Pilsētniekiem piedāvā pirmās zemenes 6

Kamēr dārzos atklātā laukā zemenes vēl tikai briedina ogas, siltumnīcā un zem agroplēves tās jau ir ienākušās. Sārtās un saldās ogas parādījušās arī Bauskas tirgū.Tās piedāvā Oskara Spaļa ģimene no Īslīces.Spaļu ģimene ar zemeņu audzēšanu piemājas teritorijā nodarbojas apmēram desmit gadu. Pirmo zemeņu ražu tā novāca jau 11. maijā. Otrā raža no agrās zemeņu šķirnes ‘Zefīrs', kas ienācās 15. maijā, jau realizēta vietējā Bauzes tirgū. Zemeņu audzētājs šķendējas par to, ka zemeņu tirgotāji no Polijas cenšas izkonkurēt vietējos, atbraucot uz mūsu tirgu un pārdodot zemenes par salīdzinoši zemākām cenām kā pašmāju audzētāji. Esot grūti pircējiem iestāstīt, ka zemenes audzētas piemājas saimniecībā. Aizvadītā ziema gan nedaudz aizkavējusi zemeņu ražu, jo, kā skaidro O. Spalis, zeme neesot bijusi pietiekami sasalusi, vietām bijis slapjš un zemeņu stādi sabojājušies. Kopumā zemenes aizņem 0,4 hektārus saimniecības, bet ar šo platību pilnīgi pietiekot, lai saņemtu patīkamus papildu ienākumus pie pensijas. Turpmākie plāni mazajā zemeņu biznesā saistīti ar zemeņu stādu iepirkšanu Pūrē, to audzēšanu un pārdošanu. Liels atbalsts saimniecības uzturēšanā esot bijis Eiropas Savienības piešķirtais finansējums, lai daļēji pārstrukturētu naturālo saimniecību. Saulainiete Anna Truntika par savu 0,5 hektārus lielo piemājas zemeņu lauku izsakās pieticīgi, šogad augi esot pārziemojuši salīdzinoši viduvēji, jo tos sagandējušas maijvaboles, tās sadējušas oliņas zem zemeņu stādiem. Zemeņu audzētāja stāsta, ka pirmās ogas Bauzes tirgū tiks nogādātas jūnija pirmajā dekādē, tagad tās ziedot un pamazām sārtojoties. Ogas tiek koptas pašu rokām, A. Truntika stāsta, ka pati apstrādājot zemi un braucot ar traktoriņu, reizēm ar ravēšanas un ogu lasīšanas darbiem palīdzot talcinieki. Saulainē audzētajām ogām netiekot pievienota ķīmija kā ārzemju zemenēm.Annas Truntikas padomdevēja zemeņu audzēšanas un kopšanas jautājumos Velta Sēnele «Bauskas Dzīvei» atklāj, ka pirmās ogas viņas piemājas saimniecībā būs gatavas tikai ap 15. jūniju. Raža, kas izaudzēta apmēram 0,35 hektārus lielajā platībā, netiks vesta uz Bauzes tirgu, bet gan uz jau iekaroto Vidzemes un Rīgas tirgu, kur cilvēkiem ir lielāka pirktspēja. Arī Vidzemes un Rīgas tirgus esot pilns ar poļu tirgotājiem, bet, kā saka V. Sēnele: «Cilvēki gaida un pazīst Latvijas ogas».

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Trešdien nopirku Bauzes tirgū ISLĪCĒ audzētās zemenes ,bija ļoti garšīgas, saldas. Lai saimniekiem veicās.

pirms 9 gadiem, 2011.05.27 17:16

kapec_ne

un kāpēc gan nē, TV rādīja, ka Talsu pusē pirmās zemenes tika novāktas aprīļa beigās. Protams ne jau klajā laukā+ vēl kādi īpašie stādi, kurus martā iestādot un aprīlī jau zied.

pirms 9 gadiem, 2011.05.27 07:04

saki nu

Vietām bijis slapjš un ........Zemeņu stādi sabojājušies.......
Interesanti - Spalim pirmās ogas jau 11. maijā, bet citiem- 15. jūnijā.Vai tad tie 0.4 ha zemeņu Spalim ir apkurināmā siltumnīcā, ja jau aprīļa sākumā bija ziedos?

pirms 9 gadiem, 2011.05.26 23:13

bezjēgas valodiņa

Autore gan skaisti raksta: maijvaboles dēj sēkliņas; raža slikti pārziemojusi! :))

pirms 9 gadiem, 2011.05.26 15:01

nopirku tas zemenes vienai ir garša otrai nav,secinajumska ir jauktas ar ievestām,vairs tur nepirkšu gaidīšu ka uz līgo būs tantukiem ogas

pirms 9 gadiem, 2011.05.26 11:27

nezināju

Nezināju, ka maijvaboles dēj sēkliņas. Tas tāds dabas retums un vēl Bauskas rajonā un Saulainē.
Jā, daudzi Bauzes tirgū praktizē pārdot Polijas zemenes kā vietējās un par daudz augstāku cenu , tāpat mani priecē Latvijas āboli, kas vēl maija beigās ir skaisti un sulīgi.( kā sauc šo šķirni?)

pirms 9 gadiem, 2011.05.26 08:36

Vietējās ziņas