Piesārņojumu Mūsā vērtē kā nelielu; analīzēs noteiks piesārņojuma izcelsmi

Kā «Bauskas Dzīve» jau vēstījusi, Valsts vides dienests (VVD) 24. septembra pēcpusdienā saņēma informāciju par iespējamu naftas produktu piesārņojumu Mūsas upē Bauskas novada Gailīšu pagastā. Vides inspektori nekavējoties devās uz notikumu vietu un to apsekoja.

Pārbaudes laikā tika konstatēts, ka naftas produktiem līdzīgs piesārņojums Mūsā nokļuvis no Žūku strauta, kurā uz ūdens virsmas novērota naftas produktu piesārņojumam raksturīgā varavīksnes plēvīte. Naftas produktiem līdzīgs piesārņojums konstatēts arī uz ūdens virsmas Mūsā aptuveni 200 m garā upes posmā no Žūku strauta izplūdes vietas, situāciju komentē Kristīne Kļaveniece, VVD sabiedrisko attiecību vadītāja.
 
Sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD) Mūsā piektdien tika uzstādītas naftas produktus absorbējošas bonas. Savukārt, lai ierobežotu piesārņojuma turpmāku izplatīšanos un ieplūšanu Mūsā no Žūku strauta, bonas uzstādītas arī Žūku strautā. Piektdien notikuma vietā strādāja VVD, VUGD un SIA «LatRosTrans» pārstāvji.
 
VVD vides inspektori brīvdienās atkārtoti apsekoja Mūsu un Žūku strautu Bauskas novada Gailīšu pagastā. Jauns piesārņojums netika konstatēts. Mūsā un Žūku strautā uzstādītās bonas pildīja savas funkcijas – absorbējot un ierobežojot piesārņojumu, paskaidro K. Kļaveniece.
 
Šodien, 27. septembrī, VVD vides inspektori turpināja darbu notikuma vietā. Veicot Mūsas apsekošanu no gaisa ar dronu (bezpilota lidaparātu), konstatēts, ka Mūsā uz ūdens virsmas piesārņojums vairs nav novērojams. Tomēr piesardzības nolūkos pieņemts lēmums bonas vēl dažas dienas atstāt Mūsā. Tāpat bonas tiks atstātas arī Žūku strautā.
 
VVD norāda, ka konkrētajā gadījumā piesārņojuma apjoms, kas nokļuvis vidē, ir uzskatāms par nelielu. Vides inspektori laboratorijai analīžu veikšanai ir nodevuši notikuma vietā paņemtos ūdens paraugus. Sagaidāms, ka analīžu rezultāti sniegs papildu informāciju par piesārņojuma izcelsmi. Tā kā piesārņojumam nav izteiktas naftas produktiem raksturīgās smakas, testēšanā tiks pārbaudītas arī citas versijas par piesārņojuma veidu.

VVD pārbaužu laikā piesārņojuma avots nav ticis konstatēts. VVD izskata vairākas iespējamās piesārņojuma izcelsmes versijas, viena no tām saistīta ar iespējamu vēsturisku naftas produktu piesārņojumu, kas spēcīga lietus laikā izskalots vidē.

VVD norāda, ka iedzīvotājiem, novērojot jebkādas izmaiņas vidē, t. sk. piesārņojumu uz ūdens virsmas ūdenstilpēs, jāievēro piesardzība.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas