Ražas svētkos Misā vāra pupu zupu

Vecumnieku novada Misas ciemā sestdien, 26. septembrī, dažādu paaudžu iedzīvotāji pulcējās kopā, lai svinētu Ražas svētkus.
«Pēc dažām dienām būs Miķeļi. Tas ir laiks, kad raža novākta, rimtāks kļuvis lauku ļaužu ikdienas solis un var ļauties prieka dažādām izpausmēm – dziedāt, dejot, lustēties,» uzrunājot lielus un mazus, sacīja tautas nama vadītāja Sandra Vēvere.

Viņa atgādināja, ka pavasarī, Pagalmu svētkos, Misā tika iekoptas septiņas pupu dobes. Katrai tika izraudzīta krustmāte, kas jo īpaši rūpējās par savas mājas pagalmā esošo ziedu ugunskuru. Ražas svētkos Irēna Smiļģīte, Natālija Oļehnoviča, Sandra Mikalaucka, Iveta Krūmiņa, Inga Lasmane, Vija Ozola un Vija Cigelniece daļu guvuma sabēra kopējā grozā. S. Vēvere atsauca atmiņā dažādus kuriozus, kas saistīti ar pupu audzēšanu, bet 15. mājas iedzīvotāji bija pat sacerējuši vārsmas, kas ataino nedienas ar kaķiem, kuriem tik ļoti patika kašāties pa uzrušināto dobi. Pupu augšanai cītīgi sekoja līdzi Sarmīte Šlikaite, kuras veidotā fotoizstāde atklāj, kā tās dīgušas, augušas, ziedējušas, briedušas.

Ar aplausiem un medus burciņām paldies tika sacīts gan krustmātēm, gan fotomirkļu tvērējai, bet Misas bērni, kuri pupu zārdus sargāja un saudzēja, tika cienāti ar konfektēm.

S. Vēvere atzīmēja, ka ar Miķeļiem – latviešu rudens saulgriežiem – saistīti daudz ticējumu un piekodināja 29. septembrī neko no meža nenest mājās, lai «neatnestu peles, žurkas un kukaiņus». Savukārt laika zīmju vērotāji teic – ja Miķeļos vēl ozolā ir zīles, ap Ziemassvētkiem būs dziļš sniegs, bet ja līst lietus, būs silta vasara. Pareģojums arī vēsta – ja kokiem lapas birst pēc Miķeļiem, pavasarī ilgi turēsies sniegs.

Par lustīgu noskaņu rūpējās Bārbeles folkloras kopa «Tīrums». Kolektīva vadītāja Irita Vimba pastāstīja par Miķeļdienas tradīcijām, vedināja iet līkumdancī un iesaistīties citās izdarībās. Jautrību izraisīja steberes rotaļa.

Ar vairākām dejām sanākušos priecēja Misas vidusskolas deju kolektīva «Spriguļi» 1. – 3. klašu grupa (skolotāja Valija Vaina).
Ikviens tika mudināts aplūkot recepšu sienu, ko bija veidojušas Misas amatierteātra un sieviešu vokālā ansambļa «Vēja meitenes» dalībnieces, un rast iedvesmu ražas sagatavošanā ziemā. Interesentu uzmanību piesaistīja «Našķis imunitātei», «Asorti ar gailenēm», «Ķirbju un biešu salāti», «Sievasmātes mēle» u. c. Svētku dalībnieki stendu varēja papildināt ar savām receptēm.

Ar iespējām rudens garšu saglabāt burciņā iepazinās Benita Šmite. «Man arī ir kāda laba recepte, kā ziemai sagatavot ābolus ar gurķiem. Žēl, ka palika mājās,» viņa sacīja. «Padalījos ar seleriju salātu recepti. Šis ēdiens lieliski regulē vielmaiņu,» atklāja Bārbeles folkloras kopas «Tīrums» dalībniece Eleonora Maisaka.

Ražas svētkos norisinājās veiklības sacensības. Pie saldām balvām varēja tikt gan bērni, gan pieaugušie. Puiši savu spēku demonstrēja, sacenšoties skriešanā, rokās turot prāvu ķirbi. Visātrākais bija 11 gadu vecais Rolands Kozlovskis. Meitenes savas mājsaimnieču iemaņas rādīja burkāna tīrīšanā. Visakurātāk un ātrāk to «nokasīja» Anna Šnore, 3. klases skolniece. Aizraujošas bija saimniecēm sarīkotās kartupeļu mizošanas sacensības, kur svarīgs bija nevis ātrums vai tupeņa gludums, bet prasme tikt pie visgarākās mizas. Labāko rezultātu sasniedza Janīna Stankeviča.

Kad gana bija dziedāts, dejots, rotaļās iets un līksmots, visi pulcējās pie katla. Uz dzīvās uguns gatavotā pupu zupa bija ļoti garda, daudzi lūdza papildporciju un slavēja čaklo saimnieci Viju Ozolu.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas