Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rēzeknes podnieki piedalās Bauskas pils krāsns podiņu restaurācijā

Rēzeknes podnieki piedalās jaunās Bauskas pils krāsns podiņu restaurācijā, portālu informēja Andreja Paulāna Tautas lietišķās mākslas studijas vadītāja Evija Vasilevska.

Nu jau ilgstošu laiku Latgales keramiķi - Viktors Pankovs, Staņislavs Viļums un Pēteris Gailums - strādā, lai realizētu apjomīgu, tehniski sarežģītu pasūtījumu - piedalās jaunās Bauskas pils krāsns podiņu restaurācijā un ir atlikuši malā tos darbus, ko podnieki parasti veic ziemas otrajā pusē - gatavošanos ikgadējam tirgum Latvijas Brīvdabas muzejā Rīgā, keramikas trauku sagatavošanu apdedzināšanai, ar pavasara sezonu sākot dalību izstādēs.

Visi trīs Latgales māla meistari ir iesaistījušies Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) projektā "Bauskas pils - sociālekonomiski nozīmīga kultūras mantojuma objekta - atjaunošanas otrā kārta", kura gaitā Bauskas jaunajā pilī paredzēts atjaunot astoņas hronoloģiski un stilistiski atšķirīgas krāsnis.

Marta beigās Bauskas pils muzeja pārstāvji kārtējo reizi apmeklēja Latgales meistarus, jo darba process paredz saskaņotā darbībā iegūt kvalitatīvu rezultātu, tāpēc vispirms keramiķiem ir jāveic vairāki glazūru toņu testēšanas apdedzinājumi, lai Bauskas pils muzeja speciālisti varētu piemeklēt tādu toņa glazūru, kura vispatiesāk atbilst noteiktam rekonstruējamajam paraugam.

Krāšņu rekonstrukcijas projektu izpildi veic restaurācijas firma SIA "Intarsija" sadarbībā ar restaurācijas uzņēmumu "Rokajs", kurā tiek veikta oriģinālo podiņu restaurācija un top rekonstruējamo podiņu matricas, informē projekta koordinatore Ina Līne.

Projekta nosacījumi paredz, ka podiņu izgatavošanas procesā ir jāizmanto roku darbs un podiņi jāapdedzina ar malku. Šim nolūkam tiek izmantots Latgalē tradicionālais bedres tipa atklātas uguns keramikas apdedzināšanas ceplis. Sākotnēji bijusi iecere izmantot arī Latgales mālu, tomēr darba process un apjoms ieviesa korekcijas un podiņi lielākoties tiek formēti no Raunas māla.

Katrs meistars izvēlējies savu darba gaitu, kādā nonāk pie galarezultāta. Andreja Paulāna Tautas lietišķās mākslas studijas meistars Viktors Pankovs darbu veic kopā ar savu labāko palīgu, dzīvesbiedri Tatjanu Pankovu. Kopā jau ir paveikts darbs pie divu krāšņu podiņu apdedzināšanas, pirmajai krāsnij podiņi glazēti vienā - zaļā - tonī, otrajai divos - zilā un baltā krāsā. Šo darbu veicot, labi noder zināšanas, prasmes un iemaņas, kuras meistars ieguvis, savulaik strādājot ražošanas apvienībā "Latvijas keramika", pildot virpotāja, deģa un glazētāja darbus. Podiņus apdedzinot, Pankovs izmanto pieredzi, kuru ilgstoši uzkrājis, apdedzinot keramikas traukus vairākkārt, klājot vairākas glazūru kārtas un iegūstot jaunus vizuālus efektus.

Latgales keramikas vēsturē vairākkārt ir apliecinājies fakts, ka podnieku rūpīgākais palīgs visos laikos ir dzīvesbiedre. Tradicionālo zināšanu turētāju biedrības "Pūdnīku skūla" podnieks Staņislavs Viļums māla darbus šajā projektā veic kopā ar dzīvesbiedri Violu Bīriņu. Viņi strādā kopā ar studijas "Rēzeknes apriņķa podnieki" keramiķi Pēteri Gailumu. Triju cilvēku pārziņā ir māla masas formēšana piecām krāsnīm, to glazēšana un arī apdedzināšana. Patlaban viņi ir veikuši podiņu matricu atspiešanas darbu, sagatavotie podiņi ir izžuvuši, atlikusi vēl glazēšana un apdedzināšana.

Gatavo podiņu apdedzināšanu meistari paredzējuši veikt Gailuma ceplī un visus darba posmus pabeigt līdz maija beigām.

Krāsns podiņu restaurācija ir noteiktā laika posmā veicams darbs, jo ir iecerēts, ka jau augustā Bauskas pilī būs gatavas astoņas dažādas krāsnis, kuru podiņu tehniskais restaurācijas process būs noritējis Latgalē, atklātas uguns bedres tipa keramikas apdedzināšanas cepļos un būs patiess apliecinājums Latgales keramikas meistaru prasmēm, zināšanām un iemaņām.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas