Par pulkveža Jura Dalbiņa kausu jaunsargi cīnās 12. reizi

Bauskā pagājušās nedēļas nogalē, 29. septembrī, Jaunsardzes 3., 4. un 5. novada astoņas vienības cīnījās par pulkveža Jura Dalbiņa kausu.

Jaunsardze ir Aizsardzības ministrijas organizēta un vadīta jauniešu interešu izglītības forma, kuras mērķis ir jaunatnes izglītošana valsts aizsardzības jomā, patriotisma, pilsoniskās apziņas, biedriskuma, drošsirdības, fizisko spēju un disciplīnas sekmēšanā.

Lai gūtu panākumus J. Dalbiņa kausa izcīņā, jaunsargiem pēc iespējas ātrāk un precīzāk vajadzēja sevi pierādīt apvidus trasē un šaušanā ar pneimatisko ieroci. Apvidus trasē dalībnieki piegādāja munīcijas kasti, kāpa klintī, šķērsoja «purvu» un veica citus uzdevumus.

«Jaunsardzes vienības te satiekas un sacenšas. Sacensību mērķis ir fiziski un garīgi pilnveidot jauno paaudzi, 12 gadu laikā tas nav mainījies. Bauskā izveidotā šķēršļu josla ir viena no sacensību pamatdisciplīnām,» stāsta bijušais Nacionālo bruņoto spēku komandieris, atvaļinātais pulkvedis, īslīcietis Juris Dalbiņš. Viņš pastāstīja, ka Bauskas jaunsargu vienība savulaik bijusi viena no spēcīgākajām Latvijā. Taču mainījušies instruktori un noteikumi, un Bauskas jaunsargu vienībām vairs tik labi neveicās. Juris Dalbiņš atcerējās: «Bauskas Valsts ģimnāzijas bijušais direktors Raimonds Žabovs man teica: «Ja skolā ir jaunsargu vienība, tad ir pavisam citādāk – skolēni skatās uz jaunsargiem, grib viņiem līdzināties.»» Pulkvedis pauda cerību, ka Jaunsardze Bauskā ir atdzimusi un sacīkstēs mājinieki uzstādīs augstu latiņu.

Bauskas jaunsargu vienības instruktors Raivis Naumovs pastāstīja, ka sacensību lielākais izaicinājums bija ierobežotie resursi. Aizvadītās sacīkstes instruktors vērtē pozitīvi, jo nav bijuši starpgadījumi, kas traucē to norisi. «Ir daudz secinājumu, ko noteikti ņemsim vērā,» piebilst instruktors.

Dobeles jaunsargu vienības instruktors Andris Pērkons atklāja, ka šogad bijis vieglāk nekā iepriekš, jo nebija NATO šķēršļu trases Bauskas Valsts ģimnāzijā, vieglāka bijusi trase apvidū, jo nevajadzēja šķērsot upi. «Uzdevums «Munīcijas piegāde» šķita nedaudz sarežģītāks kā citus gadus, tāpēc ka šogad vajadzēja piegādāt četras kastes,» vērtē A. Pērkons. Viņš uzskata, ka veiksmīgu startu nodrošina darbs un vienības saliedētība. «Mūsu komanda ir vienota kā dūre,» savējos raksturo Dobeles jaunsargu vienības instruktors. Dobeles komanda pēdējos četrus gadus šajās sacensībās ir ieguvusi pirmo vietu. 2018. gadā, uzvarot trešo reizi, Dobeles jaunsargu vienība saņēma ceļojošo kausu glabāšanā.

Bauskas jaunsargu vienības rindās jau trešo gadu ir Renāte Zāle. Viņu uzaicinājusi draudzene, Renātei iepaticies, un viņa plāno stāties Zemessardzē. Sacensībās «Pulkveža Jura Dalbiņa kauss» R. Zāle tiesāja uzdevumu «Klints», kurā jaunsargiem ar virves palīdzību pēc iespējas ātrāk bija jāuzkāpj klintī. «Vairākām komandām būtu jāapgūst prasme strādāt vienoti, taču es pati no dalībniekiem varu mācīties viņu veiklību un ātrumu,» atklāj Bauskas jaunsargu vienības jaunsardze Renāte Zāle.

Bauskas 53. kājnieku bataljona zemessardze Kristīne Kirčenko sacensībās tiesāja uzdevumu «Lāzera stari». Tajā ar marķējošo lenti ir izveidoti laukumi, kam jaunsargiem jāizlien cauri. «Lai izietu cauri rūtīm, svarīga stratēģiskā domāšana un komandas darbs. Ja viss tiek darīts pareizi, komanda nesaņem nevienu soda sekundi,» skaidro K. Kirčenko.

Šajās sacensībās piedalījās arī Iecavas jaunsargu vienība, kas darbojas piekto gadu. Tās instruktors Dainis Kravals pastāstīja, ka jaunsargiem vēl jātrenējas šaušanā ar pneimatisko ieroci, taču Iecavas jaunsargi ļoti veikli pārvarēja trasi apvidū. «Mēs strādājam pēc vienotas interešu izglītības programmas, lai rosinātu jauniešus darboties militārajā jomā,» informē Iecavas jaunsargu vienības instruktors Dainis Kravals, kas kopā ar komandu sacensībās piedalās otro gadu. «Bijām pārsteigti, ka nav vairs NATO šķēršļu joslas, taču esam apmierināti, ka šādi pasākumi joprojām tiek rīkoti,» skaidro D. Kravals.

Bauskas un Rundāles novada jaunsargu instruktors, galvenais šaušanas bloka tiesnesis Jānis Ārmanis informē, ka jaunsargu vienība šajās sacensībās piedalās sesto gadu. «Galvenais ir saliedētība, komandas darbs. Ja kādam nepaveicās un nevarēja sašaut klucīšus, tad otrs, kas jau bija visus sašāvis, varēja palīdzēt. Vienmēr ir, kur tiekties, katru reizi pierakstām kādus knifus, kas nākamajā reizē būtu jāuzlabo,» stāsta tiesnesis un instruktors.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas