Piektdien varēs balsot ilgāk, bet tikai savā iecirknī

Vecumnieku novadā Eiropas Parlamenta vēlēšanās iepriekšējā balsošanā 22. un 23. maijā pie urnām devušies 169 iedzīvotāji, kas ir 2,67% no balsstiesīgo skaita.

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka ļaudis apmeklējuši visus septiņus novadā atvērtos iecirkņus: Vecumniekos nobalsojuši 66, gan Bārbelē, gan Misā – 21, Skaistkalnē – 20, Kurmenē – 16, Vallē – 15, bet Stelpē – 10 vēlētāju.

Vecumnieku tautas namā iekārtotajā iecirknī «Bauskas Dzīves» sastaptie ļaudis atzinīgi vērtēja iespēju savu gribu paust pirms vēlēšanu oficiālās dienas, jo sestdien, 25. maijā, plānojuši citas aktivitātes. Kāds nodomājis doties ciemos, bet vairāki iecerējuši apmeklēt stādu tirgu pie Jaunā ezera, tāpēc, lai nebūtu lieki jānāk uz centru, pilsoņa pienākumu izpildījuši jau iepriekš.

Vēlētāji atzina, ka kārtība, kā balsot, zināma – jāizvēlas viens atbalstītais deputātu kandidātu saraksts, «jāievelk krustiņš savam favorītam un jāizstrīpo tas, no kura Eiropai nebūs jēgas», tad liste jāliek aploksnē un jādodas pie kastes. Kāds vīrietis urnā iemeta aploksnē neievietotu vēlēšanu zīmi un tūlīt pat atskārta, ka izdarījis nepareizi, jo balss netiks ieskaitīta, taču ko mainīt bija jau par vēlu. «Esmu par velti nācis,» viņš skumji noteica.

Ella un Dairis Gulbji šķirstīja lapiņas un jokoja, ka rokās turot daudz makulatūras. Dairis atklāja, ka esot izlēmuši, par ko balsot, taču pārdomas raisījušas 22. maija vakarā vērotās debates televīzijā. «Tāds ķīselis! Ko deputāti darīs Eiropas Parlamentā, ja tik ļoti kašķējas un cits citam gāž virsū šmucspaiņus? Tur nebūs komandas darbs, bet viena vienīga plēšanās,» viņš secināja. Savukārt Ella retoriski vaicāja: «Kam lai rakstām vēstuli par to, ka neesam saņēmuši it kā visiem vēlētājiem izsūtīto uzaicinājumu?» Uz tautas namu nākuši ar bažām, nav bijuši droši, vai reģistrēti šajā vēlēšanu iecirknī. «Ziņās dzirdēju, ka Eiropas vēlēšanām informācijas nodrošināšanai atvēlēts vairāk naudas nekā iepriekš, bet darbs nav paveikts,» piktojas Dairis. Senioru pāris īsti neatminas, par ko balsi atdevuši iepriekš, šķiet, par Kalnieti vai Zīli, taču atceras atgadījumu pašvaldību vēlēšanās 2017. gada vasarā, kad nav varējuši paust savu gribu un netika pat ielaisti iecirknī, jo bija palaiduši garām faktu, ka pasēm beidzies derīguma termiņš.

«Gribu sestdien aiziet uz stādu tirgu un kā izstādē visu mierīgi apskatīt, tāpēc novēlēju jau šodien,» sacīja ar sudrabotu motorolleru uz iecirkni atbraukušais Vecumnieku pagasta iedzīvotājs Edmunds Rozenbergs.

Vecumnieku 359. vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājs Aivars Petruševics atklāja, ka 23. maijā vairāki citos iecirkņos reģistrētie vēlētāji no Stelpes, Bauskas un Bārbeles nav varējuši nobalsot Vecumniekos elektroniskās sistēmas darbības traucējumu dēļ; tā «uzkārusies» jau no paša rīta un cilvēki devušies mājās. «Iepriekšējā dienā, 22. maijā, sistēma tiešsaistē darbojusies, tikai īsu brīdi bijusi neliela aizķeršanās. Saņemts apstiprinājums, ka 12 mūsu iecirknī reģistrētie vēlētāji pieteikušies balsošanai citur, savukārt 16 «svešie» iekļauti Vecumnieku vēlēšanu iecirkņa sarakstā,» pauda A. Petruševics.

Vecumnieku novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Māris Plēsnieks atzina, ka daudzi dusmīgi par to, ka elektroniskā sistēma strādā nepilnvērtīgi, taču, jāsaprot, ka tehniskās ķibeles neesot iecirkņu komisiju darbinieku vaina; gluži vienkārši ieviestais pilotprojekts vēlēšanu sistēmas uzlabošanai vēl jāpilnveido. Tiek apzināts iespējamo traucējumu iemesls un pieļauts, ka tie varētu būt saistīti ar iepriekšējā naktī uzstādītajiem sistēmas atjaunojumiem, informē CVK.

Ceturtdien, 23. maijā, steidzamības kārtā atbalstītie grozījumi Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā paredz pagarināt vēlēšanu iecirkņu darba laiku piektdien par četrām stundām. Tātad 24. maijā visi iecirkņi vēlētājiem būs pieejami no plkst. 10 līdz 20.

Tomēr Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadītāja Kristīne Bērziņa ceturtdien preses konferencē pastāstīja, ka piektdien vēlētāji varēs balsot tikai iecirknī, kurā ir reģistrēti. Šāds lēmums pieņemts, uzklausot CVK tiešsaistes datu apmaiņas sistēmas uzturētājus. Iespēja vēlēt citā iecirknī bija paredzēta tikai iepriekšējās balsošanas dienās.


Pievieno komentāru

Vietējās ziņas