Patriotiski un sirsnīgi aizritējusi Lāčplēša diena Vecumnieku novadā 3

Vecumnieku novadā Lāčplēša diena valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas un noteikto ierobežojumu dēļ šogad atzīmēta klusāk nekā ierasts, taču patriotiski un sirsnīgi.

Iepriekš sagatavotais svētku scenārijs mainīts visās kultūras iestādēs – pagastos atcelti tradicionālie lāpu gājieni ar jaunsargu un zemessargu piedalīšanos, izpalika svinīgas uzrunas, koncerti un kopīga dziedāšana pie ugunskura. Tomēr kultūras darbinieki un citi sabiedriski aktīvi ļaudis bija parūpējušies, lai 11. novembrī iedzīvotāji ar pateicību sirdī varētu godināt Latvijas brīvības cīņās kritušos varoņus un tos, kuriem laimējās atgriezties mājās. Ikviens tika aicināts iedegt gaismiņu savas mājas logā, taču bija arī iespēja pie piemiņas akmens vai citā īpaši iekārtotā vietā vienatnē vai kopā ar tuviniekiem nolikt ziedus un aizdegt svecītes, papildināt izveidoto latvju spēka zīmju gaismas rakstus.

Vecumniekos visas dienas garumā iedzīvotāji individuāli un kopā ar tuviniekiem nolika ziedus un svecītes pie piemiņas stēlas Lāčplēša Kara ordeņa (LKO) kavalieriem. Vakarā pie tautas nama svētku noskaņu radīja gaismas un mūzikas performance «Staro Vecumnieki», savukārt par kareivju un strēlnieku, arī Vecumnieku novada aizstāvju izjūtām vēstīja video un audio performance. Parkā varēja aplūkot dažādus sveču gaismas ornamentus, ko kopīgam «Gaismas ceļam» bija veidojušas gan Vecumnieku novada pašvaldības struktūrvienības, gan uzņēmēji un tautas nama kolektīvi.

Kā novēroja «Bauskas Dzīve», vientuļi gājēji, pāri un ģimenes ar bērniem, apskatīja gaismas rakstus un vides objektus, ieklausījās atskaņotajās strēlnieku dziesmās un karavīru vēstulēs, kāds pakavējās pie ugunskura, bet pieminekļa pakāji arvien papildināja baltu un sārtu svecīšu sveiciens varonīgajiem «lāčplēšiem».

Iveta Logina kopā ar bērniem Tomu, Eilu un Dāvi aizdedza svecītes brīvības cīnītāju piemiņai un apskatīja izvietotās gaismas zīmes. Pirms došanās uz ciema centru ar gaismiņām rotāts mājas pagalms. «Cenšamies te nākt katru gadu. Žēl, ka nenotiek lāpu gājiens… Svētku noskaņojums ir, bet šogad pietrūkst kopības izjūtas, kas mani parasti īpaši «uzstīgo» un noskaņo,» teic I. Logina.

Kopā ar saviem tuvākajiem svecītes bija atnākusi nolikt Dina Cešeiko. Viņa atklāja, ka jūtoties svinīgi, jo «svētku noskaņu palīdz radīt piemērota mūzika, informācija, atribūtika, svecīšu gaisma un siltums».

Tautas nama senioru jauktā kora «Atbalss» dalībnieki parkā bija veidojuši latvju spēka zīmi – Zalkti. «Tas ir mūsu «zmejs»,» rādot paveikto, jokoja vīri. Ideja svecītes izkārtot tieši šādā rakstā radusies Annai Lungevičai, un visi bijuši ar mieru; nu vakarā varot priecāties par ornamentu, kas labi izgaismojas parka tumšajā zālienā. Uz «Bauskas Dzīves» jautājumu, kā izdodas rast svētku sajūtu šajos «lieguma apstākļos», seniori teju vienā balsī attrauc: «Kad esam kopā, tad mums ir svētki! Esam kā viena ģimene. Visi tepat uz vietas turamies, apkārt neklīstam, sapucēšanās un iziešana ārā no mājas – tas mums ir īpašs notikums.» Esot skumji, ka nevar doties lāpu gājienā, taču jāiztiek, kā ir. «Atbalss» vīri un sievas atzīmē, ka latvieši ir savas zemes patrioti. «Cilvēkiem patīk «ņaudēt», ka tas nav labi un tas ir slikti, bet ja vajadzētu atkal stāvēt uz barikādēm, visi spētu saorganizēties,» ir pārliecināts Jānis Sprukulis.

Dainis Rijkuris, Vecumnieku novada domē ievēlētais deputāts no Nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un Brīvībai/LNNK», kopā ar dzīvesbiedri Guntu un meitiņu Martu pie akmens stēlas LKO kavalieriem nolika divas sarkanas un vienu baltu svecīti. «Latvietis ir izteikts viensētnieks un svētkus vislabāk izdzīvo sevī un esot kopā ar tuvākajiem. Arī patriotisms – piederības un atbildības izjūta pret savu valsti – dziļi mājo katrā. Ja ikdienā reizēm arī ir «kāda kasīšanās» par dažiem jautājumiem, tas nenozīmē, ka zudis patriotisms un vēlme iestāties par savu valsti. Esmu pārliecināts – ja vajadzētu, visi ietu un aizstāvētu Latviju,» pārdomās dalās D. Rijkuris.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Sigita

Paldies tautas namam par gaumīgo pasākumu

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.12 17:25

dr.

Lauķi pie kompja tikuši un komentus saskribilējuši…

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.13 12:01

Vietējās ziņas