Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pārbauda pilsētas trotuāru un iestāžu pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem

Bauskas novada amatpersonas un Jelgavas neredzīgo biedrības pārstāve Ilze Makarova kopā ar baušķenieku Denisu Juhņeviču, kurš pārvietojas ratiņkrēslā, 1. novembrī veica nelielu pastaigu pa Bauskas ietvēm.

Pastaiga sākās pie Pļavu ielas 4. mājas. D. Juhņevičs uzreiz parādīja, ka viņam nav iespējas patstāvīgi pārvietoties pie mājas, jo nobrauktuves ir stāvas, nav iespējams nokļūt pat pirmā stāva dzīvoklī. Jaunietim izbraukāt Bauskas ceļus un trotuārus palīdzēja draugs Artūrs Špungins, jo ratiņkrēslā vienam pārvietoties ir ļoti grūti.

Situāciju vērtēja saimnieciskās nodaļas vadītājs Mārtiņš Vilciņš, vadītāja vietnieks Voldemārs Čačs un galvenā speciāliste Agita Eglinska. Viņi atzina, ka var izveidot nobrauktuvi, kā tas noteikts biedrība «Apeirons» publicētajās vides pieejamības prasībās, – ar pacēlumu astoņu grādu leņķī. Tiesa, pirmā stāva kāpnēs nepieciešams pacēlājs. M. Vilciņš atzina, ka šādu ierīci var ierīkot. Galvenais – lai  pacēlāju nesalauž un tas ilgi kalpo

V. Čačs interesējās, kāpēc jaunietis neizmanto ratiņkrēslus ar elektrisko dzinēju. «Tad man vispār nebūs kustību,» atbildēja D. Juhņevičs.

Tālāk maršruts veda pa brauktuvi. D. Juhņevičs atzinīgi vērtēja sakārtoto ceļu pie ēkas, jo iepriekš bedrēs varēja ratus salauzt.
Salātu ielā kļuva skaidrs, ka pārvietošanās iespējama tikai pa braucamo daļu, jo uz trotuāra patstāvīgi nebija iespējams nokļūt. Dažviet ietvju segums nebija piemērots braukšanai.

D. Juhņevičs sacīja, ka Zaļajā ielā ir labi asfaltēti trotuāri, bet uz tiem nokļūt nevar. Lai aizbrauktu no mājām uz veikalu, jāizvēlas brauktuve, pa kuru nepārtraukti pārvietojas smagās un vieglās mašīnas. Katrs šāds brauciens apdraud dzīvību. Izvērtējot situāciju, V. Čačs atzina, ka trotuārus varētu piemērot tam, lai cilvēkiem riteņkrēslos ir iespējams tos izmantot. Tiesa, šos darbus uzreiz neizdarīšot – labākajā gadījumā tas notikšot nākamgad.

Pastaigas laikā notika viedokļu apmaiņa. I. Makarova kritizēja Bauskas situāciju: «Jums ir skaista pilsēta, bet cilvēkiem ar īpašām vajadzībām nepieejama.» Viņa uzsvēra, ka vietās, kur nesen veikti remontdarbi, nav vadlīniju neredzīgajiem cilvēkiem. Ne visur būvdarbi veikti pietiekami labi, lai trotuāri būtu pieejami cilvēkiem ratiņkrēslos. Speciāliste uzsvēra, ka svarīgi gādāt par topošo objektu vides pielāgošanu invalīdu vajadzībām. Labus piemērus varot apskatīt Jelgavā.

Bauskas novada sociālo dienestu pārstāvēja Daiga Supe, sociālā darbiniece darbam ar personām ar funkcionāliem traucējumiem un sociālā rehabilitētāja Dita Četverga. «Jūtams, ka Bauskas novada vadība ir ieinteresēta šajā jautājumā. Ar lielu pašvaldības atbalstu tapa pacēlājs Brunavas pagasta «Rainī». Tas atvieglo jaunieša ar kustību traucējumiem ikdienu,» tā D. Supe. Viņa atzina, ka palīdzība vajadzīga arī citiem. «Es gribētu, lai jūs aizejat aprunāties ar citiem cilvēkiem ratiņkrēslos,»  nobeigumā bilda D. Juhņevičs.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas