Pilnā apjomā darbu atsākusi Bauskas poliklīnika 2

Saskaņā ar Veselības ministrijas rīkojumu Bauskas poliklīnika atkal pilnā apjomā nodrošina ambulatoros pakalpojumus, tiek izsniegtas arī medicīniskās izziņas, laikrakstam apliecināja SIA «Bauskas slimnīca» vadītāja Mirdza Brazovska.

Situācija pamazām normalizējas, atzīst M. Brazovska un pastāsta, ka poliklīnika ir pielāgojusies jaunajiem apstākļiem. «Pakalpojumi ir pieejami, taču ārsti pieņem mazāk pacientu, un tas «iecērt robu» mediķa maciņā, jo tiek maksāts par padarīto. Iepriekš katram apmeklētājam tika plānotas 15 minūtes – stundā varēja apkalpot četras personas, tagad tie ir vien trīs cilvēki, jo, pēc Ministru kabineta ieteikumiem, pacienti tiek pierakstīti ar laika rezervi, lai varētu ievērot visus drošības pasākumus,» teic M. Brazovska un skaidro, ka kabineti pēc katra apmeklētāja tiek dezinficēti. Mediķiem, ja tas iespējams, piedāvāts pieņemšanu pagarināt par stundu. Lai ievērotu distancēšanos, krēsli pie kabinetiem pārkārtoti tā, lai varētu ievērot distancēšanos, taču nereti paši ļaudis, piemēram, māmiņas ar bērniem, krēslus sastumjot kopā.

Pacientiem jāņem vērā, ka līdz ar ārkārtējās situācijas izsludināšanu valstī audzis gaidīšanas laiks uz valsts apmaksātajiem ambulatorajiem veselības aprūpes pakalpojumiem. Tagad primāri tiek pieņemti tie sirgstošie, kuriem plānotās vizītes bija uz laiku, kad tika pārtraukta ambulatorā palīdzība pilnā apjomā. Ja pieraksts pie speciālistiem bija šajās dienās, pacienti automātiski pavirzās rindā uz priekšu. «Taču tas nenozīmē, ka pie kāda speciālista nevarēs tikt. Tā, piemēram, ģimenes ārsti, ja ir aizdomas par ko nelāgu, paši sazinās ar dakteri Sandru Dzīvīti, un pacients īstermiņā tiek izmeklēts, negaidot rindā divus mēnešus. Rindā ir tie, kuriem ir kādas hroniskas saslimšanas, pēcoperācijas periodi, kam nepieciešama kontrole, tāpat visi akūtie slimnieki,» situāciju ieskicē M. Brazovska.

Lai izvairītos no rindām un cilvēku drūzmēšanās, pieņemšana pie speciālistiem notiek vien ar iepriekšēju pierakstu, zvanot uz poliklīnikas reģistratūru. Līdz šim bijusi prakse, ka, gaidot autobusu, ļaudis pāris stundu uzkavējas poliklīnikā, tagad pacienti lūgti pēc iespējas īsāku laiku pavadīt medicīnas iestādē.

«Citviet priekšā ir galds un nevienu iekšā nelaiž, taču mums pie durvīm nav īpaša uzrauga, kas kontrolētu cilvēku plūsmu. Ja reģistratūras darbinieces ziņo, ka sanākušo skaits ir pārāk liels, administrācijas pārstāvji dodas noskaidrot drūzmēšanās iemeslu un pēc iespējās ātrāk izkliedē burzmu,» stāsta M. Brazovska.

Kovidlaiks iestādē strādājošajiem licis nedaudz pārdalīt darbus, slimnīcā, atsevišķā telpā, ierīkojot kasi. Iepriekš maksājumi tika veikti uzņemšanas nodaļā, tādējādi nereti bija vērojama drūzmēšanās – tur bija pacienti ar dažādām traumām un arī tie, kas maksāja par veikto datortomogrāfiju, rehabilitāciju, ehokardiogrāfiju un sonogrāfiju.

Latvijā tagad iespējams pārbaudīt, vai cilvēks ir izslimojis «Covid-19». Tas interesē galvenokārt tos, kuriem nav saslimšanas simptomu, vai tos, kuri smagi slimojuši vēl pirms pandēmijas izsludināšanas. Pagaidām Bauskas slimnīcas laboratorijā analīzes nav iespējams veikt, bet, iespējams, drīzumā sadarbībā ar Centrālo laboratoriju šāda iespēja būs, sola M. Brazovska.

Iestādes vadītāja laikrakstam izstāsta vēl kādu vērojumu. Pēdējā laikā apmeklētāji zogot higiēnas preces. «Ja pazūd tualetes papīrs, tas nav nekāds brīnums, bet «kājas pieaugušas» arī ziepju dozatoram, kas noņemts no sienas ar visu roku mazgāšanas līdzekli.
Viņa skaidro, ka, dodoties pie ārsta, sejas aizsargmaska nav obligāta, bet ir rekomendējoša. Pierakstoties uz pakalpojumu, reģistratūras darbinieces pacientiem izskaidro arī pieņemšanas kārtību. «Ja ir saaukstēšanās pazīmes, maska jāliek. Ja pacientiem tās nav, mēs izsniedzam, maskas pieejamas reģistratūrā, uzņemšanā, kā arī rentgena reģistratūrā. Mums nav tādu resursu, lai kastīti ar maskām varētu atstāt pie ieejas,» atzīst M. Brazovska. Viņa atklāj, ka sejas aizsega vietā droši lietot lakatu vai šalli.

Pēdējā individuālo aizsarglīdzekļu piegāde (IAL) Bauskas slimnīcai no Nacionālā veselības dienesta bijusi 18. maijā, kad saņemti respiratori, cimdi un dezinfekcijas līdzekļi.

«Pagaidām masku pietiek, kādu laiku ar tām varēsim nodrošināt gan medicīnas darbiniekus, gan pacientus, ja būs ieradušies bez maskas. Taču ļoti maz ir vienreizlietojamo kombinezonu, kuru pietiks vien dažām nedēļām, tāpat nav skaidrs, kādā režīmā nāksies strādāt turpmāk un kādas vēl būs vajadzības,» pauž M. Brazovska un piebilst, ka daļa IAL iegādāti par slimnīcas līdzekļiem un kompensācijas vēl joprojām nav saņemtas.

Bauskas poliklīnikas reģistratore Endija Circene apliecina, ka iedzīvotāji ir saprotoši un īpaši  neprotestē, kas tiek piekodināts par sejas aizsargmasku lietošanu. Vairāki gan teikuši, ka aptiekās nav masku, šādās reizēs pacientiem aizsarglīdzeklis tiek apsolīts no medicīnas iestādes krājumiem. E. Circene akcentē jau iepriekš slimnīcas vadītājas pausto, ka pacientiem stingri jāievēro pieraksta laiks, – ja iedzīvotājs atnāks pusstundu agrāk, nekā paredzēts, viņu neapkalpos.

«Vienīgais, kas pacientus neapmierina, – pārcelti plānotie ambulatorie pakalpojumi. Daudzi iedomājas – ja pieraksts bija uz jūniju, tad tagad tas viņam pienākas, liela daļa nesaprot, ka daži pie speciālista nav tikuši, jo viņi bija pārtraukuši pieņemšanu,» atklāj E. Circene.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

gramatiķis

Patīk kā bagātinās dzimtā valoda.Nāk un nāk klāt jauni vārdiņi-kovidlaiks.Pirms pāris mēnešiem vēl tāda nebija.

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.02 19:50

kannika

nu tak smuka tā mūsu poliklīnika!))

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.03 23:19

Vietējās ziņas