Pieaug bažas par koronavīrusa izplatību 12

Bauskas slimnīca iespēju robežās ir sagatavojusies rīcībai jaunā koronavīrusa «Covid-19»  infekcijas aizdomu gadījumā, laikrakstam apstiprināja medicīnas iestādes vadītāja Mirdza Brazovska.

«Turam roku uz pulsa,» pauda M. Brazovska, skaidrojot, ka ārstniecības iestāde seko Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) publicētajai informācijai. Vadoties pēc SPKC rekomendācijām, izstrādātas savas vadlīnijas rīcībai, ja infekciozs pacients vēršas Bauskas slimnīcas uzņemšanas nodaļā.

«Skaidrs jau ir viens, ka vīruss agri vai vēlu ieradīsies arī šeit, un iespēju robežās palīdzība būs jāsniedz,» paziņoja slimnīcas vadītāja. Viņa atklāja, ka līdz ceturtdienai, 27. februārim, neviens rīkojums no Veselības ministrijas puses nav saņemts. Ministrija ir izziņojusi, ka epidēmijai gatava un pirmos simt pacientus ir, kur stacionēt. «Bauskā atrodas zemākā līmeņa slimnīca, taču nav izslēgts, ka kāds sasirgušais palīdzību meklēs tuvāk savai dzīves vietai. Simptomi ir līdzīgi gripai, tālab jābūt īpaši vērīgiem,» norādīja M. Brazovska.
Bauskas slimnīcas uzņemšanas nodaļā ir iekārtota viena telpa, kurā izolēt personu no citiem pacientiem, bet no gaiteņa tā nošķirta gan neesot. Savulaik medicīnas iestādei bijusi sava infektoloģijas nodaļa, kur nodalīti atsevišķi boksi, kuri pie šādām saslimšanām īpaši noderīgi. Taču tā  likvidēta un nav vairs atjaunojama, jo telpās iekārtots pansionāts.

Vēršoties pie iedzīvotājiem, M. Brazovska aicina būt atbildīgiem un, ja ir kaut mazākās aizdomas, ka ir inficējies ar jauno koronavīrusu, nekur nekustēties un palikt savā dzīvesvietā. «Nekādā gadījumā nevajadzētu iet uz pieņemšanu pie ģimenes ārsta, doties uz poliklīniku vai slimnīcas uzņemšanas nodaļu, vai pašam braukt uz Latvijas infektoloģijas centru (LIC). Jāzvana 113 un jāgaida, līdz ieradīsies neatliekamās palīdzības speciālā brigāde,» hospitalizācijas kārtību izklāsta slimnīcas vadītāja. Viņa uzsvēra, ka Latvijā ir tikai viena vieta – LIC, kur sešu stundu laikā tiek laboratoriski noteikts, vai ir konstatēta saslimšana vai nav.

Komentējot paša vīrusa dabu, M. Brazovska teic, ka vairāk ir jautājumu nekā atbilžu. Vīrusa inkubācijas periods esot 2 –14 dienas, kuru laikā slimības simptomu nav, taču cilvēks jau var būt infekciozs. Taču gadījums ar kruīza kuģi, kurā ļaudis tikuši turēti karantīnā divas nedēļas, pirms izlaisti uz sauszemes, apliecinājis, ka slimība var parādīties arī pēc 14 dienu perioda, jo puse no izolētajiem pasažieriem ir tomēr saslimusi. «Mēs šobrīd taustāmies nezināmajā. Tas ir pavisam jauns vīruss, kura mutācijas nav zināmas. Izpausmes līdzīgas kā gripai – augsta temperatūra, drudzis, kakla sāpes. Pagaidām nav vakcīnas pret «Covid -19», tāpēc izvairīšanās no saslimšanas balstās uz personīgo higiēnu un infekcijas kontroles pasākumiem. Nav arī specifisku medikamentu, kas darbotos uz konkrēto vīrusu,» teic M. Brazovska.
Ja pieaugs inficēšanās gadījumu skaits, viņu dara bažīgu arī Bauskas slimnīcas funkcionēšana. Gadījumā, ja medicīnas iestādē palīdzību meklēs cilvēks, kurš saslimis ar šo neizzināto vīrusu, personām, kas būs nokļuvušas kontaktā ar šādu pacientu, jānosaka 14 dienu karantīnas režīms. «Tas nozīmē, ka dežurējošais medicīniskais personāls jāsūta uz mājām. Mūsu spēki ir ierobežoti. Ja izkrīt viena maiņa, kurā ir četri mediķi – ārsts ķirurgs, internists, māsa un māsas palīgs–, jau ir problēmas, bet, ja tas tā turpinās, tas nozīmē, ka būsim spiesti slēgt slimnīcu, jo fiziski nebūs kam strādāt,» pesimistisku ainu ieskicē iestādes vadītāja.
Viņa skaidro, ka noteikumi pagaidām arī neparedz darba nespējas lapas piešķiršanu divas nedēļas karantīnā esošam pieaugušam cilvēkam. Lai kaut kā nāktu pretī, diagnoze jāpiemeklē, norādot respiratorisko saslimšanu, kaut gan patiesībā tā ir karantīna. Slimības lapa pienākoties vecākam, kura bērnam ir jāpavada laiks karantīnā.
Lai izvairītos no saslimšanas, M. Brazovska iesaka tos pašus līdzekļus, ko gripas laikā. Stiprināt savu imunitāti, uzņemt daudz šķidruma, veikt roku dezinfekciju un izvairīties no cilvēkiem, kuri slimo ar akūtu elpceļu infekciju.

Jau iepriekš vēstīts, ka novadu aptiekās ir izpirktas medicīniskās sejas aizsargmaskas. Tagad kārta pienākusi roku dezinfekcijas līdzekļiem, kas arī izzuduši no zāļu tirgotavu plauktiem. SIA «Latvijas aptieka» Bauskas aptiekas vadītāja Daiga Eglīte apliecināja, ka šonedēļ nopirkti pēdējie aizsarglīdzekļi un lieltirgotavās arī izveidojies to deficīts. D. Eglīte iesaka kā alternatīvu kādu grādīgo dzērienu ar augstu spirta saturu. Zāļu tirgotavā klientiem tiek piedāvāts iegādāties arī pretvīrusu līdzekļus, piemēram, Latvijā ražotu ziedi «Larifan», kas paredzēta ādas un gļotādas aizsardzībai. «Varbūt var biedēt augstā cena – 9 eiro, bet toties nav jāglabā ledusskapī, ērti var nēsāt somiņā, novietot automašīnā vai arī turēt kādā sev citā parocīgā vietā,» teic D. Eglīte un piebilst, ka pagaidām īpašu satraukumu iedzīvotāju vidū nav novērojusi.

«Kurš gan tevi sargās, ja ne pats,» teic uzrunātais baušķenieks Andris. Viņš aktīvi sekojot līdzi jaunākajai informācijai gan ārvalstu medijos, gan vietējos plašsaziņas līdzekļos, taču saprot, ka nevar neko ietekmēt šajā situācijā. «Vispirms mums gan ziņoja, ka šī kaite līdzīgi kā iepriekšējās, kas bija parādījušās Āzijā, līdz mums neatnāks. Saslimušo skaits gan tikai pieaug un, iespējams, vīruss jau ir Latvijā,» bažījās Andris. Viņš mēģinājis internetā iegādāties sejas aizsargmaskas, tās pasūtījis ārzemju internetveikalos, bet joprojām nav piegādātas. Viņš pieļauj, ka būs jākoriģē arī ceļojuma plānus uz Itāliju aprīlī un vajadzēs ieceres atlikt uz vasaras beigām.

Pievieno komentāru

Komentāri 12

Līga

Īss ieskats problēmā -ceturtdien (27.02.) atgriezāmies no 10 dienu ceļojuma pa Itāliju. Koronas vīrusa epidēmija sākās tad, kad bijām tur sabijuši jau trīs dienas, bet bijām uz to brīdi vēl drošajā Sicīlijā, visu… Skatīt vairāk tvērām mierīgi. Galvenā problēma - mājupceļā visa diena jāpavada divās Milānas lidostās, kas jau ir bīstamā zona.
Sazinoties ar radiem, draugiem, kolēģiem, jūtam, ka, lai arī esam forši, neesam gaidīti elementi ne ballītēs, ne darba vietās. Un viss saprotams, ir mums vecāki un kolēģi ar hroniskām saslimšanām, ir man pašai darbs ar pirmsskolas vecuma bērniem.

Nolemjam rīkoties atbildīgi un maksimāli ievērot biodrošību, lai drošībā ir mūsu līdzcilvēki. Par mūsu pašu un bērnu imunitāti un spēju izslimot koronu, kreņķa nav nekāda. Tātad - vēlamies vnk. būt atbildīgi.

Jau esot Itālijā, apzvanījām visas iespējamās iestādes, lai saprastu, ko darīt, bet tā arī gudrāki netapām, tāpēc piektdien (28.02.) sākām meklējumus no gala.

Tātad šodien noskaidrotā kopsavilkums:
1. Gulbja laboratorijā un Slimību un profilakses centrā saka, ka no maksas analīzēm (kas starp citu vienai personai maksā 80eur) jēga maza, jo kkas tajās analīzēs redzams tikai tad, kad beidzies inkubācijas periods un cilvēks jau ir slims, tātad - ir redzamas saslimšanas pazīmes. Bet, protams, ja grib var kaut katru dienu taisīt; 2. Zvanot Infektoloģijas centram saka, ka jāiet pie ĢĀ, jāņem darbanespējas lapa un jāsēž mājās; 3. Sazvanot ģimenes ārstu (ko apmeklējam slimības dēļ faktiski nekad, jo principā neslimojam), klausules otrā galā pilnīga neziņa. Jautā, vai biju tajā lidmašīnā, kur irānis? Nu, tad vismaz autobusā? Kāpēc biju Itālijā? Un, ko tagad ĢĀ jādara? Bet apsola atvērt Slimības lapu; 4. Pēc pāra h atzvana ĢĀ un saka, ka nekādas Slimības lapas nebūs, jo rīcības plānā tiem, kas nav slimi, šāda opcija nav paredzēta 5. Zvanu atkal Latvijas Infektologijas centrs, tur šokā - kā nedod Slimības lapu? Saku, ka strādāju ar bērniem un senioriem, otrā galā dāma - te noteikti nevajadzētu iet uz darbu. Pāra min konsultējas ar kādu un tad ziņo, ka tomēr jāzvana uz Slimību un profilakses centru, jo viņi koordinē visu koronas procesu, bet infektologi tikai ārstējot; 6. Sazvanu, nu, arī Slimību profilakses un kontroles centrs, kur paskaidro, ka jāiet pie ĢĀ, jādabū izziņa, ka uz doto brīdi esi "praktiski vesels" un jāsoļo vien uz darbu. Jā, viņi saprot, ka bērni, ka kolēģi, ka ar hroniskām saslimšanās, bet šāda izziņa vismaz ļaušot man teorētiski būt veselai. Jā, Lietuvā un Igaunijā šādos gadījumos jau esot iespēja dabūt B lapas, bet mums, kamēr nebūs pirmais gadījumos, noteikti nekas nemainīsies.

Atļaušos uzzīmēt secināriju:
1. Ar izziņu, ka esmu vesela, eju uz darbu pirmsskolas izglītības iestādē: 2. Nedod, Dies, esmu slima un saslimst kāds bērns; 3. Vecāki mani norok! 4. Sirdsapziņa mani norok pavisam! Āmen!

Paldies maniem lieliskajiem darba devējiem, kas bija saprotoši un ļāva/lika palikt mājās! Cilvēki ir gatavāki un atbildīgāki par iestādēm.

pirms gada, 2020.02.29 08:18

Vajag

Pagarināt skolas brīvdienas uz 14 dienām, lai tie kas braukā uz vīrusu zonām brīvlaikos visus neaplipina jau martā.

pirms gada, 2020.02.29 08:30

Sliktāk, ka vīruss izplatās arī karstajās zemēs. Poliete tikko atvedusi no Taizemes uz Poliju. Karsta vasara Itālijā diez vai ko līdzēs Eiropai.

pirms gada, 2020.02.29 08:35

Konrāds

Tas būtu ļoti slikti. Taču es neteiktu, ka tas jau būtu skaidrs. Paskatoties uz Āzijas pusi, karstā klimata valstīs - Taizemē, Malaizijā, Singapūrā vīrusa izplatība ir mazāka nekā aukstā - Ķīnā, Dienvidkorejā, Irānā. Varbūt kaut kāds pozitīvs efekts no siltuma tomēr ir... Jācer...

pirms gada, 2020.02.29 09:34

Slēpotājs

Ielidojot ar lidmašīnu no Bergamo (Itālija) Rīgas lidostā, nekas netiek ne pārbaudīts, ne kontrolēts.... Tā kā to ko stāsta un runā Latvijas politiķi un ārsti ir tikai tukša vāvuļošana! Cilvēkam jādomā pašam ko darīt!

pirms gada, 2020.02.29 09:37

INGA

Es uzskatu,ka tagad doties kaaut kādos ārzemju ceļojumos ir bezatbildīgi,vai tad nu nevar pagaidīt,kad tas vīruss beigsies?

pirms gada, 2020.02.29 13:00

rokoko

daudzi debīliķi pašlaik vēl brauc ar palikušajiem reisiem uz Itāliju. Debīliķu valsts.

pirms gada, 2020.03.01 10:55

Nunu

Nu tač tagad modē dauzīties pa pasauli un reklamēt,kur bijis.
Vai tiešām nevar rimties?
Ja tik daudz naudas,tad ziedojiet cilvēkiem.Beidziet zīmēties un ievest te visādu hoļeru.

pirms gada, 2020.03.01 20:09

Vendene

Latvji īzceļas ar vazāšanos pa pasauli pašlaik. Tupili.

pirms gada, 2020.03.02 00:02

Aija

Ko var ņemties un radīt šausmas. Kāpēc neviens nerunā ka Spānijā ir gripas epidēmija? No gripas neviens nebaidās vairs? Simptomi vienādi!

pirms gada, 2020.03.02 07:03

Personīgi,

Man pieaug bažas par cilvēku stulbumu un to kā mediji nav spējīgi situāciju cilvēkiem parādīt atbilstoši tam, kāda tā ir un līdz ar to tiek radīta lieka panika.

pirms gada, 2020.03.02 12:38

andrejs pukikovs tresais pec vecvecteva

man garso saldejums :)

pirms gada, 2020.03.03 08:30

Vietējās ziņas