Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pēc pērn sasniegtā rekorda graudu raža šogad vidēji laba

Šogad graudu audzētājiem nav izdevies atkārtot pagājušā gada rekordražu, taču rezultāts vērtējams kā vidēji labs. Arī kartupeļi Zemgales laukos auguši labi, jo vasara bija silta, mitrums izlīdzināts vienmērīgi.

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās saimniecības «Kalnakrogs Agro» laukos kartupeļu raža vērtējama kā vidēja, «Bauskas Dzīvei» stāsta līdzīpašnieks Gints Liepiņš.

«Citā laukā ievākums labāks, citā – mazāks, atkarībā no šķirnes. 'Laurai' šogad bija lieli kartupeļi, bet bumbuļu skaits zem cera mazāks. To novācām 25 t/ha, bet Holandes šķirni 'Marabella' – ap 40 t/ha,» lēš lauksaimnieks.

Arī Iecavas novada dārzeņu audzētājs Aigars Cirītis šogad novācis labu ziemā tirgojamo kartupeļu ražu. «Ja kartupeļus kopj, katrs gads ir labs,» pārliecināts zemkopis. Šogad Latvijas tirgotāji īpaši nejūtot lētāko Polijas kartupeļu pieplūdumu, taču pārējo dārzeņu tirdzniecību tas tomēr ietekmē, stāsta A. Cirītis.

Graudus izdevies nokult sausus, stāsta G. Liepiņš. «Kalnakrogs Agro» saimnieko gan Bauskas novada Vecsaules pagastā, gan Vecumnieku novada Skaistkalnes pusē. «Mūsu augsnes nav pateicīgākās augstām ražām, varam iegūt 5 – 6 t/ha. Skaistkalnes pusē lauki izslīkst, ziemāji cieš, bet vasarājus grūtāk sēt, jo ievelkas novākšana,» zemnieku atkarību no dabas apstākļiem apraksta saimnieks.

Šī gada graudaugu kopraža Latvijā sasniegusi 1,75 milj. t, kas ir par 17% mazāk nekā pērn, taču vidēji par 16% vairāk nekā vidēji piecus gadus iepriekš. Pērnā gada rekordraža bija 2,12 milj. t.

«Kalnakrogs Agro» patlaban kopumā apstrādā 800 ha zemes, stāsta G. Liepiņš. Uzņēmums izmanto gan valsts atbalsta programmu zemes iegādei, gan komercbanku kredītus, lai paplašinātu saimniecību. «Sākam just «zemju karus» – cenas pārsolīšanu, jebkādu platību izpirkšanu. Dažs grābj visas zemes, ko var pagrābt, taču tas ir labi – iztīra krūmājus, atkopj aizlaistās platības,» novērojis zemkopis.

Valsts atbalstu zemes iegādei viņš vērtē pozitīvi: «Svarīgākais – šajā programmā neprasa pirmo iemaksu, lai arī procenti nav zemākie. Turklāt var ieķīlāt iegādāto zemi pret pilnu kredīta summu, bet komercbankas prasa lielāku nodrošinājumu un pirmo iemaksu.»

Vairāk par šī gada ražas vērtējumu lasiet «Bauskas Dzīves» drukātajā izdevumā trešdien, 13. novembrī.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas