Par suņu «nečipošanu» un nereģistrēšanu turpmāk sodīs 25

Šonedēļ Bauskas novada Pašvaldības policijas darbinieki uzsāka administratīvi sodīt īpašniekus, ja saimnieka suns nav apzīmēts ar mikroshēmu. Turpmāk par to būs gana bargs sods – fiziskām personām pirmajā pārkāpuma reizē līdz pat 210 eiro, ja pieķer atkārtoti – virs 210 eiro.

Ministru kabineta noteikumi Nr. 491 paredz, ka visiem suņiem jābūt implantētai mikroshēmai un reģistrētiem datubāzē. Tagad Bauskas novadā par šo noteikumu pārkāpumu būs reāls sods. Jāatceras, ka šis nosacījums skar ne tikai suņus, ar kuriem saimnieki pastaigājas apkārt, bet arī mīluļus pagalmos, pie ķēdes, mājās vai dzīvoklī.

Pagājušajā nedēļā reidā «Bauskas Dzīve» devās kopā ar Bauskas novada Pašvaldības policijas inspektoriem Gunti Pastvu un Alekseju Škuropatu. Viņi stāsta, ka pašlaik no apskatītajiem suņiem apmēram trešdaļa ir bez mikroshēmām. Līdz 15. martam vēl šādu kustoņu saimniekus tikai brīdināja, nu jau jāsoda.

Pirmā tikšanās pilsētas ielās bija ar Jāni Rotbergu un viņa aktīvo bezšķirnes kucīti Rondu, kurai ir implantēta mikroshēma.

J. Rotbergs pastāstīja, ka suni paņēmis no dzīvnieku aizsardzības biedrības «Ķepu – ķepā». Suņus, kurus atdod adopcijai, apzīmē ar mikroshēmu. «Iepriekšējais suns jau viņsaulē, bet esmu pieradis, ka mums ir kāds mājdzīvnieks. Ģimenē izlēmām, ka paņemsim mīluli no patversmes. Rondas pagātnes stāsts ir diezgan skumjš – viņu atrada kādā šķūnītī ļoti izkāmējušu. Tagad dzīvo pie mums,» stāsta J. Rotbergs.

Turpat ar savu suni Inci pastaigā izgājis Varis Bolmanis. Arī Incim ir mikroshēma. «Vēl jauns – gads un divi mēneši. Šķirni precīzi nepateikšu – kaut kas no vilku suņiem jau ir. Suņi taču ir cilvēka uzticamie draugi, tāpēc jānodrošinās, lai viņi nepazustu. Pats strādāju policijā un saprotu, cik tas ir svarīgi, lai dzīvnieks būtu reģistrēts. Man vēl viens suns ir laukos, un arī tam ir mikroshēma,» stāsta V. Bolmanis.

Pēc brīža pie Mūsas krastā sastopam vēl vienu saimnieci ar suni, kam mikroshēmas gan nav. Pašvaldības policijas darbinieki vēl līdz 15. martam izteica brīdinājumu. Saimniece skaidro, ka dzīvnieks jau vecs, tāpēc izvēlējusies to ar čipu neapzīmēt. Tādā vecumā nekur jau neaizbēgšot. Tomēr Ministru kabineta noteikumos par dzīvnieku vecumu nav nekādu nosacījumu, kas atšķirtu kādu privātā saimnieka suni no citiem, un Pašvaldības policijas pārstāvji uzsver, ka dzīvnieks tomēr jāaizved pie vetārsta apzīmēt ar mikroshēmu.

Policisti vērtē, ka pašlaik šīs pārbaudes ir riskants pasākums. Pašreizējais policijas rīcībā esošais skeners jānovieto diezgan tuvu suņa ādai, un nav nekādas garantijas, kā dzīvnieks šādu darbību uztvers. Vēl viena problēma – noteikumi skar ne tikai suņus, kas dodas pastaigās, bet arī sētas mājdzīvniekus, un tiem tikt klāt ir vēl grūtāk – ne viens vien izrāda agresijas pazīmes. Vienā mājā Biržu ielā pie ķēdēm ir divi suņi, saimnieka mājās nav, tāpēc pārbaudi veikt neizdevās.

Tiesa, Bauskas novada Pašvaldības policijas priekšnieks Broņislavs Ostrovskis cer, ka novada vadība piekritīs jaunas ierīces iegādei, kas šo problēmu atrisinās, – mikroshēmu varēs nolasīt attālināti pat no desmit metru attāluma. Ja šāda iekārta būs policijas rīcībā, tas ļoti atvieglos kontroli.

Sarunās ne viens vien suņu  saimnieks pauž viedokli, ka tas tomēr esot biznesa projekts, jo ne visi mājas sargi bēgot no mājām. Diemžēl šim viedoklim piekrist nevar – nav iespējams paredzēt, kurā brīdī kas notiks un mīlulis pazudīs. Turklāt mikroshēmas var piespiest rūpēties labāk par dzīvniekiem tos, kas pašlaik labturības prasības ignorē.

«Piemēram, vēl aizvien bieži ir situācijas, kad klaiņojošu suni noķer un aizved uz patversmi, saimnieks to zina, bet pakaļ nebrauc, jo tad ir jāmaksā par suņa vešanu, vakcināciju, mikroshēmu, un vēl pašam jābrauc pakaļ – tā arī suni nolemj palikšanai patversmē,» stāsta G. Pastva.

Dzīvnieku aizstāvji norāda, ka jāpievērš uzmanība arī tiem, kas «sunīšus par velti atdod labās rokās». «Ja tirgo kucēnus, tu apzinies, ka cenā ir iekļauta arī vakcinācija un apzīmēšana ar mikroshēmu. Ja tas viss izpildīts, tad katrā kucēnā jau ieguldīts vismaz 30 eiro, un šāda atdošana par velti būtu ar lieliem zaudējumiem. Šaubos, vai šajā gadījumā viss ir paveikts, tas nozīmē, ka čipošana paliek uz jauno saimnieku sirdsapziņas. Šādi tikai rada nākamos klaiņotājus,» savas domas pauž kāda laikraksta lasītāja. Ja šādos gadījumos sekotu sods, tad saimnieki varbūt tomēr padomātu un kuci sterilizētu, nevis turpinātu meklēt «labos saimniekus».


UZZIŅAI

Lauksaimniecības datu centrs informē, ka sods par suņa nereģistrēšanu ir:
fiziskām personām no 7 līdz 210 eiro, ja pieķer atkārtoti, – 210 līdz 350 eiro;
juridiskām personām no 15 līdz 350 eiro, ja pieķer atkārtoti, – no 350 līdz 700 eiro.

Suņa vai cita dzīvnieka apzīmēšana ar mikroshēmu izmaksā no 12 līdz 20 eiro, var būt arī dārgāka. Vidējā cena parasti ir apmēram 15 eiro.

Ar mikroshēmu apzīmētos suņus īpašnieki var reģistrēt paši Lauksaimniecības datu centra mājaslapā ldc.gov.lv, sadaļā «Mājas (istabas) dzīvnieki». To iespējams paveikt arī latvija.lv portālā, sadaļā «Māja un vide/Mājdzīvnieki/Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrēšana». Nepieciešami identifikācijas dokumenti gan saimniekam, gan dzīvniekam.

Pievieno komentāru

Komentāri 25

roma

tos pasvaldibas policistus ari vajadzetu cipot.lai zin kur vazajas

pirms gada, 2019.03.22 10:35

...

ne jau viņi to izdomāja.

pirms gada, 2019.03.22 13:48

Roma!

Ja Tu būtu normāls,kārtīgs cilvēks neviens policists Tevi netraucētu.Acīmredzot tā nav.

pirms gada, 2019.03.23 11:51

Parīze

bet kā ar kaķēniem, tos tāpat par "baltu velti" izdāļā, un bieži vien cilvēkiem, kuriem tas kaķis jau pēc dažiem mēnešiem kļūst lieks. Piedevām tas kaķis ir vēl lielāks par dažu labu suni, arī čupu atstāj aiz sevis lielāku, kā arī strūkla velk jau līdz auto logam. Kā tad būs ar tiem mīļajiem kaķīšiem, tos nečipos, jeb policistiem nav un nebūs iemaņu kaķīšu notveršanai un čipu nolasīšanai, bet vajadzētu gan

pirms gada, 2019.03.22 13:12

Latvija

Nežēlība pret dzīvniekiem mūsu valstī ir drausmīga.Pamet ceļmalās,mērdē badā.Un tad,kad tas pašvaldības policists savāc tādu nabaga kustonīti viņš pēc jūsu dažu domām ir briesmonis?Bauskas pašvaldības policistiem ar sirdsbalsi viss ir kārtībā.Pusgadu atpakaļ viņi sameklēja saimniekus vairākiem maziņiem pamestiem kaķēniem.Jūs tā darītu?

pirms gada, 2019.03.23 11:01

Es

Līdz śim, esmu Bauskà, saskàrusies tikai ar ĺoti asiem un nepatīkamiem paśvaldības policistiem......ir nepatīkami kontaktèties cilvèkam,kur nu vèl suns ĺaus sev tuvoties......

pirms gada, 2019.03.22 13:49

ees

Padomā,pirms raksti.Pašvaldības policisti strādā godprātīgi.Un neesmu pašvaldības dzeguze,bet gluži vienkārši-baušķeniece.

pirms gada, 2019.03.22 20:55

Viva

Varbūt ejot pastaigā ar sunci jāpaņem suņa pase....Neesu droša,ka manējais pielaidīs klāt un ļaus nolasīt čipu.Pasē ir gan čipa nr.gan reģistrācoja un mani dati.....

pirms gada, 2019.03.22 14:56

bet

neesi droša par savu nesocializēto suni, tad tādā gadījumā šim sunim uzpurnis būtu jālieto obligāti, jo Tavas vieglprātīgās attieksmes dēļ pret savu mīļdzīvnieku ne tikai nejaušs garāmgājējs var ciest, bet Tu pati vari iedzīvoties pamatīgos naudas tēriņos vai pat kriminālā sodāmībā.

pirms gada, 2019.03.22 16:41

Ed vins;

JA pases nav,tad neviens nezina kurs kuru izveda pastaigaties

pirms gada, 2019.03.22 17:56

laiks

par to ar sāks drīz sodīt!

pirms gada, 2019.03.22 17:44

Sss

Sunim 15 gadi dzivo sēta diez vai vajadzetu kur nu vel kaķiem kur paliks tā naudiņa ???

pirms gada, 2019.03.22 19:24

Shadow

Piespiedu kārtā !Pēc cik ilgā laikā Obligāti būs jāčipo bērni? Cik sods par bērna nečipošanu projektā?Pamēģiniet kovārņus,zvirbuļus un baložus sačipot vispirms!

pirms gada, 2019.03.22 20:47

Shadow

Iekāpsi kādā suņa kakā mājās nākot no darba,smirdīgs ienāksi dzīvoklī.Dabūsi ar zupas kausu pa galvu no sievas,un tas tad arī būs tavs čips-puns.

pirms gada, 2019.03.22 21:22

kak

Ka jau mūsu muļķu zemītē, iztaisa obligāto maksas pakalpojumu, ko nevar pārbaudīt! HA-ha!

pirms gada, 2019.03.23 06:19

ziņkārojas

cik nodokļu maksātāju naudiņas palaiž pa vējam, braukājot pa visu novadu un meklējot suņus???

pirms gada, 2019.03.23 16:54

mamma

ja tā aizdomājas,tad arī cērmes var būt citiem bīstamas,tādēļ tās arī ģeldētu čipot ...

pirms gada, 2019.03.23 12:30

Ome

Esam2 pensionari
Ir suns 11 gadus vecs, reģistrējies piemajas datu baze ar saimniecibas registra numuru kas ir viegli nolasams no attaluma sunim pie kakla siksnas Tad kapec jacipo ka pat policists nevar noladit un kur palicis ieprieksejais registrs

pirms gada, 2019.03.23 13:41

Kas svarīgāk?

Nē nu skaidrs taču, ka suns bez čipa ir LV lielākā problēma. Kāš tos mazos cilvēkus visur un visos veidos, ko vien var iedomāties!
Labāk tā pašvaldības policija varētu skolās reidus rīkot- pīpētāju jūra jau veidojas. Skolā ienes cigaretes, snusu un ko tik vēl ne. Skolotāji netiek galā, skolās nav apsardzes, nav kas šo kontrolē. Starpbrīžos iet ārā pīpēt, bet arī skolas wc nesmādē.
Bet suņu čipi, protams, ir prioritāte.

pirms gada, 2019.03.23 14:51

Pret pīpētājiem

Skolotājam nebūtu jāķersta pīpētāji.
Domāju, ka skolotājam cits darbs.
Turklāt, domāju, ka skolotāji baidās- cigaretes skolās ir mazākais, kas atrodams.

pirms gada, 2019.03.23 14:53

Laijau

Manā skolas laikā viens skolotājs varēja ieviest tādu respektu, kāds mūsdienu policistam pat sapņos nerādās.

pirms gada, 2019.03.23 20:48

Una

Skumji, ka neko nopietnu Baukas pašvaldības policaji nevar paveikt !!! Protams vienkāršāk ir cīnīties ar suņiem, un kaķiem. Izpaliek darbs ar nelikumīgo šņabja tirgotavām, narkotikas tirdzniecības apkarošanu jauniešu vidē. Arī nekoptas teritorijas un drazas nav pašvaldības policijas redzes lokā.

pirms gada, 2019.03.24 22:34

Nekārtība.

No katras soda naudas, pusi ziedojiet dzīvnieku patversmēm, nevis bāžat pa kabatām =)

pirms gada, 2019.03.26 22:21

Vietējās ziņas