Pirmdien donorus gaidīs Bauskā; aicina pieteikties iepriekš 1

Donoru diena Bauskā, novada pašvaldības administrācijas ēkā Uzvaras ielā 1, būs pirmdien, 20. aprīlī, no plkst. 10 līdz 14, portālu informēja Valsts asinsdonoru centra (VADC) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ilze Bergmane.

Viņa atklāja, ka pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas valstī, ir atcelti daudzi plānotie VADC izbraukumi, gan uz izglītības iestādēm, gan uzņēmumiem un citām vietām.

«Tomēr vīruss nav apturējis nelaimes gadījumus un citas smagas saslimšanas. Medicīnas iestādes turpina savu darbu, ik dienas sniedzot neatliekamo palīdzību visiem pacientiem, kuriem tas nepieciešams. Arī šobrīd slimnīcās atrodas vairāki pacienti, kuriem nepieciešama asins pārliešana. Lai glābtu šo pacientu dzīvības, ir svarīgs donoru atbalsts. Ņemot vērā situāciju valstī, donoru skaits ir krities, tomēr līdzšinējā pieredze rāda, ka Latvijā donori ir ļoti atbildīgi, un turpina atsaukties VADC aicinājumiem,» teic I. Bergmane.

Viņa norādīja, ka visās donoru pieņemšanas vietās tiek ievēroti pastiprināti piesardzības pasākumi, lai garantētu drošu vidi. VADC prioritāte ikdienā un it īpaši šajā periodā ir rūpēties gan par VADC personāla, gan donoru drošību, kā arī nodrošināt drošus asins komponentus slimnīcām, atzīmē I. Bergmane.

Ierodoties ziedošanas vietā, visiem tiek mērīta ķermeņa temperatūra. Visās  asins ziedošanas vietās notiek pastiprināti dezinfekcijas pasākumi, kā arī tiek ievēroti citi drošības noteikumi, īpaši 2 metru distances ievērošana. Izbraukumā Bauskā tiks izvietotas vairākas norādes, lai atgādinātu cilvēkiem par distances ievērošanu, kā arī  VADC darbinieki rūpīgi sekos līdzi nepieciešamo drošības pasākumu ievērošanai.

Lai labāk koordinētu cilvēku plūsmu, I. Bergmane aicina izmantot iepriekšējā pieraksta iespēju. Visi, kuri plāno pirmdien ziedot asinis, aicināti pierakstīties, zvanot uz tālr. 29475216.  Baušķenieki jau aktīvi piesakās, šobrīd ir pierakstījušies aptuveni 30 cilvēki, tomēr arī brīvdienās VADC ļoti gaidīs zvanus.

Lai plūsma būtu raitāka, tiem kam ir iespēja, I. Bergamne lūdz aizpildīt donoru anketu elektroniski un izdrukāt to. Anketa atrodama VADC mājaslapā: https://www.vadc.lv/donoriem/asins-donora-anketa.

Ziedot asinis ir aicināti tikai tie cilvēki, kuri ir pilnīgi pārliecināti par savu veselības stāvokli, pēdējo 14 dienu laikā nav bijuši ārpus Latvijas teritorijas, izņemot tās valstis, kurās noteikts vēl ilgāks aizliegums*,un nav bijuši saskarsmē ar cilvēkiem, kuriem ir aizdomas par saslimšanu ar COVID-19, kā arī personai nav novērotas akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmes. Mazāko šaubu gadījumu labāk neapmeklēt asins nodošanas vietas, bet aicināt apkārtējos, kuri ir bijuši saskarsmē ar ierobežotu skaitu cilvēku un ir droši par savu veselību. Jautājumu gadījumā par veselības stāvokļa atbilstību, zvanīt uz VADC bezmaksas tālruni 8000 0003.

Līdzšinējie pētījumi liecina, ka vīruss, kas izraisa COVID-19, līdzīgi kā citas gaisa pilienu infekcijas, galvenokārt tiek pārnests tieši kontaktējoties ar inficētu personu, ar sīkiem pilieniem, kas rodas inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot, vai netieša kontakta ceļā, pieskaroties virsmām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem, nevis ar asinīm. Pēc World Health Organization (WHO) un  European Blood Alliance (EBA) apkopotās informācijas, nav fiksēti gadījumi, kad vīruss tiktu pārnests asins pārliešanas procesā. Arī citās pasaules valstīs donori tiek pieņemti, bet ir ieviesti tādi pat pastiprināti drošības pasākumi, kā pie mums. Pirms asins nodošanas pastāv vairāki donora veselības izvērtēšanas posmi, kuru laikā iespējams izvērtēt donora atbilstību un izsvērt riskus. Mūsu speciālisti aktīvi seko jaunākajiem starptautiskajiem pētījumiem, vadošo pasaules veselības organizāciju rekomendācijām un dalās pieredzē ar citām asins sagatavošanas iestādēm Eiropā. Izpētes nolūkos antivielas tiek noteiktas atsevišķās pasaules valstīs un reģionos. Latvijā pagaidām antivielas donoru asins paraugos netiek noteiktas, portālam apliecināja I. Bergmane.

«Asins krājuma uzturēšana šajā sarežģītajā laikā ir izaicinošs uzdevums. Donoru kustība nedrīkst apstātāties. Katram asins komponentam ir arī savs dzīves ilgums jeb, vienkārši runājot, derīguma termiņš – trombocītu derīguma termiņš ir 5 dienas, eritrocītu masas 35 dienas. Šis ir ļoti būtisks fakts, kas paskaidro, ka donoru atsaucība ir nepieciešama katru dienu un asinsgrupu pieprasījums atkarīgs no pacientiem, kas atrodas slimnīcās. Līdz ar to Donoru dienā Bauskā ļoti gaidīsim visus donorus, kuri ir pārliecināti par  savu veselības stāvokli un vēlas palīdzēt citiem!» teic I. Bergmane.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

SAHS

PEC PASIZOLACIJAS MANAA ALKAHOLAA ASINIS NAV ATRODAMAS.

pirms gada, 2020.04.19 17:54

Vietējās ziņas