Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Plāno uzņemt filmu par Bauskas miličiem barikāžu laikā 2

Rundāles novada Svitenes tautas namā 17. janvārī bija tikšanās ar režisoru Zigurdu Vidiņu un filmas «Tēvu barikādes» demonstrēšana.

«Barikāžu laiks ir vēsture, kuras radīšanā piedalījās daudzi no mums, un tā ir cieši savijusies ar mūsu cilvēku likteņiem. Svitenes, Viesturu un Rundāles pagasta iedzīvotāji devās uz Rīgu, lai celtu barikādes un aizstāvētu Latvijas valsts neatkarību. Tā ir vēsture, kuru nevajadzētu aizmirst,» atklājot sarīkojumu, uzsvēra Sandra Kerēvica, novada kultūras nodaļas vadītāja.

Filmā «Tēvu barikādes» savijas septiņi stāsti par 1991. gada barikādēm Rīgā un to atskaņām mūsdienās. «Divdesmit gadi ir piemērots attālums laikā, no kura iespējams ieskatīties kādā pagātnes notikumā un mēģināt to saprast. Filmā es centos atspoguļot, kas tieši šajā nedēļā notika un kā tā mainījusi barikāžu dalībnieku un manu dzīvi,» atklāja režisors.

«Barikāžu dienās gāja bojā divi man tuvi draugi – kinooperatori Andris Slapiņš un Gvido Zvaigzne. Zināmā mērā šī filma ir veltījums abu piemiņai,» neslēpj režisors.

Viens no spilgtākajiem filmas mirkļiem ir Iekšlietu ministrijas apšaude 20. janvārī, ko izdevies pilnībā iemūžināt kinolentē. «Kad sākās šaušana, mēs abi ar Gvido Zvaigzni stāvējām Bastejkalnā. Pirmā lode trāpīja netālu no manas videokameras, otrā ķēra Gvido,» notikumus atminējās un sviteniekiem piektdienas vakarā stāstīja Zigurds Vidiņš.

Kamera netika izslēgta arī pēc tam, kad operators Gvido Zvaigzne ievainots noripoja no vaļņa. «Es domāju, ka ir pienākusi arī mana kārta, tāpēc gribēju iemūžināt ik mirkli,» kad filma parādīta un visi kopā to noskatījušies, atklāj režisors.

Kadri parāda Gvido Zvaigznes pēdējos dzīves skatienus, sākot no tā, kā Zigurds Vidiņš cenšas draugu uzstiept augšā uz vaļņa, lai pasauktu palīdzību, līdz nokļūšanai slimnīcā, kur medicīnas personāls satraukti sačukstas, ka sašautais ir režisora Jura Podnieka operators.

«Filma pirmizrādi piedzīvoja 2011. gadā un bija veltīta barikāžu 20. gadadienai. 2016. gadā es plānoju veidot jaunu dokumentālo filmu, un tā būs veltīta Bauskas miličiem, kuri vienīgie bija tik drosmīgi, lai stātos pretim bruņotajam OMON,» iecerēs dalās režisors.

Svitenieks Aldis Auza stāsta, ka pats arī piedalījies barikādēs Rīgā un kā daudzi Rundāles puses ļaudis nozīmēts sargāt Televīzijas torni Zaķusalā. Tomēr drīz nācis norīkojums visiem cilvēkiem ar militāro pieredzi pārcelties uz objektu aizsardzību Vecrīgā. «Kā jau filmā teica intervējamie – ieroču mums nebija, bet liels gribasspēks gan,» atklāj A. Auza.

Filmu «Tēvu barikādes» iespējams noskatīties arī televīzijā. Otrdien, 21. janvārī, pulksten 22.05 to demonstrēs Latvijas Televīzijas 1. kanālā.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

ergo

To vajadzētu rādīt skolās, lai jaunieši saprot kā toreiz viss notika!

pirms 6 gadiem, 2014.01.21 09:41

tā bija toreiz

gandrīz vai viss notika pēc LKP CK un VDK veidota scenārija,akceptēta Maskavā. Par to sīkāk varētu pastāstīt komunisti un Atmodas funkcionāri Peters,Īvāns un citi PSKP biedri, kuri pēkšņi no kvēliem komunistiem pārtapa vēl kvēlākos brīvības cīnītājos. Bet par to jaunieši nekad neuzzinās.

pirms 6 gadiem, 2014.01.21 12:44

Vietējās ziņas