Par stārķi parūpēsies putnu saudzētava 7

Svētelis, kas mūspusē bija palicis uz ziemošanu, ir ceļā uz savvaļas putnu saudzētavu «Drauga spārns» Tukuma novada Pūrē.
Stārķi pagājušajā nedēļā izdevās notvert Bauskas novada iedzīvotājai Guna Šmitei.

Viņa stāsta, ka jau mēnesi noraudzījusies uz bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušo savvaļas dzīvo radību. Guna atzīst, ka var piekrist ornitologu vēstītajam, ka cilvēkam nevajadzētu iejaukties un iestāties par dabisko atlasi. «Taču ik dienu noskatīties, kā putns mokās un lēni mirst, ir grūti. Tālab arī daudzi mēģināja to sagūstīt un palīdzēt. Pirmdien es stārķi redzēju Saulainē, bet trešdien – Mežotnes pagastā pie Jumpravas pieturas, varēju mierīgi ietīt to segā un pārvest mājās,» stāsta G. Šmite. Pēc tam stārķis nogādāts uz Daugmali, kur par to kādu laiku pieteicās parūpēties «Drauga spārna» atbalstītājs.

Svētelis pabijis jau pie veterinārārsta, kur tam veikts rentgens un apstrādāta brūce. Pēc speciālistu vērtējuma, svars putnam esot labs. Ir veci lūzumi pleca daļā un spārnā. Lidotājs diemžēl vairs nebūšot. Iespējams, varēs mazus pārlidojumus veikt, bet pašlaik vēl nevarot viennozīmīgi par to spriest. Priekšā antibiotiku kurss un atlabšana.

 Biedrība «Drauga spārns» iepriekš darbojās astoņus gadus Jūrmalā, bet pēc būvvaldes atteikuma saskaņot putniem izveidotas nojumes, šogad pārcēlās uz Tukuma novada Pūres pagastu.

Anete Asare savas mājas pagalmā, pateicoties ģimenes un draugu atbalstam, bija izveidojusi savvaļas putnu glābšanas vietu, kur ievainotie putni tika izoperēti un izārstēti un atkal palaisti brīvībā. Biedrība guva popularitāti. Par pašaizliedzīgo un nesavtīgo rīcību Anete Asare saņēma «Latvijas lepnuma» balvu, un viņai par ievainotajiem putniem ziņoja arvien biežāk.

«Tomēr jāsaprot, ka mēs neesam dienests, kurš var doties uz izsaukumiem visā Latvijā un kuram tas būtu jādara pēc likuma un par atlīdzību. Pēc Dzīvnieku aizsardzības likuma Latvijas valstī par bezpalīdzīgiem dzīvniekiem (putni to skaitā) atbild vietējās pašvaldības, ja palīdzību nevar sniegt, tad vismaz var organizēt transportu. «Drauga spārns» ir vienīgā vieta Latvijā, kur nelaimē nonākuši dažādu sugu putni tiek ārstēti un rehabilitēti. Arī šim stārķim būs nepieciešama ārstēšana, ja lūzums būs vecs, iespējams, stārķis paliks pie mums. Barošana un zāles izmaksā dārgi. Suņu un kaķu klīnikas un patversmes uzņem un aprūpē šos kustoņus, palīdzība putniem, sevišķi ar lauztu spārnu, diemžēl aprobežojas ar eitanāziju. Šādu stārķu mums jau ir daudz. Ir kāds limits, cik ir iespējams uzņemties un paveikt vienai brīvprātīgai biedrībai,» laikrakstam norādīja biedrībā.

«Drauga spārns» priecāsies par jebkādu atbalstu, noderīgas ir arī segas, palagi, dvieļi, graudi un kaķu barība.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

Pārsla

Paldies labajiem cilvēkiem, bija grūti noskatīties :(!

pirms gada, 2019.12.19 12:52

Juris

Neesmu neko redzējis, bet cepuri nost šo cilvēku priekšā.

pirms gada, 2019.12.19 20:22

Aivars

Es zvanīju novembri,ornitologiem,ziniet ko viņi atbildēja,jā būs silta ziema,tad varbūt izdzīvos,nu jā nē tad gan jau kāds apēdis,(varbūt slims,vai kāda cita kaite),dabiskā atlase,mēs tādus neuzņemam,,bet tas taču mūsu Latvijas svētelis, attieksme,,, paldies ka ir tādas iestādes kam nav vienaldzīga jebkurā dzīvībiņa,paldies...

pirms gada, 2019.12.19 22:27

paldies

paldies visiem labajiem cilvekiem, kas parupējās par putniņu. labi vel ka viņu kada lapsa vai kas neapēda, viss labs , kas labi beidzies.

pirms gada, 2019.12.20 00:09

Vēl

nekas nav beidzies, arī svētelim daudz, daudz dzīvībiņu jāapēd, lai dzīvotu.

pirms gada, 2019.12.20 10:23

Kate

Man vairāk šķiet, ka tie "glābēji un ķērāji" arī bija tie, kas to spārnu putnam salauza, jo sākumā palicis viņš vēl lidoja. Jau septembrī meklēju info par palikušajiem stārķiem un ornitologi tiešām atzīst, ka stāķiem ir normāli palikt - ļoti bieži paliek tieši tie stiprākie, jo pavasarī agrāk var ieņemt labākās ligzdas.
Jā, varbūt izklausās bezsirdīgi, bet dažkārt nevajag "glābt", ja neesat tiešām speciālists. Nevajag glābt arī 'izskalotos' ronēnus un dot ežiem pienu - iejaucoties nodarat lielāku ļaunumu.

pirms gada, 2019.12.29 11:15

Vietējās ziņas