Pārgājienā jaunieši Likvertenu silā piemin holokausta upurus 4

Biedrība «Jaunatne smaidam» kopā ar Codes pagasta jauniešiem un starptautiskajiem brīvprātīgajiem no Spānijas, Turcijas, Francijas un Itālijas devās diennakts pārgājienā uz Likvertenu silu. Pasākums tika organizēts 4. jūlijā, Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas dienā. Likvertenu sils ir bēdīgi slavens, jo tur vācu okupācijas laikā Otrā pasaules kara gados nogalināti ebreji.

Jaunieši pārgājienam pulcējās pie Codes pagasta pārvaldes ēkas, pēc tam viņu ceļš veda uz Vecsauli un Likverteniem. Jaunākajai dalībniecei bija vien 12 gadu, taču viņa bija ātrāka par citiem. Daudzus pārsteidza pārgājiena garums un maršruts, taču kopā ar labu kompāniju gājiens nelikās tik garš. Tika dziedātas gan latviešu, gan citu tautu dziesmas. Latvijas grupa nakšņošanas vietā Likvertenu mežā ārzemniekiem mācīja spēli «Vecā Matilde», kuras laikā brīvprātīgie apguva latviešu vārdus, iegaumēja teikumus.

Codietei Anastasijai Marčenko pārgājiens šķitis ļoti iespaidīgs. Viņasprāt, visgrūtāk bijis veikt 20 kilometru garo distanci no Codes līdz nakšņošanas vietai Vecsaules pagasta Likvertenos. «Komunicēt ar ārzemniekiem bija diezgan viegli, jo starptautiskie brīvprātīgie bija laipni un pacietīgi. Pat ja nezināju pāris vārdu angliski, viņi palīdzēja,» atklāj A. Marčenko. Viņai patīkot gulēt teltī, taču lietus, kas naktī pieņēmās spēkā, radījis nelielu diskomfortu. Jauniete atzīst, ka šāda veida pasākumi iemāca pielāgoties citiem un komunicēt dažādās valodās un ar dažādiem līdzaudžiem.

Tuvojoties nakšņošanas vietai, jaunieši piestāja pie ebreju upuru memoriāla «Cilvēku stāvi», kas veltīts vairākiem simtiem ebreju, kuri gāja bojā vācu okupācijas laikā. Dalībnieki viņus pieminēja ar klusuma brīdi un nolika svecītes. Daudzi brīvprātīgie no ārzemēm nezināja, kas ir holokausts un kādas ir tā sekas.

Paula Zabarovska uzskata, ka ikvienam būtu jāzina mūsu vēsture, arī tumšās lappuses un, dodoties uz piemiņas vietām, jānoskaidro, kāpēc tās izveidotas. Paulai patikušas vakara aktivitātes, taču visvairāk atmiņā palicis ceļš uz galamērķi. Viņa domā, ka maršruts bijis atbilstošs, grūtākā, pēc jaunietes domām, bijusi nakts teltī, jo lijis lietus. Dalībniece vēlētos vēl šādus pārgājienus, bet ekstrēmākus – garākus maršrutus ar vairākkārtēju nakšņošanu teltīs.

Piektdien, 5. jūlijā, pārgājienu nācies atcelt nelabvēlīgo laikapstākļu dēļ, taču ne visi to bija vēlējušies. Daļai jauniešu lietus netraucēja, un viņi labprāt būtu turpinājuši ceļu atpakaļ uz Codi. No Likvertenu meža līdz Codei pasākuma dalībnieki devās ar autobusu.

Biedrības «Jaunatne smaidam» organizētie diennakts pārgājieni turpināsies citos Bauskas novada pagastos. Tuvākais plānots 11. jūlijā Vecsaulē.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Laukis

Kad joskes atvainosies par cukura slepkavibu ? Par virsus izkraptam kompensacijam ? Par latvieshu izsutishanu uz sibiriju ? Par komunistu atbalstishanu ?

pirms gada, 2019.07.09 13:46

Pilsētnieks

Sarkano latvju strēlnieku pēcteči, Vili Lāci, Alfon Novik, Jāni Kalnbērziņ, un pārējie ne-joskes un viņu pēcnācēji, kad arī atvainosieties par visu, ko raksta "lauķis", un ne tikai par to visu?

pirms gada, 2019.07.09 19:00

baušķenieks

Izbeidziet.Malači jaunieši.Likvertenu silā guļ arī mazi bērni.Padomājiet pirms rakstiet.

pirms gada, 2019.07.09 22:02

beisker

pateicos, baušķenieks !

pirms gada, 2019.08.14 17:41

Vietējās ziņas