Rajona uzņēmēji nav vienisprātis par darba grāmatiņu atjaunošanu 6

Pieaugot mantiska rakstura noziegumu skaitam Latvijā, uzņēmēji meklē risinājumu - iesaka atjaunot darba grāmatiņas, kurās būtu precīzi ieraksti par to, kāpēc darbinieks atlaists. Pašreizējā likumdošana nosaka, ka darba devējs nevar uzdot jautājumus par veselības stāvokli, ģimeni un tiesājamību.SIA «Kvēle» rīkotājdirektors Ģirts Karpovičs uzskata, ka šī ideja būtu jārealizē pēc iespējas ātrāk: «Ja kādu atlaiž par lielu pārkāpumu, viņu tas neuztrauc, jo jaunajā darba vietā viņam nekas nebūs jāuzrāda. Darba grāmatiņa daudz varētu pateikt darba ņēmējam. Tagad ir tā - var pieņemt darbā noliktavas pārzini un vēlāk uzzināt, ka viņš iepriekš atlaists par zagšanu. Arguments, ka cilvēks var mainīties, darbojas tikai tad, ja darba devējs apzinās, kurā jomā tam jānotiek. Uzņēmumā ir bijuši zagšanas gadījumi, ne vienmēr esam tiesājušies, jo reizēm ieguvums no tā būtu mazāks par tiesāšanas izdevumiem un problēmas.»SIA «PK mežs» vadītājs Edgars Keičs uzskata, ka darba grāmatiņas neko īpašu nemainīs: «Ja būs jāveic ieraksts, strādnieki sāks tiesāties, lai viņus neatlaistu ar ierakstu par likuma pārkāpumu. Labāk tas būtu, bet sarežģītāk. Allaž par katru, ko pieņemam, tomēr interesējamies, zvanām uz iepriekšējām darbavietām. Šādas izziņas ir tuvākas dzīvei, jo ierakstos šī informācija var arī neparādīties. Pats esmu tiesājies, lietas parasti uzvaram, bet tas prasa ļoti daudz laika.»Lai saprastu, cik sarežģīti ierakstīt, ka atlaists par attiecīgu pārkāpumu, uzņēmēji raksturo vienkāršu situāciju. Pieņemsim, ka darbinieks ieradies alkohola reibumā. Nepieciešams izsaukt policiju, iegūt precīzus datus, ko apstiprina arī slimnīcā, kur tiek ņemtas asins analīzes. Tad var droši atlaist, nebaidoties no tiesas darbiem. Tomēr tas nozīmē, ka uzņēmēja darbdiena tiek veltīta vienam dzērājam. Bet laiks ir ļoti vērtīgs. Darba tirgū nepieciešams sakārtot abu pušu attiecības. Tomēr jautājums par to, vai šajā situācijā darba grāmatiņas būs labākais risinājums, paliek atklāts.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

gramatvedis

Diemžēl izglītību apliecinošais dokuments neko neapliecina. To saku pēc personīgās pieredzes - pazīstu vairākus, kas augstskolai tikai caur koridoriem izskrējuši. Apliecina pieredze. Ir redzēts cilvēks ar sešu lappušu CV, kas pat nemāk noformulēt domu, kāpēc nācis pieteikties darbā. Būtu parādījis darba grāmatiņu, tur noteikti tik garš saraksts neveidotos... Tas nu tā, ir jābūt bijušam vai esošam darba devējam, lai saprastu par ko ir runa.

pirms 12 gadiem, 2008.09.01 22:28

Saba

Ja godīgi- jā man ir bail no ierakstiem darba grāmatiņā, jo smagi apdedzinājos.Savulaik biju noslēgusi darba līgumu ar darba devēju, kam nebija visai laba slava( to gan uzzināju tikai vēlāk no darba kolēģiem).Priekšniecei bija nieks izsaukt tevi uz darbu brīvdienā,- pēctam sākām rēķināt, ka algas pa "īsu", izrādās neesošā darbinieka vietā todien ielikta svītriņa, bet tevis grafikā nav,- tev bija brīvdiena taču. Sākām kontrolēt maiņas vadītāju un slepus pierakstīt savas nostrādātās stundas, un, ticiet vai ne- trīs līdz četras dienas pazūd. Pēc maniem jautājumiem un daudziem kāpēc paliku ienaidnieks Nr.1. Kļuvu kā deleģētā persona starp kolektīvu un administrāciju. Pēc kāda laika ieteica aiziet vai atlaidīs ar pantu( kaut kas par uzticības zaudēšanu), jo darbiniekus nerrot vairs nevarēja.

pirms 12 gadiem, 2008.09.01 17:25

darbinieks

Bet kāpēc darba devējam, izvērtējot manas profesionālās spējas, ir nepieciešama informācija par manu deklarēto dzīvesvietu un ģimenes stāvokli?! Uzskatu, ka šādam mērķim ir izglītību apliecinošs dokuments un par darba pieredzi liecina CV vai arī, ja tam ir maza ticība, tad var ievākt inormāciju no iepriekšējām darba vietām, jo tās CV ir norādītas. Mēs jau nedzīvojam alās, lai nespētu komunicēt... Uzskatu, ka arī darba grāmatiņā veiktie ieraksti var būt subjektīvi (nesaku, ka 100% tā ir, bet VAR BŪT). Tāpēc jau ir tas pārbaudes laiks, lai pa tiem 3 mēn. iepazītu jauno darbinieku, nevis spriestu par cilvēku pēc 1 negatīva ieraksta darba grāmatiņā!

pirms 12 gadiem, 2008.09.01 11:18

kate

Piekrītu, ka bij muļķigi likvidēt darba grāmatiņas, pierakstu pasē, un par ģimenes stāvokli arī, tas atviegloja krāpniekiem dzīvi. Bet vajdzētu vel darba ņēmējiem pieejamo informāciju par potencialiem darba devējiem, kapēc no viņem mūk darbinieki, vaj viņi paši nekrāpj darbiniekus, sasolot algas un vēlāk tos nemaksājot.

pirms 12 gadiem, 2008.09.01 08:54

gramatvedis

Piederu gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem. Darba grāmatiņu atcelšanu ierosināja personas,kam bija ko slēpt. CV var sarakstīt zilus brīnumus un to arī dara. Protams, viltot var arī darba grāmatiņas, bet tur vairāk jāpapūlas. Darba grāmatiņu likvidācijas negatīvās sekas jūtamas jau tagad (tāpat kā pieraksta vietas izzušana no pasēm) un būs sajūtamas nākotnē. Dažādu noteikumu, likumu pieņemšana sākas ar vietējo pašavadības deputātu, tad seko rajonu padomes deputāts u.t.t. Paskatieties sev apkārt, šur tur pavīdēs cilvēki, kam jāslēpj, jāmelo, jāšmaucas...

pirms 12 gadiem, 2008.08.31 22:09

Saba

Nu nav man ticības, ka ar darba grāmatiņām kaut ko atrisinās.Lasot šos rakstus, kas skar darbu,liekas, ka sabiedrība sadalījusies divās frontēs - darba devējos un darba ņēmējos.Lasot komentārus - šķiet abām pusēm ir sava daļa taisnības - ir, atvainojiet, sastopami cūkas kā darba ņēmēji,tā arī darba devēji. Par cik piederu pie darba ņēmēju "sugas", tad šādi komentāri no darba devēju puses par bezmaz vai masveida zagļiem, man , un ceru arī citiem godīgiem darba ņēmējiem, šķiet aizvainojoši un pazemojoši.Ir jāmeklē cits risinājums.Un,es nekad neesmu lasījusi darba ņēmēju sūdzības par darba devēju laikā neizmaksātajām algām, sekretāru sūdzības par priekšnieka visatļautību,u.t.t.- kāpēc līdz šim nekas nav darīts lai to mainītu? Kāpēc" spēlējam bumbu" tikai vienos vārtos?

pirms 12 gadiem, 2008.08.31 17:43

Vietējās ziņas