Pareizticīgie svin Lieldienas

Svētdien, 28. aprīlī, Pareizticīgo baznīca svinēs Lieldienas. Lai gan tās Latvijā nav oficiālas brīvdienas, baznīca un šīs konfesijas ticīgie Kristus augšāmcelšanos, kā ik gadu, atzīmēs atbilstīgi tradīcijām – arī mūspuses novados.

«Bauskas Dzīve» par gaidāmo svētdienas notikumu iztaujāja Bauskas novada Dāviņu pagasta iedzīvotājus.

Marina Saveļjeva ir vadītāja mikrouzņēmumā, kas nodarbojas ar svētku, jubileju un kāzu svinību organizēšanu, korporatīvo pasākumu plānošanu un norises vadīšanu. Viņa atzīst, ka šādi pienākumi brīvdienas reti ļauj baudīt, kā tas ir vairākumam cilvēku. Taču gandarījumu dod iespēja radīt prieka mirkļus citiem. Marina teic, ka nepieder nevienai draudzei, taču ģimenes lokā pareizticīgo Lieldienas tiek svinētas. «Būtībā tās ir līdzīgas visā kristīgajā pasaulē. Arī mēs kopā ar bērniem krāsojam olas, gatavojam kādu garšīgu svētku ēdienu, arī šūpolēs izšūpojamies, ja vien ir iespēja. Šī nedēļas nogale man nebūs Lieldienu zīmē, būšu jubilejas pasākumā Jelgavā.»

Ivans Lučiks un viņa sieva Glafira Kļimanoviča ir seniori. Visu mūžu smagi strādājuši kopsaimniecībā – celtniecībā un lopkopībā. Izaudzināti četri dēli un meita, Dāviņos tuvumā palikusi tikai meita, viņa svētkos būs gaidīta viešņa. Lieldienas ģimenei ir īpaši svētki. Nedēļu līdz tiem cenšas ievērot gavēni, bet svētku galdu sapoš bagātīgu.

Glafira atceras, ka jaunībā Baltkrievijā visi gājuši uz baznīcu un  lūgšanās pavadīta nakts. Līdzi paņemtas olas, sāls un citi produkti, tur ēdiens ticis nosvētīts, tad, mājās atgriežoties, tas likts brokastu galdā. Glafira Kļimanoviča īpaši uzsver, ka par svētību nenāk strādāšana Lieldienās: «Brīnos, kā tie cilvēki cērt un zāģē, rok zemi un «plosās» lielos darbos. Vai tad nevarētu citās dienās to visu darīt? Mēs svētku pusdienās gatavojam vistas cepeti, kotletes, kartupeļus, cepam pīrāgus, bet goda vietā krāsotu olu trauks. Lieldienas ir lieli svētki. No rīta seju vajag nomazgāt vārīto olu ūdenī, kam pieliets baznīcā svētīts ūdens. Vēl traukā ieliek vienu krāsoto olu. Tad sejas āda būs maiga un gluda kā oliņa.»

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas