Pašvaldības pasūtītajā pētījumā secina, ka Iecavas novadam izdevīgāk saglabāt savu autonomo statusu 15

No Iecavas novada viedokļa raugoties, izdevīgāk ir saglabāt savu autonomo statusu, nevis pievienoties kādam citam novadam, secināts SIA "Konsorts" pēc pašvaldības pasūtījuma veiktajā pētījumā.
Pētījumā vērtēta dažādu pakalpojumu pieejamība, iedzīvotāju skaits un citi kritēriji.

Izvērtējuma "Administratīvi teritoriālās reformas ietekmes izvērtējums uz Iecavas novada attīstību" kopsavilkumā secināts, ka, no Iecavas novada viedokļa raugoties, apskatīto faktoru kontekstā izdevīgāk ir saglabāt savu autonomo statusu. 

Proti, apvienošanas gadījumā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvātais administratīvi teritoriālās reformas modelis novadam esot visneizdevīgākais - ievērojamā skaitā kritēriju būtiski pasliktinās Iecavas novada iedzīvotāju dzīves kvalitāte un piekļuve publiskajiem pakalpojumiem.

Piemēram, pētnieki secinājuši, ka lielāka novada izveides gadījumā pastāv drauds, ka bāriņtiesas pakalpojums varētu tikt sniegts nekvalitatīvāk, jo palielinās apsekojamā teritorija un ģimeņu skaits tajā. Vienlaikus lielāka pašvaldība ļauj piesaistīt labāku, konkurētspējīgāku darbaspēku - speciālistus bāriņtiesā.

Tāpat, Iecavas novadu apvienojot ar Bauskas apvienoto novadu, izglītības jomā būtu veicama nopietna, plaša mēroga reforma, jo Bauskas novadā ir liels skaits izglītības iestāžu, tai skaitā ar salīdzinoši mazu skolēnu, norādījuši pētnieki.

Pēc viņu domām, pastāv drauds, ka līdz ar lielo izglītības iestāžu skaitu Bauskas novadā varētu samazināties finansējums Iecavā esošajām izglītības iestādēm un varētu ciest pakalpojuma kvalitāte.

Vienlaikus secināts, ka VARAM piedāvātais modelis atstās lielāko negatīvo ietekmi uz valsts un pašvaldību budžetiem. Līdz ar to VARAM piedāvātais reformas modelis attiecībā pret Iecavas novadu neesot rekomendējams īstenošanai ne no finanšu, ne sociālekonomiskajiem, ne ilgtspējas aspektiem.

Jau vēstīts, ka VARAM izstrādātā administratīvi teritoriālā iedalījuma karte paredz, ka Iecavas novada administratīvo teritoriju ir paredzēts apvienot ar Bauskas, Vecumnieku un Rundāles novadu, par reģionālās nozīmes attīstības centru nosakot Bausku. 

Tomēr Iecavas novada dome uzskata, ka, jo lielāka ir pašvaldība, jo mazāka ir iespēja kvalitatīvi un cilvēkiem pietuvināti īstenot likumā noteiktās pašvaldības autonomās funkcijas.

Pievieno komentāru

Komentāri 15

Nu lūk

Pašvaldības pasūtījums izpildīts!

pirms 12 mēnešiem, 2019.12.11 16:10

no runām pie darbiem!

Ok, lielie gudrīši, izlasiet publiski pieejamo pētījumu un norādiet -kas tad tur aplami vai tendenciozi uzrakstīts!

pirms 12 mēnešiem, 2019.12.13 12:53

bez komentariem

HA HA HA ....KAS vainīgs tas bailīgs. Tiešām liederīgi izmantota nodokļu maksātāju nauda. Kas maksā tas pasūta mūziku. Baidās pazaudēt siltos ķeblīšus novada vadība.Nekas darba tirgū daudz vakances.

pirms 12 mēnešiem, 2019.12.11 16:50

vairāk kā interesanti

un kāds gan cits secinājums, šajā pašvaldības apmaksātajā pētījumā varētu vēl būt???

pirms 12 mēnešiem, 2019.12.11 19:24

WTF

Cik cilvēki var būt stulbi un nesaprast elementāras lietas, ka novadu reformas nobendēs tādu Iecavu, Brocēnus utt

pirms 12 mēnešiem, 2019.12.11 20:25

TWF

ne jau cilvēki īsteno reformu, bet politiķi

pirms 12 mēnešiem, 2019.12.11 20:48

Iecavnieks

Ko tu gvelz ? Ej tak ārstējies. Iecavai nekur nepazudīs, drīzāk tādiem"pietuvinātajiem" kā tu, pazudīs iespēja baroties uz pilsētas rēķina.
119 pašvaldības šajā niecīgajā, izmirstošajā valstī ir traki lieka greznība, ko ir izkārtojuši "tautas ērces", lai tik vairāk izsūktu personiskam labumam.

pirms 12 mēnešiem, 2019.12.11 23:43

prātnieks

Vāji komentāri. Un kā var nesaprast – katrs grib būt saimnieks savā zemē. Skaties vēsturē, kuru vāji māca Latvijas skolās un sapratīsi:
Situācija ar Iecavas novadu šodien ir līdzīga ar situāciju 1990. gada PSRS, kad Latvija gribēja tikt vaļā no bezsaimnieciskā kolchoza – šodien stumj atkal kāda lielkolchozā.Tur Iecavas interes būs kā tālas nomales interese – jūs tur netraucējiet mūs attīstības centrā un nosūtīsim pārvaldnieku algas saņemšanai no ...pārējais pie mums – pat miršanas apliecības un bluspulvera sadale...
Bija tāds Maskavas Hruščovs un saskatījās- Amerikā, cik labi aug kukurūza. Jā arī Ukrainā, Kubaņā labi, bet Latvijā vardei līdz pakrūtei. Lauki aizņemti un kur maizes labība? Deva pa kukulītim uz galviņas – stāvi rindā un gaidi. Vēlāk to visu darbošanos sauca par voluntārismu un vēsture atkārtojas nu jau no Rīgas... ( Maizes dalīšana aizmirsusies? )
Voluntārisms ir nerēķināšanās ar objektīviem nosacījumiem un reāliem apstākļiem, noliedzot pašu ideju par dabas un sabiedrības objektīvo likumu pastāvēšanu, noliedzot, ka cilvēka gribu nosaka vide.

pirms 12 mēnešiem, 2019.12.12 07:26

Iecavnieks

Tavuprāt šis bija spēcīgs komentārs ? Vāvuļošana par aizgājušiem laikiem un dzīvotnespējīgu politisko sistēmu piesaukt pašreizējai situācijai. Vnk ģeniāli. Bravo maestro.

pirms 12 mēnešiem, 2019.12.12 09:54

domāju

Varbūt tomēr tas ir izdevīgi novada administrācijai, nevis pašam novadam,

pirms 12 mēnešiem, 2019.12.12 10:28

virlops

Iecavnieki negrib segt Bauskas ņužņiku sataisītos parādus

pirms 12 mēnešiem, 2019.12.12 15:05

kāts

bet nāksies, nāksies

pirms 12 mēnešiem, 2019.12.12 19:37

prātniekam

Nu bija taču Iecava Bauskas rajonā kopā ar Vecumniekiem, Rundāli un visiem pārējiem novadiem, kurus izveidoja izjaucot Bauskas rajonu. Kāda vaina bija rajonā?
Paironizēšu ..... ļerkst un ļurina par pakalpojumu sniegšanu, kas esot pati galvenā lieta, lai šos nejēdzīgos novadiņus likvidētu, bet vai tad rajona centrā nebija SPK (SADZĪVES PAKALPOJUMU KOMBINĀTS) ? Bija. Nu un kādus tad vēl tos pakalpojumus vajag? Vai katrā mājā it jābūt bāriņu tiesnesim, vai katrā mājā jābūt dzimtsarakstu birojam un līdzīgiem pakalpojumu sniedzējiem? Nē!

pirms 12 mēnešiem, 2019.12.15 17:21

Vietējās ziņas