Pētermuižas skolu Vallē izsola par 3200 eiro 1

19. oktobrī noslēdzās izsole Vecumnieku novada pašvaldībai piederošam nekustamajam īpašumam Valles pagastā –  tas ir zemes gabals 1,5 ha platībā un divas būves – divstāvu ēka 1171,6 m2 un pagrabs 33,8 m2 (bijusī Pētermuižas skola).

Īpašums pārdots par 3200 eiro, portālu informēja pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Agnese Čikule. Nekustamā īpašuma nosacītā cena bija 3000 eiro, izsoles solis – 200 eiro.

Pētermuižas skolu iegādājies Rīgā reģistrēts nekustamo īpašumu pārvaldīšanas uzņēmums SIA «Recik». Izsoles uzvarētājs bija arī vienīgais pretendents šajā ūtrupē.

«Pašvaldība ir ļoti gandarīta par pozitīvu rezultātu, jo ir ticība, ka jaunajai īpašuma saimniecei izdosies atjaunot ēkas dzīvību,» teic A. Čikule. SIA «Recik» valdes locekle Linda Cikmača atklājusi, ka sākotnēji ēku plāno iekonservēt, lai tā neturpinātu iet bojā, bet vēlāk izveidot to par viesnīcas tipa būvi.

«Bauskas Dzīve» jau vēstījusi, ka Pētermuižas skola ir ēka ar senu vēsturi. Aijas Zaļaiskalnes un Ginas Viegliņas-Vallietes grāmatā «Valles pagasts» ir plaša informācija par izglītības iestādēm Valles pusē dažādos laikposmos, arī par vairāk nekā 140 gadu veco Pētermuižas skolu.

Staltais divstāvu nams būvēts aptuveni gadu, tam «bijis grezns balkons, pušķoti skolas istabas griesti, silti priekšnami un bērniem ļoti ērta rūme augštāžā, kur ir pavisam četras lielas istabas, pieliekami kambari un kukņa»; tā tolaik telpas līdz sīkumam aprakstījis izdevums «Latviešu Avīzes». Fasādes zelmini ēkas abos galos rotājuši mākslinieciski augstvērtīgi akmenskalumi ar spārnota eņģeļa motīvu; tie daļēji vēl saglabājušies.

Skola atklāta 1878. gada 5. novembrī, tajā mācījušies 35 bērni – tikai mantīgāko šķiru atvases. 1889. gadā Pētermuižas skola kļuva par četrklasīgo skolu. 20. gadsimta sākumā to apmeklējuši ap simt bērnu. 1925. gadā izglītības iestāde pārdēvēta par Taurkalnes-Pētermuižas sešklasīgo pamatskolu, bet 1940. gadā pagastvalde nolēma to nosaukt par Taurkalnes sešklasīgo pamatskolu, vēlāk – par tautskolu, pēc tam – par septiņgadīgo skolu. Taurkalnes pagasts bijis viens no retajiem Zemgalē, kur darbojušās četras izglītības iestādes: Pētermuižas, Mežvidu, Kalna un Vasku skola. 1964. gadā Valles centrā durvis vēra Valles astoņgadīgā skola, līdz ar to pārējās pārtrauca pastāvēt.

20. gadsimta 70. gados Pētermuižas skolā ierīkota tekstilkombināta «8. Marts» filiāle – darbojies diega spolīšu tīšanas cehs, aizmūrēti logi, nopostīts dzīvžogs, uzcelta piebūve katlumājas ierīkošanai. Kad filiāle slēgta, 90. gadu sākumā īpašums nodots pašvaldībai. Kopš tā laika ēkai nav rasts pielietojums, gadu ritumā zudušas rūpes par savulaik nozīmīgo būvi.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

mjāā

Ļoti labi, ka kāds uzņēmās atbildību. Ēka sena, ja nesavāks tūlīt, būs kaput...

pirms 6 mēnešiem, 2020.10.30 15:17

Vietējās ziņas