bažīgus dara fakts, ka «Biolars» nestrādā pirmo gadu. «Mēs nezinām, kāda rīcība ir bijusi iepriekš un kurās vietās līdzīgā veidā, iespējams, uzņēmums atsvabinājies no pārpalikumiem. Cilvēkiem jāsaprot, ka šādi nodarījumi nevar palikt bez ievērības.  Administratīvais sods, ko varētu piemērot pēc 58. panta – 2100 eiro – ne tuvu nav tas, kas būtu jāuzliek šajā gadījumā. Te jārunā par nopietnu atbildību un sekām. Šis būs pirmais precedents valstī, kad šāda veida nodarījumi tiek sodīti pēc Krimināllikuma. Kliedzoša lieta, ne velti mēs klusējām no 1. maija, lai neizjauktu iesākto izmeklēšanu, kas ietvēra iedzīvotāju apzināšanu, izvaicāšanu, numura iegūšanu, automašīnas atrašanu, izsekošanu, vainīgā aizturēšanu. Tagad turpinām strādāt ar pierādījumiem,» teic E. Beitlere un aicina cilvēkus necelt lieku paniku.

Tikmēr Olaines ķīmiskajā rūpnīcā «Biolars» aģentūru LETA informēja, ka tā ir saņēmusi informāciju no Valsts policijas par kriminālprocesa sākšanu pret kādu personu, kas aizturēta par, iespējams, izdarītu noziedzīgu nodarījumu pret vidi. Pamatojoties uz šo kriminālprocesu, Valsts policija veikusi procesuālas darbības «Biolars» teritorijā.

Uzņēmumam «Biolars» nav piemērots nekāds procesuālais statuss, taču procesa tālākas virzības nodrošināšanai «Biolars» sīkāk nevar komentēt veiktās procesuālās darbības.

Papildus tam «Biolars» informēja, ka ne Valsts policija, ne VVD nav snieguši uzņēmumam kādas ziņas, kas liecinātu, ka konstatētā izlijušā šķidruma iespējamā izcelsme ir «Biolars». Uzņēmums norādīja, ka dara visu iespējamo, lai veicinātu izmeklēšanu, un ir apliecinājis, ka sadarbosies ar atbildīgajām iestādēm, lai iespējami īsā laikā spētu noskaidrot lietas apstākļus.


VVD dara visu iespējamo, lai pēc iespējas īsākā laika periodā noskaidrotu nodarījuma sekas, bet pagaidām neesot tādu bažu, ka tas varētu radīt kādu tūlītēju ietekmi iedzīvotājiem, tomēr  VVD aicina ikvienu ievērot piesardzību un neuzturēties tajos ceļmalu posmos, kas cietuši.


Pievieno komentāru

Komentāri 30

vai ne?

Par apdauzītiem balso tikai tādi paši apdauzīti.

pirms gada, 2019.05.28 17:35

100%

Kā naglai uz galvas!

pirms gada, 2019.05.28 22:19

Iedzīvotāja

Tātad Pilsrundālē iepriekšējā gadā bija eksperements,starp Kukšu krogu un Jāņu krogu,ne tikai zāle nokalta,bet arī koki!

pirms gada, 2019.05.28 19:02

Raimonds

102. (2) Par zemes, mežu vai iekšējo ūdeņu (virszemes vai pazemes) piesārņošanu, piegružošanu vai citādu kaitīgu iedarbību uz tiem jebkādā veidā, ja ar to radīts būtisks kaitējums dabas videi, cilvēku veselībai, mantiskajām vai saimnieciskajām interesēm, —

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar naudas sodu līdz astoņdesmit minimālajām mēnešalgām.Mīkstākais ko var uzlikt , šeit ir tīša mantkārīgā nolūkā tā ķā......................

pirms gada, 2019.05.28 22:28

Zaļais

"Biolaru" jāņem priekšā pēc pilnas programmas.Tā jau vairs nav krimināli sodāma darbība,bet gatavais terorisms.Neapskaužu tos kuri dzīvo tuvumā piesārņotajām vietām.Šī viela(žurku indes ražošanai) taču ir ārkārtīgi bīstama.VVD cenšas neizraisīt paniku,bet sekas būs ilgtermiņa.

pirms gada, 2019.05.29 07:32

H20

Tas jau ir terorisma akts. Cianīdjoni veidojas, piemēram, visai populārajam ciānkālijam izšķīstot ūdenī un disociējot jonos.
Pirms vairākiem gadiem notika liela rūpnieciska avārija Rumānijas zelta raktuvēs Karpatos, Tisas augštecē. Cianīdi, kurus izmanto zelta atdalīšanā no tukšajiem iežiem, lielā daudzumā nokļuva Tisā. Izreaģēšana ar skābekli notika pietiekoši lēni, lai visa Tisa līdz pat ietekai Donavā būtu pilna ar beigtām zivīm.

pirms gada, 2019.05.29 07:26

...

Ir diezgan liela atšķirība starp kalnu upi un Līdzenumiem, starp vienu 100 000 m3 noplūdi un cisternu. Zemgalē ir mālaina augsne, kas palēninās vielu nonākšanu upēs, bet slikti, ka tagad lietains, tas atkal šo procesu paātrinās. Jo ilgāk līdz upēm, jo lielāka daļa ķīmisko vielu tiks apsorbētas augsnē vai dabiski sadalīsies, jo mazāks efekts būs.

pirms gada, 2019.05.29 07:48

Andrejs

Šādu indivīdu vajadzētu izmērcēt mucā pilnā ar paša izlieto šķidrumu.
Nekādas žēlastības pret šādiem indivīdiem, kas uzskata, ka saindēt apkārtējo vidi priekš sevis un citiem ir normāli.

pirms gada, 2019.05.29 08:04

Trakums

Šoferis ar automašīnu, kurai ir 30 tonnu cisterna, braucis atgriezdams krānu un lējis ārā ķimikāliju simtiem metru un kilometru garumā. Šoferis darbības veicis dienas laikā.

pirms gada, 2019.05.29 08:34

rITA

PAR TO PIENĀKAS MŪŽA IESLODZĪJUMS UN PILNA MANTAS KONFISKĀCIJA

pirms gada, 2019.05.29 11:34

tann

pilnibaa piekritu. tas jau tiešam genocids pret tautu. sitadas te kimikalijas tisu pratu gazt zemee???? kur te praats?>?? soferim un attiecigajaam razotajam pilnu mantas konfiskaciju un milzigu naudas sodu. viss.

pirms gada, 2019.05.29 12:42

P

Vainigos mucaa,vilceju izsolee.

pirms gada, 2019.05.29 15:53

Un

kamēr "izpētīs" kā savākt, viss tas kopā ar lietus ūdeņiem iesūksies zemē un gruntsūdeņos un laukos un kur tur. Šis nav gadījumā tāds pats "avārijas noplūdes" gadījums, ko apraksta sadzīves ķīmijas drošības lapās un pēc kura noplūdes no noliktavām jārīkojas nekavējoties?

pirms gada, 2019.05.29 12:48

!

Šī viela ir ārkārtīgi indīga,lieto žurku indes ražošanai.Eksperimentāli pielietota kukaiņu indēšanai(100%rezultāts). Ūdeņi neglābjami piesārņoti un bīstama pat kontaktā caur ādu.Te tak ir paaugstinātas bīstamības piesārņojums.Starp citu-nezāles neietekmē.

pirms gada, 2019.05.29 13:09

decretum 0

Eu,tas ir mans citāts no"Delfi".Kur autoratlīdzība?

pirms gada, 2019.05.29 16:25

Kā Āfrikā

Slēdz skolas, ierēdņi mūs apzog un aplaista ar ciankāliju.

pirms gada, 2019.05.29 13:16

zemais

Ne jau šoferis to izdomāja, gan jau priekšniecība tā lika darīt, apsolīja labi samaksāt. Vielas likumīga utilizācija ir ļoti dārga.

pirms gada, 2019.05.29 14:59

Zaļais

Varbūt vispār nevar legāli utilizēt,jo iespējams kaut kas nav kārtībā ar ražošanu.Nu nav normāli tik bīstamu ķimikāliju izlaistīt kur pagadās.

pirms gada, 2019.05.29 16:29

Lauksaimnieks

Ja kādu vielu nevar legāli utilizēt, tad to naktī ielej pamestā akā vai izpumpē mežā, nevis dienas laikā gar šoseju izlej.

pirms gada, 2019.05.29 18:28

.

Cianīdjoni ir ļoti toksiski, tādēļ to klātbūtni dabā ir jācenšas tūdaļ novērst. To panāk, cianīdjonus oksidējot ar nātrija hipohlorītu vai arī ar ūdeņraža peroksīdu.

pirms gada, 2019.05.29 22:07

Sos

VVD varētu gan ātrāk reağēt uz savākšanu vai neitralizēšanu - kā vienmēr nav resursu.

pirms gada, 2019.05.29 22:10

Robins Huds

Tam izlējējam vajag pašam likt savākt ar šķipeli visu.Valsts nauda nav jātērē.

pirms gada, 2019.05.29 23:00

Fakts

Neko nepierādīs Biolar vadībai. Izrādīsies, ka "kraiņijs" ir tas šoferis unpats uz savu galvu paņemis un vedis to indi un gāzis ceļmalās, neviens no Biolar vadības viņam to nav licis. Turklāt paskatīsimies, kas ir patiesā labuma guvēji Biolar - iespējams, ka tuvu stāvoši valdošajām aprindā, godīgi iemaksājuši partiju kasēs ziedojumus un visi gali būs ūdenī:) Nav jau mums Baltkrievija - tur baķka pateikt un ar Biolar būtu cauri!

pirms gada, 2019.05.31 07:39

Kica

Un sitaa visu laiku,nepaveicaas soreiz,nokeera...kur tad vini liek taas visas indes ir jautajums??

pirms gada, 2019.06.02 12:24

Aļona

da viņš jau vairākus gadus tā olainfarm atkritumus likvidē savā dzimtā novadā

pirms gada, 2019.06.10 09:51

Vietējās ziņas