Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rīkos apspriešanu par ĢMO audzēšanas aizliegšanu Bauskas novadā 15

Bauskas novadā rīkos atkārtotu publisku apspriešanu par ģenētiski modificēto kultūraugu audzēšanas aizliegumu. 25. jūlijā domes sēdē par to nobalsoja 13 deputāti.

Deputāti Aija Spriņķe un Aleksandrs Novickis bija sagatavojuši iesniegumu par ģenētiski modificēto organismu (ĢMO) audzēšanas aizliegšanu Bauskas novadā. Atbilstīgi likumam, ja ir saņemts šāds iesniegums, tad pašvaldībai jāorganizē publiskā apspriešana.

Neizpratni par to pauda deputāts Juris Landorfs, jo 2010. gadā deputāti jau reiz nobalsoja pret šādu aizliegumu. Līdzīgi izteicās arī deputāts Uldis Kolužs, skaidrojot, ka reiz jau publiskā apspriešana notikusi, kādēļ to vajag rīkot vēlreiz. Viņš arī iebilda ĢMO aizliegumam, jo daudz lietderīgāk būtu aizliegt ievest un tirgot valstī produktus, kuru audzēšanā izmantoti ĢMO. Aizliedzot ĢMO audzēšanu mūsu zemniekiem, tie tiks nostādīti nevienlīdzīgā situācijā, salīdzinot ar citiem lauksaimniecības produktu ražotājiem. Izskanēja arī iebildums nesteigties ar aizliegšanu, jo nav pilnībā skaidrs, cik tiešām šie ĢMO ir kaitīgi cilvēka organismam.

Pēc debatēm par publiskās apspriešanas rīkošanu balsoja 13 deputāti. Pret to bija U. Kolužs, J. Landorfs un Alvis Feldmanis. Sava viedokļa nebija deputātei Verai Grigorjevai.

Tika noteikts, ka publiskā apspriešana par ģenētiski modificēto kultūraugu audzēšanas aizlieguma noteikšanu visā Bauskas novada administratīvajā teritorijā notiks no 1. augusta līdz 30. septembrim. Sabiedrības viedokļi, priekšlikumi un iebildumi jāiesniedz novada administrācijā, pagastu pārvaldēs.

«Bauskas Dzīve» atgādina, ka no visiem četriem bijušā Bauskas rajona teritorijā esošajiem novadiem tikai Bauskas novadā deputāti līdz šim nav aizlieguši audzēt ģenētiski modificētus augus.


Pievieno komentāru

Komentāri 15

Pret ĢMO

Latvijas Vides ministrija līdz šim ir strikti iebildusi pret atļauju audzēt ĢMO Eiropas Savienībā, it īpaši Latvijā. Šādas nostājas pamatā ir vairāki apsvērumi: pirmkārt, pagaidām nav pietiekami skaidru un nepārprotamu pierādījumu tam, ka ĢM augu lietošana pārtikā ir nekaitīga veselībai. Līdz šim veiktie pētījumi neatspoguļo ietekmi uz vidi, cilvēka organismu un veselību ilgtermiņā. Otrkārt, ģenētiski modificēto kultūraugu audzēšana mazinās bioloģisko kultūraugu audzētāju konkurētspēju. Turklāt zinātniski ir atzīts, ka, audzējot ĢM kultūras, šo augu piejaukums blakusesošajās teritorijās ir tehniski neizbēgams. Ņemot vērā nelielo Latvijas teritoriju un nelielos attālumus starp saimniecībām, tiktu apdraudētas gan saimniecības, kas ĢM kultūraugus neaudzē, gan Latvijas daba kopumā, teikts aicinājumā.

pirms 7 gadiem, 2013.07.27 10:37

laucinieks

ko tur spiest un vērtēt - atļaut vai nē - Latvijas zemnieki tāpat neaudzēs GMO, jo mums platības pārāk mazas un apjomi, bet tāda sēkla pārāk dārga- neatmaksājas.

pirms 7 gadiem, 2013.07.27 11:11

BD

Spriedējiem, lēmējiem un citiem gudriniekiem. Kam vajadzīgs šis teātris ap lēmumu par ĢMO , ja pie lielākās gribēšanas neviens šeit nevarētu kaut ko tādu uzsākt audzēt. To JAU nodrošina Eiropas direktīvas.
Neitrāls zinātnieka viedoklis:
http://www.youtube.com/watch?v=NXBthh-gk0Q

pirms 7 gadiem, 2013.07.27 21:25

zemnieks

Tapēc jau Bauskas novadā atļāva audzēt ĢMO, jo nevar atļauties un nevar neko uzsākt ! Nu ko var runāt muļķības, kapēc tad atļāva, tāpat vien, prieka pēc?

pirms 7 gadiem, 2013.07.27 22:33

Petuhs

Grigoejeva tur laikamsēž tikai naudusņem!Viņai nekad nav viedokļa!

pirms 7 gadiem, 2013.07.28 08:47

viedoklis

tā viss nav, kad likvidēja IP tad Grigorjeva nemaz neatnāca uz sēdi...

pirms 7 gadiem, 2013.07.30 08:25

Lūk

kā lemj Bauskas deputāti
Par saistošo noteikumu „Par aizliegumu ģenētiski modificēto kultūraugu audzēšanai Bauskas novadā” apstiprināšanu. (J.FELDMANIS, A.FELDMANIS, V.VEIPS, I.LITIŅA, V.PURMALE, G.TARVIDS, J.CIELAVS, E.MILLERS, J.LANDORFS) ZIŅO: J.FELDMANIS. Bauskas novada dome šā gada 25.februārī pieņēma lēmumu par sabiedriskās aptaujas organizēšanu ģenētiski modificēto kultūraugu aizliegumam Bauskas novada administratīvajā teritorijā. Sabiedriskā apspriešana notika no 8.marta līdz 8.septembrim. Sabiedriskās apspriešanas laikā tika izdalītas 829 anketas, atbildes saņemtas 289. No 289 anketām 259 bija par aizliegumu, 19- pret un 11anketās nebija viedokļa. Sagatavots lēmuma projekts par aizliegumu audzēt ģenētiski modificētos kultūraugus 7 gadus. Šāds laika periods izvēlēts tāpēc, ka nākamajā gadā tiks pieņemts Bauskas novada Attīstības plāns 7 gadiem- līdz 2018.gadam. Vārdu lūdz Codes pagasta zemniece Ieva L. I.L. informē, ka novada domei ir iesniegusi vairāku zemnieku parakstītu vēstuli par aizliegumu audzēt. Uzskata, ka 7 gadu periods ir pietiekams. Piedalījusies arī domes organizētajā seminārā, tajā no lauksaimniecības zinātniekiem iegūta derīga informācija. Uzskata, ka veikalos vajadzētu būt informācijai par ĢMO klātbūtni produktos. ĢMO ietekmi var izvērtēt tikai paaudžu garumā. Viņas viedoklis un arī to zemnieku, kuru intereses viņa pārstāv, ir- aizliegt audzēt. E.Millers- ikdienā cilvēki šādus produktus lieto, nav saprotams aizliegums audzēt, ja var ievest un tirgot. G.Tarvids saka, ka ir vīlies par šādu sabiedrisko apspriešanu. Viņaprāt, zinātnieki vēl līdz galam šo problēmu nav noskaidrojuši. Sabiedrībā ir divi viedokli, bet viņam nav pieņemams neviens. G.Tarvids uzskata, ka Latvijā neviens šādus kultūraugus neaudzē un arī negatavojas audzēt. Šāda lēmuma pieņemšana ir pārlieku steidzīga J.Landorfa viedoklis- ģenētiski modificēto organismu aprites likums jau nosaka ierobežojumus audzēšanai. Šāds lēmuma projekts, kāds ir sagatavots un iesniegts pieņemšanai, ir populistisks. Aicina principiāli skatīties un nepieņemt šādu aizliegumu.
6
J.Cielavs saka, ka nezina novadā nevienu zemnieku, kam būtu interese par šādu audzēšanu. Modificētās kultūras izmantos enerģētikas ražošanai. Uzskata, ka jautājums vispār nav aktuāls, tam nav zinātniska pamatojuma. Priekšsēdētājs V.Veips lūdz balsot par sagatavoto lēmuma projektu. Dome, atklāti balsojot, ar 4 balsīm „par” (J.Cielavs, J.Feldmanis, J.Rumba, V.Veips), „pret” 4 (A.Feldmanis, Ā.Gaile, E.Millers, G.Tarvids), „atturas” 7 (R.Čakāne, I.Dombrovska, V.Grigorjeva, J.Landorfs, T.Milgrāve,V.Purmale, U.Zeltiņš), NOLEMJ: Nepieņemt sagatavoto lēmuma projektu „Par saistošo noteikumu „Par aizliegumu ģenētiski modificēto kultūraugu audzēšanai Bauskas novadā” apstiprināšanu”

pirms 7 gadiem, 2013.07.28 09:55

pircējs

deputāts Uldis Kolužs, skaidrojot, ka reiz jau publiskā apspriešana notikusi, redziet cienītais kungs atkārtota apspriešana notiek tāpēc, ka iepriekš no 289 anketām 259 bija par aizliegumu, 19- pret un 11anketās nebija viedokļa, bet neskatoties uz šo jūs VIENALGA atļāvāt audzēt ĢMO Bauskas novadā. Manā saprašanā arī Landorfa ieteikumi par to, ka ĢMO tiek ievesta un tirgota neiztur kritiku, jo pirkt vai nepirkt ir katra paša izvēlē, bet kad kaimiņš blakus manām zemenēm un gurķiem PRET manu gribu audzē ĢMO, un tur nu vairs NAV mana izvēle, man jāēd tādi gurķi kādus man palīdz izaudzēt. Deputātu kungi TĀDA IR TĀ ATŠĶIRĪBA, ka man NAV DOTA IESPĒJA IZVĒLĒTIES kādu pārtiku ēst un kādu neēst.

pirms 7 gadiem, 2013.07.29 09:49

Pircējam - izglītoties

Nekas, ka esi pircējs, izglītoties tā pat vajag. Pirms briesmu stāstiņus izdomāt derētu arī kaut ko no šīs tēmas izlasīt...nu vismaz i-netā.
Pirmkārt , tavāi zināšanai, selekcija ir tā pati ģenētiskā auga pārveidošana, tikai notiek lēnēkā procesā. Tā kā ja no tāda viedokļa skatās, tad tev pašam dārziņā kopš seniem laikiem aug ģenētiski modificēti gurķi un zemenes :)
Otrkārt, ES savienības teritorijā tā jau ir aizliegts audzēt ĢMO saturošus augus, un arī neaudzē. Par ko tad brēka? Ka vienam aizliegumam pavirsu jābūt vēl un vēl kādam ? :)

pirms 7 gadiem, 2013.07.29 12:09

Pret ĢMO!

ĢMO ir dzīvie organismi, kas ir pārveidoti ar citu organismu gēniem. Visvairāk izplatītie ģenētiski modificētie augi galvenokārt ir soja un kukurūza, taču pašlaik pasaulē pārtikā jau plaši izmanto arī ģenētiski modificētus rīsus un rapsi. Pašlaik Eiropas Savienībā gan atļauta tikai vienas ģenētiski modificētas kukurūzas šķirnes audzēšana.

Latvijā šo jomu regulē Ģenētiski modificēto organismu aprites likums, un tas noteic, ka pašvaldības ar saistošiem noteikumiem var aizliegt ĢM kultūraugu audzēšanu tās administratīvajā teritorijā. Jautājums, kas par iemeslu tam, ka neaizliedza, bet atļāva, kas par iemeslu, ka pāris deputātu kungi, ar putām uz lūpām bija par ĢMO atļaušanu? Cik zinu viens no tiem ir spēcīgs zemnieks un +audzina rukšus(VAI IESAISTĪTS ŠAI BIZNESĀ)!

pirms 7 gadiem, 2013.07.29 14:18

Petuhs

Brēka ir par to ,ka visi pret , bet Bauskas deputāti par! Un ja Grigorjevai nav viedokļa tad lai sēž mājās vai arī dara kā vairākums ES. Grigorjeva kā skolotāja prasa lai skolēni nāk uz stundu sagatavojušies, pati uz sēdi atnāk nesagatavojusies! Kuns!!!

pirms 7 gadiem, 2013.07.29 21:12

īzglītotais

pirms sāc izpausties internetā, palasi par ĢMO un tikai tad ar lielu pārliecību gvelz par ĢMO zemenēm un gurķiem (ja nu tev gadījumā kaut kas galvelē ir saputrojies par ģenētiski modificētu un hibrīdu), bet diez vai nu tu kaut ko no tā visa pats saprati...

pirms 7 gadiem, 2013.07.30 08:24

jūle

Cien . tautas kalpiem vajadzētu padomāt par savu bērnu un mazbērnu veselību un nākotni,sakarā ar ģmo,jo Jūsu šodienas lēmumi ir svarīgi,kā arī Jums jāatbild savu vēlētāju priekšā!
Ir jāsaglabā tīra vide cik vien tas iespējams.
Un vēl,jāapdomā,vai Bauskas rajons(tīšām minu veco rajonu teritoriālo plānojumu) varētu būt pionieris -pamazām atraisoties no Briseles pakalpiņu lomas.....

pirms 7 gadiem, 2013.07.30 15:54

informācijai

http://www.zemesdraugi.lv/faili/files/GMO_miti_un_fakti.pdf

pirms 7 gadiem, 2013.08.15 09:23

Vietējās ziņas