Pēdējo dienu var pieteikties mācībām pieaugušajiem 1

Šodien, 28. jūnijā, ir pēdējā diena, kad strādājošie vecumā no 25 gadiem vēl var pagūt pieteikties Eiropas Savienības (ES) atbalstītajā pieaugušo izglītības programmā, lai paaugstinātu savas profesionālās prasmes un spēju konkurēt darba tirgū. 

Šī ir jau ceturtā pieteikšanas kārta šajā projektā. Programma darbosies līdz 2022. gadam. Pieteikties var projekta mājaslapā «Mācības pieaugušajiem».

ES fondu atbalstītajā programmā dalībniekiem būs jāsedz 10% mācību maksas, šī summa atšķiras atkarībā no programmas ilguma un specifikas. Savukārt mācības bez maksas ir personām ar maznodrošinātās vai trūcīgās personas statusu.

Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) pārstāve Zane Birka aicina  rūpīgi izvērtēt piedāvājumu un «neķert un negrābt» pirmo, kas pagadās, jo mācīties ES atbalstītajā programmā var tikai vienu reizi. Tālab vērtīgi sameklēt to, kas tiešam var būt noderīgs, un, ja tādas programmas tagad nav, pagaidīt, jo būs arī nākamās kārtas.

Pēc pieteikšanās mācībām divu mēnešu laikā iedzīvotāji saņems mācību apstiprinājumu, lai šī gada jūlijā un augustā izglītības iestādēs varētu sākties mācību grupu komplektēšana un izglītošanās.

VIAA pārstāve Zane Birka stāsta, ka iepriekšējā kārtā 2018. gada augustā un septembrī Bauskas novadā bija iespējams pieteikties mācībām 26 izglītības programmās sešās tautsaimniecības nozarēs un septiņās izglītības iestādēs. Šoreiz Bauskas novadā var izvēlēties no 31 izglītības programmas četrās tautsaimniecības nozarēs. Z. Birka atzīmēja, ka klāt nākušas desmit izglītības programmas, kas nav bijušas iepriekš – finanšu un informācijas pratība pieaugušajiem, zaļā biznesa idejas mazā uzņēmuma darbības sākšanā, dizaina domāšana uzņēmējiem, komandas darba vadīšanas ABC, produkta veidošana un pārdošana, digitālās prasmes darba vajadzībām, saziņa 21. gadsimtā – digitāli kompetents pilsonis, latvisko ēdienu gatavošanas tradīciju saglabāšana un profesionālā angļu valoda mehāniķiem.

Savukārt Iecavas novadā šajā kārtā pieejamas divas mācību programmas par vienu tēmu, bet ar dažādu garumu un iepriekšējo sagatavotības līmeni, proti, «Datu analīze un pārskatu sagatavošana ar «MS Excel»» ar un bez priekšzināšanām.
Mūspusē projektā iesaistījušās četras izglītības iestādes – Latvijas Universitāte, mācību centrs «Austrumvidzeme», kā arī mācību centrs «Buts».

Pieaugušo izglītības koordinators pieejams vien Rundāles novadā. Z. Birka skaidro, ka, plānojot un sākot projektu 2017. gadā, visas 119 Latvijas pašvaldības saņēmušas uzaicinājumu piedalīties projektā un kļūt par Valsts izglītības attīstības aģentūras partnerēm, kas nozīmēja arī noteiktus pienākumus un saistības. Bija pašvaldības, kas atteicās no ciešākas sadarbības, rezultātā VIAA partneru vidū ir vien 82 pašvaldības.

Bauskas, Iecavas un Vecumnieku novada iedzīvotāji ar jautājumiem par projekta iespējām un mācībām var vērsties Valsts izglītības attīstības aģentūrā, savukārt, ja nepieciešama sīkāka konsultācija par profesionālās karjeras jautājumiem, Z. Birka aicina pieteikties uz karjeras konsultāciju pie VIAA sadarbības partnera Nodarbinātības valsts aģentūras Bauskas filiālē.

Ja novadā ir iedzīvotāji, kuri vēlas pieteikties mācībām, bet kādu iemeslu dēļ to nevar izdarīt tiešsaistē, var izmantot iespēju sazināties ar citu tuvējo novadu pieaugušo izglītības koordinatoriem un tikties klātienē, lai noformētu pieteikumu, piemēram, Rundāles novadā, Jelgavas pilsētas vai novada pašvaldībā.

Kopumā mūspusē iespēju mācīties par ES naudu izmantojušas 439 personas. Viskuplākais interesentu skaits bijis Bauskas novadā, kur dažādas prasmes apguvuši  283 pieaugušie. Iecavas novadā ES fondu finansētā pieaugušo izglītības projektā iesaistījušies 86 iedzīvotāji, Vecumnieku novadā – 46, bet Rundālē – 24 personas. Mācībās piedalījušies 222 vīrieši un 217 daiļā dzimuma pārstāves. Populārākās izglītības programmas bijušas «Šūto un dekoratīvo izstrādājumu ražošanas tehnoloģija», «Datu analīze un pārskatu sagatavošana ar «MS Excel»», «C kategorijas autovadītāju apmācība», «Punktveida metināšana», «Apmācības darbam ar motorzāģi un krūmgriezi», «Transportlīdzekļu vadītāju periodiskā apmācība (95. kods)», «Personas datu aizsardzība (IT) un IT drošība» ,«Telpu noformējums un interjers», «Autokrāvēja vadītājs, CE kategorijas autovadītāju apmācība», «Tūrisma produktu izstrāde», «Finanšu datu analīze un pārskatu sagatavošana», kā arī «Jaunākās tendences ēdienu gatavošanā».

Baušķenieks Ikars Ūdrēns mācību centra «Buts» Bauskas filiālē šajā projektā apguva tūrisma produktu izstrādi. Ikdienā viņa darba dienas aizritējušas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā, kur pietuvojušies pensijas gadi, tālab meklējis iespējas papildu izglītības iegūšanai. Informāciju par ES finansēto projektu saņēmis mācību centrā. Ikars ir iecerējis kļūt par gidu Bauskas pilsētā, taču viņam padomā ir neparasta pieeja. Interesentus pa pilsētu vadāt viņš nodomājis ugunsdzēsēja formā, akcentējot arī šī aroda saknes un nozīmību šaipusē. Patlaban savu ieceri baušķenieks pieslīpē uzņēmējdarbības inkubatorā, plānojot, ka pakalpojums varētu būt pieejams jau šī gada augustā. Viņš uzteic pieaugušo izglītības programmu, taču pauž nožēlu, ka iespējams mācīties tikai vienu reizi. Gribējis arī pieteikties šajā kārtā, taču sistēma paziņojusi, ka viņš savu iespēju jau ir izmantojis. Ikars uzskata, ka tie, kuri grib mācīties un vēlas sniegt tautsaimniecībā pienesumu, esot maksimāli jāatbalsta. Savā grupā Ikars novērojis tādus, kas patiešām ar interesi apguvuši jaunumus un plānojuši tos izmantot, bet bijuši arī tādi, kas vienkārši «atsēdējuši».

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Vietējās ziņas