Piesārņojums Zemgales apkārtnē nav ietekmējis dzeramā ūdens kvalitāti 4

Zemgalē, vietās, kur no autocisternas tika izlaistīts šķidrums ar ķīmiskām vielām, nav konstatēta piesārņojuma nonākšana gruntsūdeņos, portālu informēja Veselības inspekcijā (VI), kura izvērtējusi notikušā ceļmalu piesārņojuma iespējamo ietekmi uz individuālajām dzeramā ūdens ņemšanas vietām.
VI skaidroja, ka dzeramā ūdens kvalitāte individuālajās ūdens ņemšanas vietās piesārņojuma skartajā teritorijā nav apdraudēta, līdz ar to iepriekš izteiktais brīdinājums notikuma vietas tuvumā dzīvojošos ievērot piesardzības pasākumus un nelietot uzturā aku ūdeni tiek atsaukts.

Neskatoties uz to, VI aicina iedzīvotājus sekot līdzi vizuāli novērojamām ūdens kvalitātes izmaiņām un citām ūdens organoleptisko īpašību, tostarp ūdens smaržas un garšas, izmaiņām.

Vienlaikus VI norāda, ka individuālo ūdens ieguves vietu dzeramā ūdens kvalitāti var ietekmēt lokālie apstākļi, kas nav saistīti ar ceļmalu piesārņojuma ietekmi.

Pārbaudes VI uzdevumā veica Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR laboratorija.

Jau ziņojām, ka maija beigās Valsts vides dienesta (VVD) inspektori un policijas darbinieki aizturēja vides piesārņotāju, kurš Zemgalē ceļmalas nolējis ar indīgu šķidrumu. Pēc divu dienu novērošanas VVD Jelgavas reģionālā vides pārvalde kopīgi ar Valsts policijas (VP) darbiniekiem aizturēja vides piesārņotāju, kas no automašīnas ar indīgām ķīmiskām vielām bija nolaistījis ceļmalas Jelgavas un Bauskas novadā vairāku kilometru garumā. Par konstatēto pārkāpumu sākts kriminālprocess un automašīnas šoferis ir apcietināts.

VVD maijā saņēma vairākas sūdzības no iedzīvotājiem par nezināma šķidruma nonākšanu vidē. Veicot pārbaudes, inspektori konstatēja, ka nezināmas izcelsmes šķidrums ar ķīmiskām vielām raksturīgu smaku nonācis vidē Rundāles novada Viesturu pagastā, Bauskas novada Mežotnes pagastā, Ozolnieku novada Salgales pagastā, Jelgavas novada Jaunsvirlaukas un Vircavas pagastos un Tērvetes novada Augstkalnes pagastā. Ar šķidrumu bija nolaistītas autoceļu malas, tai skaitā, vairākās vietās arī autoceļiem pieguļošās teritorijas, skaidroja iestādē.

Pēc VVD speciālistu sākotnējā vērtējuma, izlietais šķidrums satur cianīdjonus un tā izcelsme ir Olaines ķīmiskā rūpnīca "Biolars". Reaģējot uz notikušo, VVD ir izdevis lēmumu - brīdinājumu par "Biolars" darbības iespējamo daļēju apturēšanu - porofora ražošanas pārtraukšanu.

Savukārt "Biolars", kura vārdā par šo jautājumu runā Juridiskais departaments, ir centies norobežoties no šī gadījuma. Uzņēmums uzsver, ka kriminālprocesa ietvaros "Biolars" neesot piemērots nekāds procesuālais statuss un uzņēmums aktīvi sadarbojas ar Valsts policiju taisnības noskaidrošanai.

Kā ziņots, "Biolars" solījusi daļēji sakārtot Zemgalē ar ķīmisko vielu piesārņotās ceļmalas un laukus.

VP guvusi apliecinājumu, ka automašīna, kas 24.maijā pieķerta, izlejam ķīmisko vielu Bauskas novadā gar kādu ceļu, izbraukusi no "Biolars" rūpnīcas. Arī uzņēmuma advokāte Viktorija Jarkina to apstiprināja, taču tā neesot bijusi rūpnīcas cisterna, un arī saistību ar pārējām piesārņošanas epizodēm, kopumā 20, uzņēmums noliedz.

Turklāt, pēc Jarkinas teiktā, uzņēmumam ir attīrīšanas iekārtas, un šāda atkritumu izvešana nemaz neesot vajadzīga un ir saistīta ar riskiem, arī reputācijas. Arī konkrētajam transportlīdzeklim nav bijis vajadzības izbraukt no uzņēmuma teritorijas.

VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga atklāja, ka atbilstoši likumdošanai piesārņoto vietu sanācija būtu jāveic atkritumu operatoram - šajā gadījumā rūpnīcai. VVD un SIA "VentEko" aplēses liecina, ka sanācijas darbi varētu izmaksāt līdz 400 000 eiro.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

VI

Beigās vēl mēģinās iestāstīt,ka izlietā ķīmija ir devusi pozitīvu rezultātu uz apkārtējo vidi!

pirms gada, 2019.07.06 12:56

vai

Ļoti labi rezultāti, varbūt varam arī ar šo indi attīrīt upes. Cik tālu var novest korupcija zināmās sfērās? Vēl izpildītājiem iedos trīszvaigžņenieku!

pirms gada, 2019.07.06 19:07

Nu ja

Civillaucinieku masu slepkavības mēģinājums.
Genocīds.
Personas, kuras izdarījušas noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru, kara noziegumus un piedalījusies genocīdā, ir sodāmas neatkarīgi no šo noziegumu izdarīšanas laika.

pirms gada, 2019.07.07 10:44

AU

Izpildītājam varbūt arī neiedos, bet tās šļuras organizētājiem un saskaņotājiem varbūt kaut ko iedos,- kādus simtiņus sodā, jo tā nevar būt, ka kāds šoferis Jānis vai Vaņa pēkšņi izdomāja, savāca atkritumus un sāka tos izlaistīt gar ceļmalām Zemgales pusē.

pirms gada, 2019.07.07 10:46

Vietējās ziņas