Par nodokļiem aicina konsultēties individuāli 9

Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis statistiku par to, cik daudz ienākumu deklarācijas iesniedzēju ir pienākums piemaksāt budžetā un cik daudz ir pārmaksa. Izrādās, piepildījušās VID prognozes – piemaksa varētu būt apmēram 60 tūkstošiem deklarāciju iesniedzēju.

Marta sākumā «Bauskas Dzīves» veiktā aptauja laikraksta facebook.com lapā parādīja, ka 32 procentiem aptaujas dalībnieku ir pienākums piemaksāt budžetā, bet 68 procentiem ir nodokļu pārmaksa. Nobalsoja 295 interesenti. Arī sabiedrībā dzirdētais viedoklis radīja priekšstatu, ka nodokļu piemaksa ir neplānoti plaši izplatīta, bet VID statistika uzrāda pretējo.

VID jau apkopotā statistika no iesniegtajām ienākumu deklarācijām uzrāda citādas attiecības. Marta vidū apkopojot 405 tūkstošus iesniegto deklarāciju, ieguva šādus skaitļus – 36 tūkstošiem ir jāpiemaksā budžetā, bet 368 tūkstošiem ir izveidojusies pārmaksa. Sešiem tūkstošiem no parādniekiem parāds nepārsniedz četrus eiro un vēl septiņiem tūkstošiem – 15 eiro. Saņemtās deklarācijas liecina, ka valsts budžetā iemaksās 3,2 miljonus eiro, bet atprasīs – 74 miljonus eiro. Balstoties uz gūtajiem datiem, VID vērtē, ka kopā piemaksa varētu būt 60 tūkstošiem strādājošo, kā iepriekš arī tika prognozēts.

Speciālisti vērtē, ka šāda datu starpība varētu būt saistīta ar cilvēku psiholoģiju, kad par labu daudz nerunā, bet negatīvo izceļ. Situāciju sociālajā tīklā twitter.com vērtē informācijas tehnoloģiju speciālists Ernests Štāls: «Uz vienu parādnieku ir desmit tie, kam valsts atmaksā. Pret katriem 45 centiem, ko kāds ir parādā, valsts atmaksā kādam desmit eiro. Secinājumi – mums patīk būt upuriem, mums patīk to kultivēt, un mums nav svarīgi dati.»

VID sabiedrisko attiecību speciālisti skaidro, ka pienākums piemaksāt budžetā nodokli visbiežāk var rasties trim iedzīvotāju grupām. Pirmā ir personas, kuras pagājušajā gadā nav strādājušas pilnu gadu, vai personas, kurām iepriekš nav bijuši ienākumi. Piemēram, māmiņas, kas atgriežas darbā, personas, kuras nesen sākušas darba gaitas. Otra grupa ir strādājošie, kam ir vairāki ienākumu avoti – kas papildus darba algai saņem arī autoratlīdzību vai pensiju. Trešajā grupā – tie, kas mainījuši darba devēju.

«Jāņem vērā, ka šīs ir biežāk sastopamās situācijas, identificēt un aprakstīt pilnībā visus gadījumus nav iespējams, jo tie var būt ļoti atšķirīgi. Tie iedzīvotāji, kuriem, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par 2018. gadu, radušies jautājumi par nodokļa piemaksu vai pārmaksu, vispirms var izpētīt gada ienākumu deklarācijas detalizēto versiju, kas ir pieejama visiem Elektroniskās deklarēšanas sistēmā un kurā var izsekot visiem VID rīcībā esošajiem datiem par gada laikā saņemtajiem ienākumiem un no tiem aprēķinātajam nodoklim. Ja detalizētajā gada ienākumu deklarācijas versijā visi saņemtie ienākumi šķiet korekti un nav rodama atbilde uz jautājumiem, cilvēki var sazināties individuāli, rakstot savus jautājumus VID Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā «Sarakste ar VID». Izmantojot šādu sarakstes veidu, nodokļu speciālisti varēs identificēt rakstītāju un sniegt viņam atbildi, kas balstīta uz informāciju tieši par viņu,» skaidro VID speciālisti.

Neskaidrās situācijās vispirms esot nepieciešams sazināties ar VID, jo tikai tā varot iegūt pilnu priekšstatu par nodokļu nomaksu, pauž VID pārstāvji. Savukārt baušķeniece, kura savu vārdu nevēlējās minēt, pastāstīja, ka devusies tieši pie VID konsultantiem. Tur viņai norādījuši, ka nodokļu piemaksa radusies tāpēc, ka pagājušā gada ienākumi salīdzināti ar 2016. gada ienākumiem. Sieviete bija izbrīnīta – kāpēc neapliekamā minimuma aprēķināšanai izmanto divus gadus vecus datus? 

«Gada laikā piemēro VID prognozēto mēneša neapliekamo minimumu, kas katram individuāli tiek noteikts divas reizes gadā, ņemot vērā iepriekšējo periodu ienākumus. Piemēram, 2018. gada periodam no 1. janvāra līdz 31. jūlijam VID prognozēto neapliekamo ienākumu nosaka, ņemot vērā VID rīcībā esošo informāciju par ienākumiem, kas gūti no 2016. gada 1. oktobra līdz 2017. gada 30. septembrim. Savukārt periodam no 1. augusta līdz 31. decembrim, ņemot vērā VID rīcībā esošo informāciju par ienākumiem, kas gūti no 2017. gada 1. decembra līdz 2018. gada 31. maijam,» situāciju skaidro VID speciālisti.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

situaloga viedoklis

Īsts patriots pat vienu centu piemaksās.

pirms gada, 2019.03.23 12:36

Niknums...

Strādāju, pelnu, maksāju...un, kāpēc man jāseko nodokļu nomaksai,....jāapgūst grāmatveža arods...Nu, kam vajag tad entos grāmatvežus....

pirms gada, 2019.03.24 13:57

hi hi hi

viens mūrē,septiņi lūrē - tā tas ir mūsu muļķuzemē. Ka esam muļķuzeme, un te pie teikšanas lielākie kretīni,to savulaik jau konstatēja ekspremjerministri Krištopāns un Šķēle.
Tā tas bija , ir un būs vienmēr. Esam taču paši kungi pašu zemē !

pirms gada, 2019.03.24 14:29

Raimonds

Mūsu nelielajā Bauskā -ir 25 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! grāmatveži , šogad ņemsim ""DArbĀ"", 4 CETURTO sabiedrisko atiecĪBU speciālistu, kas zinās , kas ir kas.Rīgā ar visu zagšanu to dara par 950 200 , Bauskā šogad par 230 000, CITĀTS Nodaļas mērķis ir veicināt Bauskas novada un Pašvaldības atpazīstamību nacionālajā un starptautiskajā līmenī, informēt sabiedrību par Pašvaldības darbību un pakalpojumiem.

pirms gada, 2019.03.24 18:30

GRĀMATVEDIS

Grāmatveži nepieņēma likumus, bet tikai izpildīja!Tagad viss iet pie tādas pašas sistēmas, kā ārzemēs - katrs pats seko saviem nodokļiem. Pat grāmatveži palika valstij parādā, jo viņi tādi paši nodokļu maksātāji.

pirms gada, 2019.03.25 07:22

JUTA

Nacionālās Antidopinga organizācijas mājas lapa
Aizliegto vielu un metožu saraksts
Biežāk uzdotie jautājumi
Īsumā par dopingu
WADA sportista rokasgrāmata
Dopinga kontroles procedūra

Sportistu diskvalifikācijas
Sportists Komanda Sods Diskvalifikācijas sākums Diskvalifikācijas beigas
Intars Grauzis Bauska 4 gadu diskvalifikācija 2018. gada 20.decembris 2022. gada 19.decembris
Aleksandrs ***kovs Bauska 4 gadu diskvalifikācija

pirms gada, 2019.03.25 00:21

ko

tu ar to gribi pateikt?

pirms gada, 2019.03.25 15:15

to

māk panākt izslaukumu

pirms gada, 2019.03.28 14:01

Vietējās ziņas