Raini dzimšanas dienā sveicina viņa iemīļotā saule 1

Bauskā, tāpat kā citviet Latvijā, piektdien, 11. septembrī, daudz varēja dzirdēt dzeju. Šajā dienā ir dzejnieka Raiņa 150. dzimšanas diena, 50. reizi Latvijā notika Dzejas dienas.

Pasākumi Bauskā un novadā piektdien notika visas dienas garumā. Saules apspīdēts šīs dienas rītā bija Viļa Plūdoņa piemineklis Saules dārzā.

«Ir skaisti un simboliski, ka šodien, Raiņa dzimšanas dienā, mūs visus šeit sveicina Raiņa daiļrades mīļākais simbols – saule. Sasmelsimies arī mēs šajā dienā saules, lai pietiek mums tās ilgam laikam,» atklājot Dzejas dienu pasākumu, vēlēja Bauskas Valsts ģimnāzijas skolotāja Vija Cerusa.

Bauskas Tautas teātra aktieri savā literārajā uzvedumā rosināja sanākušos rast atbildi uz jautājumu «Raini, kas Tu esi?». Pēc dzejas uzveduma Anastasija Jankevica «Bauskas Dzīvei» atzina, ka Rainis nebūs viņas mīļāko dzejnieku saraksta augšgalā: «Man tuvāks ir Čaks, savulaik saistīja Harija Heislera dzeja. Raiņa dzeju es zinu, tā ir īpaša, skaista, taču visi nevar mīlēt Raini.»

Ģimnāziste Karolīna Dievaite savukārt pavēstīja, ka, gatavojoties šim pasākumam, daudz lasījusi Raiņa dzeju un nonākusi pie atskārsmes, ka tā viņai ļoti patīk. «Tajā es atradu skaistus dabas tēlojumus, daudz drūmu pārdomu, mani tas vairāk uzrunāja nekā citu autoru lasītā salkanā mīlas dzeja. Es sapratu, ka Rainis ir ļoti dziļš dzejnieks un man vēl daudz jālasa, lai visu izprastu. Bet man tas patīk,» «Bauskas Dzīvei» atzina ģimnāziste.

Bauskas pilsētas pamatskolas 7.b klases skolnieks Oskars Vulfs vaļsirdīgi atklāja, ka Raiņa dzejoļi ir lasīti, taču neko konkrētu viņš neatceras: «Mūsdienās jauniešiem ir tik daudz dažādu iespēju, ar ko nodarboties. Laiku grāmatām, arī dzejoļu lasīšanai nav viegli atrast. Es pagājušajā gadā izlasīju divas grāmatas, man tas šķiet normāli.» Pusaudzis piebilst, ka par Raiņa jubileju literatūras stundās ir stāstījusi skolotāja Dina Ālmane. Tādēļ šīs dienas pasākuma norise un jēga skolēniem ir izprotama.

Dzejas dienas pie Plūdoņa pieminekļa Saules dārzā turpinājās visu dienu. Te dzeju runāja Bauskas pilsētas skolu audzēkņi, divos pēcpusdienā ieradās novada literāti.

Raiņa jubilejai veltīti pasākumi šajā dienā notika arī Viļa Plūdoņa muzejā «Lejeniekos», Ceraukstes tautas namā. Vairākās Bauskas novada bibliotēkās iekārtotas īpašas Rainim veltītas grāmatu izstādes.

Plaši dzejnieka jubileju atzīmēja Vecumnieku novada Stelpes pagastā. 11. septembra pēcpusdienā «Pliekšānu mājās» notika multimediāls, izglītojošs un izklaidējošs pasākums bērniem un jauniešiem «Bērnu gadi, saules gadi». Tajā bērnus aicināja iepazīt dzejnieka daiļradē sastopamos tēlus, piedalīties dažādās radošās, sportiskās un izklaidējošās aktivitātēs, kā arī baudīt Latvijas Radio bērnu vokālā ansambļa «Dzeguzīte» uzstāšanos.

Savukārt 12. septembrī Stelpes pagasta estrādē izskanēs koru mūzikas koncerts «Dedzi, dvēsele, dedzi!». Tajā piedalīsies Vecumnieku novada bērnu un jauniešu koris «Via Stella», Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes jauktais koris «Aura», dzeju lasīs aktieri Indra Burkovska un Jānis Paukštello.

Vecumnieku novads ir latviešu diženā dzejnieka Raiņa sākums. Šeit dzīvojuši Jāņa Pliekšāna senči. Vecumnieku novada Stelpes pagastā, lauku miera ieskauta, aizvien stāv «Pliekšānu māju» klētiņa, kas piedzīvojusi Raiņa vecvecāku ikdienas gaitas un dzejnieka tēva bērnību, savukārt Stelpes pagasta Ķēkutu kapi ir dzejnieka senču atdusas vieta. Savukārt Bārbeles pagasta vēsture saistīta ar Raiņa māti Dārtu, šeit 1853. gadā Bārbeles evaņģēliski luteriskajā baznīcā uzsaukti dzejnieka vecāki – māte bārbeliete Dārta Grikovska un tēvs stelpietis Krists Pliekšāns.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Rita

Bija jau labi , bet varbūt brīvdabā varētu padomāt kaut ko radošāk , kā ieiteresēt jauniešus.

pirms 5 gadiem, 2015.09.12 13:21

Vietējās ziņas