Rīkos semināru par datorprogrammatūras izmantošanu 7

Viesu namā «Bērzkalni» Īslīces pagastā 26. novembrī plkst. 10 uzņēmēju klubs «Bauska ‘97» un laikraksts «Bauskas Dzīve» sadarbībā ar SIA «Microsoft Latvia» un starptautisko organizāciju «BSA» (Business Software Alliance) rīko semināru «Programmatūras izmantošanas juridiskie un praktiskie aspekti».Ideja par šādu pasākumu uzņēmēju kluba «Bauska ‘97» valdes loceklim un SIA «Iveta» vadītājam Indulim Pētersonam radās pavasarī. Tolaik plašsaziņas līdzekļos tika ziņots, ka Bauskā un tās apkaimē nelegāla programmatūra veidojot simts procentu. Lai gan I. Pētersons uzskata, ka šī informācija ir pārspīlēta, viņš apzinās situācijas nopietnību un, diskutējot ar citiem kluba pārstāvjiem, izlēmis lietas labā ko darīt. Tādēļ arī tiek rīkots šāds seminārs. Uzņēmēju kluba «Bauska ‘97» valdes loceklis ir pārliecināts, ka situācija uzlabosies tikai tad, kad tiks mainīta cilvēku domāšana: «Lai mašīna darbotos, tai nepieciešams benzīns, tāpat ir ar datoriem. Lai tie strādātu, vajag programmatūru. Taču daudzi nevēlas par to maksāt. Programmatūras izstrādātāji noteikuši maksu par tās izmantošanu. Tā tam arī jābūt,» uzskata Indulis Pētersons.Uz semināru aicināti ne tikai uzņēmumu vadītāji un pašvaldību darbinieki, bet arī ikviens datortehnikas lietotājs. Ja vēlaties pieteikties semināram, jāsazinās ar Induli Pētersonu pa telefonu 29426229 vai e-pastu: indulisp@iveta.lv. Semināru vadīs SIA «Microsoft Latvia» speciālisti. Par datorprogrammu izmantošanu atbilstīgi to licenču un normatīvo aktu prasībām stāstīs licenču atbilstības speciāliste Sanita Meijere. Serveru produktu biznesa grupas vadītājs Āris Dzērvāns interesentus iepazīstinās ar efektīva uzņēmuma informācijas tehnoloģiju sistēmām. Noslēguma daļā «Office» biznesa grupas vadītājs Andrejs Juščenko prezentēs programmu paketi un stāstīs, kā uzņēmumam sasniegt vairāk, izmantojot «Microsoft Office 2007».S. Meijere semināru uzskata par ļoti vērtīgu, jo bieži vien policijas un Valsts ieņēmumu dienesta rīkotos reidos atklājas, ka uzņēmumos izmanto nelegālas programmatūras. Darbinieki kā iemeslu visbiežāk min informācijas trūkumu par datorprogrammu licencēšanu un politiku. SIA «Microsoft Latvia» pārstāve teic, ka daudzi tekstu ievades programmatūru izmanto tikai kā rakstāmmašīnu un nemaz nezina par citām tās iespējām. Semināra apmeklētāji varēs iepazīt dažādas praktiskas metodes, strādājot ar datoru.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

joņs

jau gadu strādāju ar linux, un pie vienas vietas microsoft

pirms 12 gadiem, 2008.11.25 13:43

rakstā pieļauta kļūda, tas ir domāts novembrī, labi, ka pašā avīzē tas ticis iedrukāts pareizi

pirms 12 gadiem, 2008.11.24 13:41

..

Atvērtās datu bāzes un valsts pārvaldes izdevumu taupība
Sannija Jauce, LV.LV
31. oktobris (2008)

Viens no veidiem, kā ietaupīt līdzekļus valsts pārvaldē, ir izmantot atvērtā koda programmatūru. Datorprogrammu iegādei valsts iestādes tērē tūkstošiem latu, tai pat laikā internetā ir pieejama bezmaksas programmatūra.

Lasītāju vērtējums [0]

Komentēt | Vērtēt

Kā norāda Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija (LATA), viena no šādām programmām ir OpenOffice.org - biroja programmatūras pakete ar rīkiem teksta apstrādei, darbam ar izklājlapām, datubāzēm un prezentācijām. Šī programma atbalsta gan Microsoft Office, gan arī Eiropā pieņemto oficiālo OpenDocument dokumentu formātu. Openoffce.org ir pieejams arī latviešu valodas pareizrakstības pārbaudes rīks.Atvērtā koda programmām priekšrocības

OpenOffice.org atgādina citas biroja programmas, tādas kā Microsoft Office 2003 vai Microsoft Office 2007. Tomēr, ja Microsoft Office 2007, piemēram, maksā 319 latus, tad OpenOffice.org var lietot bez maksas, ietaupot naudu.

Vizuāli šī programma ir līdzīga Microsoft (MS) Office, un pavisam nesen ir iznākusi jaunā OpenOffice.org 3.0 versija ar daudziem uzlabojumiem. Kopš 13.oktobra, kad jaunā versija iznāca, tā ir lejupielādēta jau vairāk kā 6 miljonus reižu.

OpenOffice.org var lietot uz tradicionālās Windows platformas, bet to plaši izmanto arī Linux un Apple Mac OS lietotāji. 90% esošo dokumentu bez problēmām var pārnest uz OpenOffice.org. Tai gan nepieciešama latviskošana.

Pašlaik valsts iestādes datorprogrammu licenču iegūšanai naudu tērē neapdomīgi un neizskata bezmaksas alternatīvas, uzskata "HansaWorld" Austrumeiropas reģionālais vadītājs Edmunds Sprūdžs. Pilnvērtīgai komunikācijai ar valsts sektoru valsts iestādes mudina lietot maksas programmatūru. Piemēram, atsevišķas valsts iestāžu mājaslapas pilnvērtīgi var izmantot tikai komerciālo programmu Internet Explorer, nevis programmu ar atvērtā koda alternatīvu - Mozilla Firefox. Tāpat elektronisko parakstu (e-parakstu) var izmantot tikai MS Windows vidē, bet, ja cilvēks vai uzņēmums lieto Linux, viņš savus dokumentus ar e-parakstu nemaz nevar parakstīt. Valsts iestādes pieņem .doc dokumentus, bet nepieņem .odf dokumentus, kas ir standarts, ko izmanto OpenOffice.org.

Turpretim Eiropas Komisija ir paziņojusi, ka "atvērtais pirmkods un atvērtie standarti ir e-pakalpojumu veiksmes faktori".

Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija (LATA) uzskata, ka, izmantojot uz atvērtajām tehnoloģijām balstītus risinājumus, ir iespējams sasniegt divus nozīmīgus mērķus - palielināt informāciju un komunikāciju tehnoloģiju nozares konkurētspēju un samazināt valsts aparāta izmaksas.

Īstermiņā valsts pārvalde varētu ietaupīt aptuveni līdz 5 miljoniem latu, izmantojot bezmaksas programmatūru OpenOffice.org, uzskata LATA. Pēc Valsts civildienesta pārvaldes datiem, valsts tiešās pārvaldes iestādēs gada sākumā bija nodarbināti 26 840 cilvēki, turklāt šeit nav iekļauta informācija par pašvaldībām, izglītības iestādēm vai valsts uzņēmumiem. Minētā summa izriet no tā, ka gandrīz katram valsts sektorā strādājošajam ir nepieciešams dators ar biroja programmatūru, piemēram, "Microsoft Office 2007" par 200 latiem.

Papildus informācija par atvērtā koda programmām pieejama interneta lapā www.atveries.lv. Jebkurš interesents - uzņēmumi un privātpersonas - var lejupielādēt šīs programmas bez maksas un lietot. Starp atvērtā koda programmām ir tādas programmas kā Mozilla Firefox un Mozilla Thunderbird, kuras Latvijā ir visai populāras.Valsts iestādes daļēji jau izmanto atvērtā koda programmas

Atvērtā koda programmas izmanto daudzviet valsts pārvaldē citās pasaules valstīs - valsts un pašvaldību iestādēs un uzņēmumos.

Piemēram, Vīnes pašvaldībā OpenOffice.org izmanto 18 000 datoros. Latvijā sekmīgs piemērs ir VSAA - Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, kur OpenOffice.org ikdienā lieto 800 darbinieku datoros.

Arī Ārlietu ministrija (ĀM) izmanto atvērtā koda programmatūru tajās jomās, kurās tas atbilst ministrijas tehniskajām prasībām. ĀM izmanto tādas atvērtā koda programmas kā Linux, Apache, PHP, MySQL, Firefox, Opera, Skype.
"Valsts iestādes nepietiekami izskata bezmaksas alternatīvas biroja datorprogrammām."

Tiek testēta arī OpenOffice.org programmatūra. Arī vairākas citas ministrijas testē atvērtā koda programmas.

Savulaik informācijas un komunikācijas tehnoloģijas nozares eksperti atzina, ka jautājums par atvērtā koda programmatūras lietošanu valsts iestādēs ir katras iestādes pašas ziņā. Savu izvēli iestādēm būtu jābalsta uz ekonomiski pamatotiem apsvērumiem.

Kā liecina Īpašu uzdevumu ministra elektroniskās pārvaldes lietās informācija, patlaban publiskajā sektorā Latvijā netiek uzspiesta viena noteikta ražotāja programmatūra - valstī nav un arī netiek plānota atsevišķa politika, kas normatīvo aktu līmenī noteiktu, kāda veida programmatūra ir jāizmanto valsts iestādēs. Katra iestāde savas darbības nodrošināšanai izmanto to, kuru uzskata par piemērotāko savām vajadzībām un kuras piegādātājs ir uzvarējis izsludinātajā iepirkuma konkursā. Valsts noslēgtajam līgumam ar Microsoft neesot ekskluzivitātes statuss un katra puse saglabā tiesības stāties līdzīgās līgumattiecībās ar citiem. 2005.gadā noslēgtais līgums ar Microsoft paredzēja, ka līdz tam Latvijas valsts iestādēs izmantotās programmas tiek licencētas. Šis līgums neuzliek nekādus šķēršļus vai ierobežojumus atvērtā koda programmatūras ieviešanai valsts iestādēs.

Kā norāda sekretariāts, Latvijā jāņem vērā vēsturiskā un ekonomiskā situācija, kura noteica Microsoft programmatūras plašo izplatību valsts pārvaldes iestādēs, uzsākot informācijas tehnoloģiju lietošanu. Šī programmatūra, kuru lietoja valsts pārvaldes iestādēs un uzņēmumos, kā arī izglītības iestādēs, diemžēl pārsvarā bija nelicencēta, tas ir, pirātiskā programmatūra, kuras izmantošana ir pretlikumīga un sodāma. Noslēgtais līgums ar Microsoft, pirmkārt, deva iespēju licencēt pirātisko Microsoft programmatūru bez maksas, otrkārt, tas noteica pārejas periodu, kura laikā nelicencētās programmatūras lietotājiem netika piemērotas soda sankcijas (Microsoft neizmantoja savas prasījuma tiesības, kas izriet no nelicencētas programmatūras lietošanas).

pirms 12 gadiem, 2008.11.24 11:25

re_kā

LM testa režīmā plāno ieviest atvērtā koda programmas
Jau tuvākajā laikā Labklājības ministrija (LM) testa režīmā plāno ieviest atvērtā pirmkoda bezmaksas programmatūru "OpenOffice.org", informēja LM Komunikācijas departamenta direktore Ilona Jurševska.

Kā norādīja Jurševska, bezmaksas programmatūra tiks ieviesta taupības nolūkos. Šī iemesla dēļ šogad LM atcēlusi "Microsoft" programmatūras iegādi.

Tomēr Jurševska arī norādīja, ka tas ir pavisam jauns projekts un vērienīgas darbinieku apmācības patlaban nav plānotas. Tuvākajā laikā ar ministrijas informācijas tehnoloģiju speciālistu atbalstu tiks apmācīti apmēram desmit darbinieki, kuri labprātīgi testa režīmā izmēģinās šo programmatūru.

Tikai pēc tam LM lems, kādā veidā un vai vispār nepieciešams šo projektu attīstīt arī nākotnē, norādīja LM.

Kā ziņots, savukārt Bērnu un ģimenes lietu ministrija (BĢLM) pāreju uz atvērtā koda programmatūru pašreizējā situācijā uzskata par ekonomiski nelietderīgu un pagaidām šādus pasākumus neplāno.

Trams norādīja, ka, ņemot vērā to, ka daļa datubāzu, kā arī citu specifisku lietojumprogrammu ir paredzētas tikai "Microsoft" vidē, ministrija nonākusi pie secinājuma, ka pāreja uz atvērtā koda programmatūru pašreizējā situācijā būtu ekonomiski nelietderīga.

Turklāt, ieviešot atvērtā koda programmatūru, pieaugs izmaksas profesionālai personāla apmācībai tās lietošanā, uzskata BĢLM. "Taču, ja valsts mērogā tāda prasība parādītos, mēs būtu gatavi atvērtā koda programmatūru ieviest," piebilda Trams.

Kā ziņots, Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācija ir ierosinājusi "Microsoft" programmatūras vietā valsts un pašvaldību iestādēs dokumentu apritē plašāk izmantot atvērtā pirmkoda bezmaksas programmatūru "OpenOffice.org", vēršot uzmanību uz iespējamo līdzekļu ekonomiju.

Tomēr pagājušajā nedēļā notikušās informācijas un komunikāciju tehnoloģiju nozares ekspertu padomes sēdes dalībnieki norādīja, ka jautājums par atvērtā koda vai slēgtā koda programmatūras lietošanu valsts iestādēs ir katras iestādes pašas ziņā, taču programmatūras izvēle būtu jābalsta uz ekonomiski pamatotiem apsvērumiem. Vienlaikus eksperti ieteica arī veikt pētījumu, lai pārliecinātos par ekonomiskā ieguvuma pamatotību.

pirms 12 gadiem, 2008.11.24 11:22

Hmm

Smieklīga ziņa:))))))))))))) Nost ar microsoft! Vai tas šie ļauži ir kurlo aklo biedrībā, ka nemaz nemana, kas šajā "lauciņā" .. hmmm

pirms 12 gadiem, 2008.11.24 10:56

Vietējās ziņas