Par 10 165 eiro rekonstruēs Griezes baznīcas kanceles jumtiņu Rundālē 1

Par 10 165 eiro tiks veikta Griezes baznīcas kanceles jumtiņa rekonstrukcija, un darbi uzticēti Elzai Lapiņai, liecina Iepirkumu uzraudzības biroja tīmekļvietnē publicētā informācija.

Elektronisko iepirkumu sistēmā norādīts, ka uz restaurācijas darbiem pieteicās divi pretendenti - Lapiņa ar piedāvāto cenu 10 165 eiro un SIA "Intarsija" ar piedāvāto summu 10 437 eiro apmērā.

Iepirkuma tehniskajā specifikācijā norādīts, ka Rundāles pils muzejā kopš 2016.gada ir uzsākta baznīcu mākslas pastāvīgās ekspozīcijas izveidošana, kuras galvenais mērķis ir veicināt krājuma pieejamību un iepazīstināt sabiedrību ar unikāliem Latvijas sakrālās mākslas eksponātiem, tajā skaitā ar manierisma stila priekšmetiem, kas pēc datējuma ir vienas no senākajām Latvijas evaņģēliski luterisko baznīcu iekārtu sastāvdaļām.

2018.gada 24.maijā Rundāles pils muzejā notika baznīcu mākslas pamatekspozīcijas atvēršana. Lai šo projektu pabeigtu un papildinātu iekārtoto pamata ekspozīciju, daudziem muzeja krājuma sakrālās mākslas eksponātiem vēl jāveic sarežģīta restaurācija. Viens no šādiem unikāliem eksponātiem ir Griezes baznīcas kancele.

Griezes baznīca, kura celta 16.gadsimta beigās, atrodas Saldus novada Ezeres pagastā. Ēka dažādos vēsturiskos laika posmos piedzīvojusi smagus postījumus.

Otrā pasaules kara laikā baznīcas tornī trāpīja artilērijas šāviņš. Tomēr visvairāk posta šai sakrālajai celtnei nodarīja pēckara padomju periods, kad tika radīti apstākļi, lai draudze nepastāvētu. Līdz ar to ēka, pamesta likteņa varā, pakāpeniski gāja bojā.

Līdz mūsdienām saglabājušies ēkas mūri un daļēji tornis. 2012.gadā ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu sākās darbs pie torņa atjaunošanas - nostiprināti torņa stāvi un uzlikts pagaidu jumts.

Griezes baznīcas pastāvēšanas laikā pie draudzes telpas sienas bijusi piestiprināta 17.gadsimta otrajā pusē būvētā vēlā manierisma stila kancele ar jumtiņu, uzeju un durvīm. 1968.gadā vairākus interjera elementus, arī kanceli, no brūkošās ēkas izglāba Rundāles pils darbinieki.

Griezes baznīcas kanceles restaurācijas darbi uzsākti 2018.gadā, kad veikta kanceles korpusa un uzejas durvju restaurācija. 2019.gadā veikta kanceles uzejas un korpusa balsta restaurācija, savukārt 2020.gadā un 2021.gadā paredzēts atjaunot kanceles jumtiņu.

Pēc sarežģītās restaurācijas projekta realizācijas, Griezes baznīcas manierisma stilā grieztā kancele, ar atjaunoto daudzveidīgi izkrāsoto kokgriezumu apdari, būs unikāls Latvijas sakrālās mākslas objekts, uzvērts iepirkuma tehniskajā specifikācijā.

Patlaban kanceles jumtiņš daļēji demontētā stāvoklī atrodas Rundāles pils muzeja krājumā.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Iepirkums

Loģisks iznākums iepirkumam, kurā SIA, kurš strādā vispārējā nodokļu režīmā, jākonkurē ar mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju. Paldies valstij par "godīgas konkurences" radīšanu!

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.29 17:58

Vietējās ziņas