Putnu dienās aicina vērot spārnaiņus individuāli vai ģimenes lokā

Putnu dienas norisināsies jau 10. un 11. aprīlī. Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) aicina ne tikai pieslēgties videotiešraidēm no dažādām Latvijas vietām, bet arī doties dabā pašiem, lai par saviem putnu novērojumiem ziņotu arī pētniekiem, uzsver Agnis Bušs, LOB Zemgales-Sēlijas vietējās putnu grupas vadītājs.

Mūsu pusē pirmie zosu kāši šogad novēroti 14. martā Vecumnieku novada Beibežos, dabas norises raksturo Agnis Bušs, kas pats arī dzīvo Vecumnieku novadā. Tā kā profesionālu ornitologu Latvijā ir maz, viņš aicina ikvienu ziņot vietnē www.dabasdati.lv par putnu novērojumiem Latvijā.

«Putni ir vienmēr un visur,» stāsta Agnis, «noteikti jātur acis un ausis vaļā ikvienā vietā, kur dodaties, īpaši aktīvās putnu migrācijas laikā. Putni var pulcēties arī vienkārši uz laukiem vai ūdenstilpēs. Īpaši vērts pievērst uzmanību applūdušiem laukiem, kādu pavasarī ir ne mazums. Iespējams, vienkārši garām braucot, neko nevar pamanīt šādos laukos (izņemot gulbjus, kuri ir labi pamanāmi), taču, piestājot un rūpīgi pārskatot laukus un peļķes ar binokli, ir liela iespēja pamanīt zosis, dažādas pīles un bridējputnus. Nereti šādās putnu pulcēšanās vietās var novērot arī plēsīgos putnus, piemēram, jūras ērgli, kuri izmanto šo situāciju kā pusdienu ieguves vietu.»

Katrs putna novērojums ir vērtība, tāpēc ikviens ziņojums portālā «Dabasdati.lv» ir nozīmīgs. «Dabasdati.lv» nonākušie novērojumi pēc tam tiek izmantoti arī dažādu pētījumu veikšanai. Piemēram, dati par migrējošiem putniem noder gājputnu atlidošanas laika pētījumiem, tā pašlaik ir noskaidrots, ka pēdējās desmitgadēs putni atgriežas pat pāris nedēļas ātrāk nekā iepriekš. Savukārt ligzdojošo putnu novērojumi tiek izmantoti putnu izplatības noteikšanai, pašlaik notiek datu vākšana trešajam Latvijas ligzdojošo putnu atlantam, bet ar iepriekšējiem atlantiem ir iespējams iepazīties jaunajā grāmatā «Latvijas ligzdojošo putnu atlanti 1980 –2017. Putnu skaits, izplatība un to pārmaiņas».

Putnu vērošanas burvība slēpjas ne tikai iespējā piedalīties publiskos ikgadējos Putnu dienu pasākumos, bet arī doties «putnot» individuāli vai mājsaimniecības ietvaros, dabas vērošanas procesa īpašo šarmu raksturo LOB Zemgales-Sēlijas vietējās putnu grupas vadītājs Agnis Bušs un rosina ikvienu interesentu ielūkoties LOB «YouTube» kanālā, kā arī LOB interneta vietnē.

Ja vēlaties satikt domubiedrus un uzzināt ko jaunu par putnu pasauli, ikviens interesents aicināts piedalīties LOB vietējo grupu vakaros, kas notiek tiešsaistē katru otro pirmdienu, informē A. Bušs. Paredzētas četras tikšanās reizes, un katrā plānota lekcija par putniem un «putnošanu», kā arī iepazīšanās ar LOB vietējām grupām. Jau notikušo tikšanos ierakstus iespējams noskatīties LOB mājaslapā.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas