Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Putnu dienas Rundāles novada Viesturos rīko seniori 7

Viesturu pagasta kultūras centrā 28. martā Putnu dienas rīkoja vietējā pensionāru apvienība «Vakarvējš» un Svitenes pagasta pensionāru apvienība «Sudrabupe».

Rundāles novada putnu pētnieki gatavoja būrīšus, aplūkoja Viesturu bibliotēkas vadītājas Ilzes Zvaigznes un skolotājas Līgas Bajāres iekārtoto grāmatu un mācību līdzekļu izstādi par putniem, noklausījās ornitologa baušķenieka Edgara Lauča stāstījumu par putnu vērošanas metodēm.

Tematiskā pēcpusdiena bija daļa no Latvijas un Lietuvas pārrobežu programmas dabas izglītības projekta «Sabiedriskā monitoringa iedzīvināšana». Kā stāsta projekta vadītāja Ludmila Knoka, Rundāles novads un vēl desmit sadarbības partneri Latvijā un Ziemeļlietuvā no 2012. gada novembra līdz šī gada 31. jūlijam piedalās vides projektā. Jau vēstīts, ka tā pamatfinansējums tika izmantots Mežotnes pilskalna vaļņa rekonstrukcijai un pilskalna infrastruktūras uzlabošanai.

Projektā sagatavots tehniskais projekts autostāvvietas izveidei pie Mežotnes baznīcas. Līdzekļi, kas tika piešķirti sabiedriskā monitoringa veidošanai, tiek izmantoti Rundāles novada iedzīvotāju vides izglītībai.

«Notika semināri par dabas novērošanas metodoloģiju, ekskursijas uz Latvijas dabas parkiem, īpaši aizsargājamām teritorijām, kā arī praktiskas nodarbības,» stāsta L. Knoka, «projektā aktīvi iesaistās visas novada nevalstiskās organizācijas, skolas un interešu grupas.»

Līga Bajāre, kura iemantojusi senioru cieņu, bija uzņēmusies Putnu dienu koordinatores pienākumus. Viņa skaidro: «Pārrobežu projekts acīmredzami veicina novada biedrību aktivitāti. Pensionāru apvienība «Vakarvējš» šogad novada domē pirmā iesniedza projektu «Senioru pilnvērtīgai dzīvei», kas tika atbalstīts. Seniori apmeklēja siera ražotni Codē, organizēja Putnu dienas un turpina darboties Rundāles novada dabas draugu pulciņā, sistemātiski novērojot  dabu, piedaloties dižkoku meklēšanā, pētot aizsargājamos augus. Dabas draugu kopā ir visdažādākā vecuma Rundāles novada cilvēki, bet «Vakarvēja» biedri ir īpaši aktīvi.»

Viesturu senioru apvienības dalībnieks Arvīds Pēkalis Putnu dienām atvedis zāģus, āmurus, naglas un kokmateriālus būrīšu gatavošanai. «Tie varēja būt daudz labākas kvalitātes, bet firma, kas apsolīja, dēlīšus tomēr nevarēja piegādāt. Viņiem bija tikai neizžuvuši kokmateriāli,» skaidro Arvīds.

Viesturu kultūras centra pagalmā enerģijas un dzīvesprieka pārpilns Arvīds Pēkalis vadīja putnu būru gatavošanu. Visatsaucīgākās izrādījās dāmas – gan viesturietes, gan svitenieces, kuras ne pirmo reizi nagloja dēlīšus. Svitenes pensionāru apvienības dalībnieces Valija Bille, Māra Holste un Anita Rence izpelnījās ievērību ne tikai sinhroni cilājot āmuriņus, bet arī konstruktīvi domājot.

«Pagājušā gada decembrī mums bija praktiskas nodarbības putnu būrīšu un barotavu gatavošanā. Rundāles novadā tās rīkoja Dabas aizsardzības pārvalde – mūsu pārrobežu projekta sadarbības partnere,» teic projekta asistente Kristīne Kociņa.

Svitenes senioru apvienības vadītāja Velta Kočajeva un viņas kolēģēs atzīst: «Ļoti daudz esam iemācījušies, gan iepazīstot Latvijas nacionālās, gan sava novada dabas vērtības. Apmeklēts Ķemeru dabas parks, Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts, Kurzemes dabas takas. Esam ieguvuši nenovērtējamas zināšanas par dabas novērošanu.»

Kristīne Kociņa informē, ka 16. aprīlī Rundāles novada nevalstisko organizāciju pārstāvji ir uzaicināti piedalīties Dabas aizsardzības pārvaldes rīkotajā konferencē Jelgavā, lai prezentētu pārrobežu projekta labas prakses piemēru.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

nezinītis

Cik tad ir tie aktīvie ,,Vakarvēja"dabas draugi. nodarbībās vairāk par 3-4(ja vispār ir) nav redzēti.

pirms 6 gadiem, 2014.03.31 18:57

kauns

Es labāk neko neteikšu par Svitenes " Sudrabupes" aktīvistiem, kuriem nekad nekas nav pa prātam.....bet cienu visus novada aktīvos iedzīvotājus. Fui " Nezinītim", jo seniori aktīvi realizē savus ieplānotos pasākumus un tas, ka tikai daži tiek uz dabas draugu aktivitātēm arī ir apsveicami, jo citas paaudzes diemžēl neiesaistās... Seniori ir tie , kuri caur ikdienas raizēm un ikdienas rūpēm par veselību -ļoti aktīvi apmeklē savas apvienības pasākumus, piedalās labdarībā un pat Lielajā talkā piedalās!!!!!! No viņiem būtu jāmācās! Brīnos , ka kādam vispār mute atveras pateikt kaut vienu sliktu vārdu par šiem cilvēkiem.

pirms 6 gadiem, 2014.03.31 20:37

(((

ŽĒL, KA NEZINĪTIS IR NO MŪSU NOVADA................
Savējos būtu jāpaslavē, nevis jāpeļ................. peeeeeeeeeeee

pirms 6 gadiem, 2014.03.31 20:40

Sudrabupe

Cienījamais ,,Vakarvēj", ko Jums ,,Sudrabupe" nodarījusi? Vienmēr Jūs esam aicinājuši uz pasākumiem, pienācīgi uzņēmuši. Jūs labāk pameklējiet vainīgos sev tuvākā apkārtnē, pat kaimiņos, jo tieši no viņiem esam dzirdējuši nievas par Jūsu aktivitātēm. Vienu gan varu teikt, tas, protams, labi, ka Jūs ļoti sadarbojaties ar citām organižacijām, bet bez Līgas, Guntas, Gunas un Svetlanas Jums tā nepaveiktos. Mēģiniet iztikt saviem spēkiem! Un vēl, ja jau mūs aizskārāt nepatiesi, tad mēs sakām :,,Nesakiet vienu, bet nedariet ko citu, un nelepojaties ar svešām spalvām!" Lai Jums veicas! Uz turpmāku sadarbību!

pirms 6 gadiem, 2014.04.01 10:47

)))

Metam vilnu? ))))) Nu tad beidzot )))))))))))))))))

pirms 6 gadiem, 2014.04.01 11:43

?

Kurš vispār meklē kādu vainīgo un par ko????
Skaudība iznīcina cilvēci !!!!!!!!!!!!!!

pirms 6 gadiem, 2014.04.01 12:39

Vietējās ziņas