Plāno Lielupes tīrīšanas talku 19

Bauskas mednieku un makšķernieku biedrība 29. augustā aicina interesentus uz otro Lielupes tīrīšanas un nārsta vietu veidošanas talku. Uz talku aicināti gan lieli, gan mazi, un organizatori sola, ka tā būs iespēja ne tikai palīdzēt Lielupei, bet arī vairāk uzzināt par dabas procesiem.

Aktivitātes vieta ir pie Lielupes sākuma apdzīvotajā vietā Lepšas Rundāles novadā. Pasākuma dienā pulksten desmitos talkas dalībniekus aicina pulcēties pie dīķa Mūsas tilta galā. Tālāk ar automašīnām plānots doties uz talkas vietu pie Lepšām.

Aktivitāte ir saistīta ar Bauskas mednieku un makšķernieku biedrības upju tīrīšanas projektu «Vimbu un upes nēģu nārsta vietu atjaunošana Lielupes augštecē», talku īsteno sadarbībā ar biedrību «Tīru vidi nākotnei».

Plānotajā vietā jau ir veikti darbi ar traktortehniku. Paredzēta izglītojoša talka, kurā ar roku darbu jāveic upē atlikušā aizauguma izvākšana, vimbu un upes nēģu nārsta laukumu veidošana. Pēc katra talcinieka spējām un izdomas vides un zivju pētnieku vadībā izravēs un attīrīs upes grunts laukumus, pārvietos lielākus un mazākus akmeņus, lai atjaunotu un uzlabotu nārsta un dzīves apstākļus Lielupes augštecē mītošām un ieceļojošām zivīm.

«Darba pietiks lielākām un mazākām rokām, bez vecuma ierobežojumiem. Vecākiem jānodrošina mazu bērnu uzraudzība. Darbiņš jādara ar cimdiem rokās un pat līdz ceļiem ūdenī. Lietderīgi ņemt līdzi savus darbarīkus – zemes vai siena dakšas, metāla grābekļus. Talkā kopā strādājam, jautri izbaudām dabas sniegto un pašu rokām veidoto ar apziņu, ka pēc mums kāds dabas stūrītis kļūst tīrāks, labāks un dabai draudzīgāks. Darbu gaitā sniegsim zināšanas par procesiem dabā, veidosim izpratni par zivju dzīves apstākļiem. Darba starplaikos paredzētas uzkodas, našķi un veselīgi padzērieni, kā arī talkas zupa,» informē aktivitātes organizators Valērijs Gabrāns. Viņš aicina potenciālos talkas dalībniekus nepieciešamajai turpmākās rīcības koordinācijai informēt par dalību pa tālruni 26365266 vai e-pastu: garagans@inbox.lv.

Pievieno komentāru

Komentāri 19

hgfd

Vajadzētu pētījumu par aizaugšanas cēloņiem, jo tik aizaugušu Lielupi laikam nekad neesmu redzējis.
Savādāk notiek cīņa ar sekām, nevis cēloņiem.

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.26 09:25

bausks

Pētījumu ir pietiekoši, dati un fakti arī zināmi. Arī secinājumi, ko darīt ir zināmi. Tikai tāds sīkums, ka jāmaina gan cilvēku domāšana, gan ekonomika, kas visā pasaulē balstās uz lielražošanu, kas ir neizbēgams piesārņojuma avots. kamēr ūdens mutē nesmelsies, tikmēr neviens neko nedarīs. Daudz vēl šmucīgā ūdens aiztecēs, kamēr cilvēki nonāks pie atziņas ka kaut kas jadara radikāli. Pagaidām daram ko varam!

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.26 12:38

kā stāsta "zinātāji" no BMMB valdes

viss esot labākajā kārtībā, gan ar upēm, gan ar zivīm tajās, to personīgi BMMB izpilddirektoram esot apliecinājuši BIOR speciālisti un "slēdziens" neesot apšaubāms....

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.26 13:35

vai tad?

notekgrāvjus, par kādiem tieši neatkarības gadu laikā pārvērstas mūsu upes, nebūtu jātīra pašiem to piesārņotāiem- aramzemes īpašniekiem, kā arī upes krastos saslieto privātmāju īpašniekiem, no kurām tādi dīvaini strautiņi tek upju virzienā. Tāda talkas rīkošana ir vien oda dzēliens upju atveseļošanas virzienā, ja tas netiks darīts kompleksi ar pārrobežu projektiem, iesaistot lietuviešus, sākot ar daudzo dambju uz upēm un to pietekām nojaukšanu un aramzemju transformāciju par piekrastes pļavām, kā tās bija vēl padomju laikos, kad sarkanais barons, neskatoties uz Maskavas diktātu, neatļāvās apart līdz ūdens līmenim, dažkārt par tauvas joslu neatstājot.

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.26 10:39

"speciālistam" ticot

vai Gabrāns jau nesniedza savas "zināšanas" par zilaļģu savairošanos Mūsā, teikdams, ka nekas traks, tikai parasta "ūdens ziedēšana"

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.26 10:44

bausks

Tā arī bija. Nedēļu paziedēja un beidzās. Daudzi peldējās, arī nekas. Šoreiz paveicās, ka zilaļgu sastāvs un koncentācija nebija nāvējoša ūdens iemītniekiem. Taču var būt arī savādāk. Nekas labs jau tas nav un vainīgie arī protams zināmi - Leišu lielzemnieki, kas piesārņo un hesisti, kas sabūvējuši dambjus un aiztur un sabojā ūdeni praktiski visās upēs un upītēs kas iztek no Lietuvas uz Latviju..

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.26 12:32

tā nebija

jo Gabrāns savā komentārā B.Dz. noliedza zilaļģu klātbūtni, kaut visi faktori norādīja uz to savairošanos Mūsā.

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.26 13:30

varētu jau paskatīties tālāk

par leišiem it kā daudzmaz skaidrībā būtu tikuši, bet derētu paskatīties, kas pēc kārtīga lietus darās ar Ceraukstītes ūdeņiem, cik tonnu melnzemes kopā ar visu mēslojumu tā iepludina Mūsā, un leiši te diez vai būtu vainojami?

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.26 17:54

potenciāli

našķīgs tas Gabrāns pat bez uzkošanas pēc iedzeršanas ...

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.26 12:50

būtu jāprecizē

BMMB šajā "nārsta vietu izveidošanas" projektā jau gadiem 'apguvusi" daudzus desmitus tūkstošu, tikai kas notiek šajās jaunizveidotajās "nārsta vietās"? Kaut kā tie nēģi un vimbas tās ignorē un turpina nārstot pēc veciem paradumiem, tur kur nārstojušas jau gadu tūkstošiem, tiesa, daudzviet arī šīs vimbu iecienītās nārsta vietas tiek izpostītas un nārsts tiek traucēts. Bet tā vēl būtu mazākā bēda, jo pēdējos divus gadus nēgi mūsu upēs ierodas uz nārstu tik, vik kāķis uz astes var panest un arī vimbām nārsts izdodas švaks, jaunīe vimbulēni pēc nārsta atrodami vien sīkos daudzumos. Tā kā, ja nebūtu par Latvenergo naudu izaudzētās un upēs ielaitās vimbiņas, tad diez vai būtu Bauskā kam tās licences tirgot

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.27 09:29

bausks

Būtu jāprecizē kā "precizētājs" zina tik daudz par nēģiem. Ticami, ka viņam ar šo īpaši sargājamo sugu ir draudzīgas "murdu attiecības" Taču jāprecizē, ka par vimbām gan "precizētājs" nezina, jo Latvenergo Lielupes baseinā tās vismaz 20gadus nav ielaidusi. Toties pēdējos gadus lieli vimbu bari ir nārstojuši tieši iztīrītajās vietās.

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.27 10:14

atbilde bauskim

diemžēl B.DZ cenzūra neļauj sniegt izsmeļošu atbildi uz taviem jautājumiem

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.27 12:51

īsumā

diez, kā tu to nēģu daudzuma esamību upēs bez murdu palīdzības noteiksi- ar pirkstu velkot debesīs? Latvenergo nekad nevienu vimbu mazuli Lielupes baseinā nav ielaidusi, tā vienkārši pārskaita naudu zivju audzētavām, lai mazinātu to postu, ko tās HESi bez zivju ceļiem ir nodarījuši caurceļotājam zivīm, tai skaitā lašveidīgajām. Un šie zivju audzētavās izaudzētie mazuļi lielākoties jau pieauguši uz nārstu dodas tieši Lielupē un augstāk pa Mūsu un Mēmeli. Tas notiek caur Buļlupi, bet tikai pēc tam, kad Buļlupes zvejnieki katru gadu pēc 15. 04. ir izņēmuši murdus no šīs upes. Vietējais nārsts vimbu populāciju Lielupē daudz neiespaido, jo vienīgi šogad daudz maz veiksmīgs nārsts ir šīm zivīm izdevies. Iepriekšējos gados pie Bauskas nārstojošo vimbu mazuļus upē sastapt varēja reti. Bet tas nav Gabrāna, jo pagājušajā gadā "radītajās" nārsta vietās pabradājot vien "glumi pankoki" peld, un tas lielākoties BŪ attīrīšanas stacijas nopelns

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.28 08:45

rr

Bija tak projekts arī par lašu nārstu vietām? :D

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.27 09:40

vaļera

Beidzot nolīdzināšu arī parādu, atvedīšu arī tās auziņa laivas, patiesībā to kas palicis pāri.

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.27 10:40

ka tik man labi

Lielzemniekiem naudas masa ir tik liela, ka var bērt minerālmēslus ar "lielām saujām", izliekoties neko nezinām par precīzo lauksaimniecību, par iekārtām kas dozē minerālmēslus atbilstoši augsnes analīžu datiem vai kultūraugu stāvoklim, kā arī neko nezinot par tauvas joslām un citiem faktoriem.

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.27 13:46

lielajiem speciālistiem par sīkām lietām

BMMB valdei, kā arī līdzekļu piešķīrējiem šo nārsta vietu ierīkošanā nēģiem tomēr vajadzētu zināt, ka nēģa kāpurs(ņurņiks) tajā upes posmā dzīvo caurmērā gadus 4-6, līdz dodas uz jūru. Tad kas BMMB ihtiologu ieskatā ar šiem nēģu kāpuriem upēs notiek, ja šīs nārsta vietas ar traktoru un grābekļiem "atjauno" ik pēc pāris gadiem? Varbūt, tas pats mācītais vīrs Gabrāns varētu B.DZ. korespondentam klātienē, kādu ņurņiku no šīm nārsta vietām uz vietas parādīt, būtu sensācija, domājams....

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.28 09:02

veiksmi

Lai veicas rit talkotajiem! pecak vares patuseet pie Igo Ceplii!!)))

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.28 21:39

Vietējās ziņas