Pašvaldībās atšķirīgi politiski represēto pabalstu apmēri un izmaksāšanas kārtība 5

Sagaidot Latvijas Republikas proklamēšanas 101. gadadienu, Bauskas novada pašvaldība visām politiski represētajām personām izmaksās svētku pabalstu 100 eiro apmērā, tādējādi izsakot atzinību par devumu Latvijas neatkarības stiprināšanā. Pabalstus politiskie represētie var saņemt no 5. novembra katra pagasta pārvaldē vai Bauskas novada administrācijas kasē, informēja Bauskas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālists Artūrs Dulbe.

Viņš atgādina, ka uz valsts simtgadi, kura atzīmēta pagājušajā gadā, ņemot vērā Latvijas Politiski represēto biedrības aicinājumu paaugstināt politiski represētajām personām piešķiramo svētku pabalstu, tas no 45 eiro palielināts līdz 100 eiro.

Pabalsts tiek piešķirts reizi kalendārajā gadā no 5. līdz 30. novembrim bez personas iesnieguma politiski represētajām personām, kuras deklarējušas dzīvesvietu Bauskas novadā līdz kārtējā gada 31. oktobrim.

Svētku pabalsts tiek izmaksāts, pamatojoties uz Iedzīvotāju reģistra sniegtajām ziņām un personas uzrādīto politiski represētās personas statusa, kā arī personu apliecinoša dokumentu pamata.

Kopumā novadā deklarētas 186 politiski represētās personas. Lielākais skaits ir pilsētā – 83, Īslīces pagastā – 26, Codes pagastā  –19,  Brunavas pagastā –13, Mežotnes pagastā – 14. Pa deviņām represijās cietušajām personām dzīvo Ceraukstes un Gailīšu pagastā, Vecsaules pagastā –7, bet Dāviņu pagastā – 6 represētie.

Vairāki represētie «Bauskas Dzīvei» atzina, ka ērtāk būtu, ja automātiski pabalstu saņemtu savā bankas kontā. Bauskas novada centralizētās grāmatvedības nodaļas vadītājs Aigars Vērmanis paskaidroja,  ja tiek saņemts pabalsta saņēmēja iesniegums ar norādītu konta numuru, personai  pabalsts tiek skaitīts uz norādītās bankas kontu. Konta numuru citiem gadiem nesaglabā, jo, iespējams, šāda informācija pēc gada vairs neesot precīza –, piemēram, mainīta banka, cits konts vai arī vairs nevēlas saņemt uz kontu. Jautājot, vai visi arī pabalstu saņem, A. Vērmanis atklāja, ka ir bijuši gadi, kad viena vai divas personas nav naudu saņēmušas, iemesli neesot zināmi. Vienlaikus A. Vērmanis atzina, ka būtu iespējams izvērtēt arī automātisku skaitīšanu uz personas bankas kontu. Taču daļa pabalstu saņēmēju nevēloties naudu saņemt kontā vairāku iemeslu dēļ, piemēram, nav konta, kredītiestādes komisijas u. c. Tādēļ pašvaldība piedāvājot izvēlēties ērtāko veidu, primāri to izmaksājot skaidrā naudā.

A. Dulbe papildināja, ka tuvākajā laikā Bauskas novadā nav domāts par pabalsta samazināšanu vai paaugstināšanu.

Pabalsts politiski represētajām personām 70 eiro apmērā tiek maksāts arī Iecavas pašvaldībā deklarētajiem iedzīvotājiem. Iecavas novada sabiedrisko attiecību speciāliste Diāna Goldmane stāsta, ka vietvaras sociālais dienests pēc tā rīcībā esošajām ziņām izveido un aktualizē politiski represēto personu un nacionālās pretošanās kustības dalībnieku – pabalsta saņēmēju – sarakstu. Lēmumu par pabalstu saņēmējiem pieņem līdz kārtējā gada 31. oktobrim. Pirmo reizi iedzīvotājam iesniegums esot gan jāraksta, pēc tam katru gadu saraksts tiek aktualizēts pēc sociālā dienesta rīcībā esošajiem datiem.

 Pabalsti lēmumā minētajām personām tiek izmaksāti katru gadu no 1. līdz 17. novembrim, to pārskaitot uz personas norādīto norēķinu kontu kredītiestādē. Ja nav norēķinu konta kredītiestādē, tad pēc personas rakstveida lūguma pabalsts var tikt izmaksāts skaidrā naudā Iecavas novada domes kasē tās darba laikā.

Arī Rundāles novadā ar vienreizēju svētku pabalstu tiek godināti pašvaldībā dzīvojošie represijas piedzīvojušie ļaudis. Pirms diviem gadiem pabalsts paaugstināts no 15 uz 50 eiro, atklāja pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Līdaka. Viņa paskaidroja, ka līdz svētkiem novada sociālā dienesta darbinieki visām pašvaldībā mītošajām 26 personām pabalstu piegādā mājās.

 

 

 

Pievieno komentāru

Komentāri 5

P

Protams,ka bez pazemossanas nekaadi-rindaa pie kases! Murgs !Nav neviena lieka ieredna,kas aiznestu dziives vietaa vai ieskaitiitu kontaa?

pirms gada, 2019.11.15 11:29

!

Vai esi redzējis rindu pie kases? Ja uzmanīgāk lasītu, tad uzzinātu par iespēju saņemt kontā.

pirms gada, 2019.11.15 11:45

mežotnieks

Paldies par rakstu, tā vismaz uzzināju ka ir piešķirts pabalsts.

pirms gada, 2019.11.15 11:53

BDZIVE jau rakstija

Pašvaldības pabalstu – 100 eiro, atzīmējot Latvijas Republikas dibināšanas 101. gadskārtu, saņems politiski represētās personas, kas savu dzīvesvietu deklarējušas Vecumnieku novadā. To paredz domes saistošie noteikumi «Vecumnieku novada pašvaldības brīvprātīgās iniciatīvas pabalsti» (22.05.2019.).

Dokumenta 10. punkts nosaka – svētku pabalsts politiski represētajām personām tiek piešķirts un izmaksāts vienu reizi gadā – sagaidot Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienu, un tā apmērs ir 100 eiro, «Bauskas Dzīvi» informē Ina Jankeviča, novada sociālā dienesta vadītāja. Viņa precizē, ka pašvaldības administratīvajā teritorijā savu dzīvesvietu deklarējušas 72 personas, kas piedzīvojušas komunistiskā režīma pārestības (dati – 8.11.2019.): septiņas – Bārbeles, divas – Kurmenes, 11 – Skaistkalnes, sešas – Stelpes, 11 – Valles un 35 Vecumnieku pagastā.

Lai saņemtu pabalstu, tā pieprasītājam vai viņa likumiskajam pārstāvim jāvēršas Vecumnieku novada domes sociālajā dienestā ar iesniegumu un jāuzrāda represētās personas apliecība. I. Jankeviča teic, ka gandrīz visi šīs formalitātes jau nokārtojuši; naudu sāks izmaksāt no ceturtdienas, 14. novembra. Vecumnieku novada pašvaldība saviem ļaudīm, kas piedzīvojuši komunistiskā režīma pāridarījumus, vienreizēju pabalstu svētkos izmaksā jau vairākus gadus.

Iepriekš politiski represētie, gaidot Latvijas valsts gadskārtu, saņēma 50 eiro, taču pagājušajā gadā summa palielināta, un svētku pabalsta apmērs sasniedz 100 eiro. Pērn Vecumnieku novadā tika sveikti 76, bet 2017. gadā – 78 iedzīvotāji, kuriem piešķirts politiski represētās personas statuss. Pirms sešiem gadiem skaudro vēstures stāstu pieredzējušo bija vairāk nekā simts, diemžēl ik gadu šo ļaužu paliek arvien mazāk.

pirms gada, 2019.11.15 12:23

Vietējās ziņas