Reformas mērķis – mazināt novadu administrācijas izmaksas 6

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvātās jaunās teritoriālās reformas mērķis ir uzlabot novadu attīstības iespējas un mazināt administrācijas izmaksas, portālam skaidro vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra padomnieks Jānis Eglītis.

Viens no VARAM piedāvātajiem variantiem paredz Bauskas novadam pievienot Iecavas un Rundāles novadu, bet Vecumnieku novadu saglabāt patstāvīgu. Kā skaidro Eglītis, šāds risinājums pamatots ar ceļu tīklu, skolēnu plūsmu, attālumu starp administratīvajiem centriem un infrastruktūru. «Lielais attālums no Valles un Kurmenes pagastiem līdz Bauskai, kā arī ceļu tīkls un kvalitāte nepārliecina, lai Vecumnieku novadu iekļautu Bauskas novadā,» saka ministrijas pārstāvis, piebilstot, ka šis priekšlikums ir viens no variantiem, kas var mainīties diskusiju rezultātā.

«Iedzīvotāju ieguvumi jāvērtē valsts pārvaldes attīstības kontekstā,» pauž Eglītis, «Šāds dalījums radītu iespēju nodot atsevišķas valsts funkcijas pašvaldībām, sniegt vairāk pakalpojumu, koncentrējot to budžetos līdzekļus. Būtu plašākas lielu projektu un ES fondu apguves iespējas.»

Tas samazinātu pārvaldes izdevumus. Kā piemēru tam Eglītis min Bauskas novada izdevumus vadības dienestiem – 2014. gadā tie uz 1 iedzīvotāju bija 55,4 eiro, bet Iecavas un Rundāles novadā – 89,3 un 83,8 eiro. Latvijā lielākās administrācijas izmaksas uz 1 iedzīvotāju pērn bija Riebiņu novadā – 202,2 eiro, vismazākās Jelgavas novadā – 22,5 eiro. «Domāju, ka iedzīvotājiem, kuri maksā nodokļus, ir jāzina, kā tos izlieto,» pauž Eglītis, «mēs vēlamies, lai pašvaldības kļūtu spēcīgākas un patstāvīgākas.»

Veidojot 49 novadu projektu, ņemti vērā vairāki kritēriji, proti – attīstības centrā jābūt ne mazāk kā 1000 iedzīvotājiem, novadā – vismaz vienai perspektīvai vidusskolai, vidējais attālums no apdzīvotām vietām līdz novada centram ir 40 km, un blakus novadu centri nav tuvāk par 30 km, informē VARAM.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

kaut kas traks

Ko,es nepārklausījos,atkal pievieos atpakaļ to kas bija...nu gan auzas,šitādus idiotus...un cik atkal naudu izsviedīs...un atkal cietīs glupā tauta un kāda grupa iedzīvosies.Ceru ,ka Mk šoreiz nepiekritīs.

pirms 5 gadiem, 2015.10.09 16:45

...

Vai tad pa siem gadiem neesat pieradis pie musu "tautas kalpu" mulkibam? Bija jau laiks pierast un reaget mierigi. Tapat jau mus neviens nedzird, kada jega blaut...

pirms 5 gadiem, 2015.10.09 20:28

jāāā

Zinu vienu, tagad "samazinot" administrāciju reformas rezultātā, liekēžu bari ir tā izpletušies ka vairs viņus nav kur bāzt. Visas lielās mājas pilnas, pilnākas kā krievu laikos kompartijas darboņus ieskaitot. Vai tādēļ bija vajadzīgs reformēties lai štatus uzpūstu dubultā?

pirms 5 gadiem, 2015.10.09 22:55

kā nu bez reformām

vajag, vajag reformēties, jo katra reforma sev līdz nes jaunas štata vietas, tikai jādomā par telpām, kur šos censoņus izvietot, jo izskatās, ka beidzot katra vieta, kur var novietot krēslu, ir aizpildīta

pirms 5 gadiem, 2015.10.11 12:22

Tas ir normāli?

Visi, kas šeit komentē, prot tikai gramatiski nepareizi sūdzēties un "nolikt" citus, bet, ja pašiem vajadzētu kautko izdomāt vai izdarīt, tad būtu tikai aizbildināšanās un nekas vairāk. Cilvēki- iemācieties paši, izdariet to visu labāk un tad nozākājiet citus.

pirms 5 gadiem, 2015.10.11 16:34

Vietējās ziņas