Pļaujas laiku sāk ar rapšu kulšanu

Pat pavirši sekojot lauku dzīves aktualitātēm, viegli nonākt pie atziņas, ka šogad piedzīvotās lietusgāzes un krusa Zemgali nav žēlojušas. Latvijas Lauku konsultāciju centra augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis apstiprināja, ka Bauskas un apkaimes reģionam nav paveicies, lai gan pārmērīgas lietavas nepalīdz nevienam.

Mūspuses zemniekiem pašlaik kuļami ziemas rapši, vieniem paveicies tos novākt lielākās platībās, citiem laikapstākļu dēļ – mazākās.

Viktors Spangers, Vecsaules pagasta «Mežmārtiņu» saimnieks, teic, ka viņiem pagaidām nedaudz laimējies, jo krusa tai pusē nav bijusi tik spēcīga kā pie zemniekiem Codes laukos, taču veldre ziemas kviešos epizodiski tomēr ir. «Ziemas rapšu kulšanu sākām 20. jūlijā, bet faktiski ir tikai trešā diena, kad varam normāli strādāt. Visu laiku kaut kāds «nelaiks». Apmēram 50% varētu būt nokulti, pavisam ir 220 hektāru. Šogad ziemas rapšiem īpaši nelabvēlīgs laiks, parasti kulšanas apstākļi bijuši samērā labi. Uz ziemas kviešiem gan būs jāpagaida, gatavojas lēnāk. Tie ir 420 hektāros. Vēl esam iesējuši lauka pupas, auzas, vasaras kviešus. Kaut ko paredzēt vai pasūtīt Latvijas klimatā nevar. Drošs tikai tas, kas jau padarīts,» situāciju raksturo saimnieks V. Spangers.

SIA «Uzvara-lauks» agronoms Sergejs Kataņenko, vērtējot  ziemas rapšu ražu, atzina, ka iekūlums vidējs –  ap 3,5 tonnām no hektāra. Prognozes bijušas cerīgākas nekā reālā raža. Nokults ap 70% no kopējās 1200 hektāru rapšu platības. Ziemas kvieši vēl gatavojas, pats ātrākais pēc nedēļas varēšot domāt par pļauju.

Mārīte Ķikure, «Saimnieks-V» valdes priekšsēdētāja, atklāj, ka ziemas rapšu pļauja rit lēni, apstākļi nav tie labākie. Ir saimniecības, kur jau savu darījusi krusa. Līdz ceturtdienas, 23. jūlija, dienas vidum rapšus  atvedušas septiņas saimniecības, bet kaltē pašlaik ir ap 1800 tonnām. Mitruma procents ļoti dažāds. Vēlajām šķirnēm 11– 12%, bet agrākām ap 7%, un tad jāžāvē nav. Eļļas kvalitāte laba. Zemnieki tikko sākuši lielo darba cēlienu.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas