«Rožmalās» aizritējusi Latvijas un Lietuvas policijas konference

Otrdien, 20. oktobrī, atpūtas kompleksā «Rožmalas» Ceraukstē Bauskas novadā aizritēja projekta «Latvijas un Lietuvas policiju K9 kapacitātes stiprināšana Latvijas un Lietuvas pierobežas teritorijās» («Police K9») noslēguma konference.

Projekta vispārējais mērķis ir policijas kinologu spēju stiprināšana sabiedrības drošībai Latvijas un Lietuvas pierobežas teritorijās, informē Dace Kalniņa, Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes vecākā speciāliste. Projekta izaicinājums ir pārrobežu sadarbības trūkums pārrobežu noziedzības apkarošanas un sabiedrības drošības nodrošināšanai, kur Latvijas un Lietuvas teritorijas tiek izmantotas kā tranzīta zonas tālākai noziedzības virzībai uz Eiropu. Projekts stiprinājis policiju pārrobežu sadarbību darbā ar dienesta suņiem (K9), kurus izmanto bīstamo personu aizturēšanā, aizliegto vielu, materiālo pierādījumu, pazudušo personu meklēšanā.

Projekta laikā tika stiprinātas policijas darbinieku un partnerorganizāciju kompetences un spējas kinoloģijas jomā. Projektā īstenoti pieredzes apmaiņas braucieni, teorētiskās un praktiskās apmācības vairāk nekā 40 darbiniekiem, tika iegādāts aprīkojums apmācībām, kā arī divi speciāli aprīkoti mikroautobusi suņu apmācību centriem Latvijā un Lietuvā. Projekta partneri izstrādāja kopīgu policijas kinologu mācību stratēģiju un pamatnostādņu projektu (tostarp rīcības plānu) pārrobežu sadarbībai kinoloģijas jomā. Programmas teritorijā tika iegādāti un izvietoti desmit dienesta suņi, speciālais aprīkojums suņiem un kinologiem un seši specializētie policijas transportlīdzekļi, kas pielāgoti šo dzīvnieku pārvadāšanai.

Noslēguma slēgtajā konferencē epidemioloģiskās situācijas dēļ Lietuvas policijas amatpersonas tai pieslēdzās attālināti, apstākļu noteikto specifiku atklāj Līna Kaļķe, Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste.
Valsts policijas Bauskas iecirkņa likumsargi nepiedalījās noslēguma konferencē. Tomēr kinologu un suņu palīdzība tiek izmantota arī mūsu iecirknī. Kopumā kinologa un dienesta suņa pakalpojumi Bauskas iecirknī tiek izmantoti aptuveni 5 – 6 reizes gadā, informē Ieva Šmidre, Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze.

Gadījumi, kad kinologs un dienesta suns tiek pieaicināts pārsvarā ir lielie plānotie publiskie pasākumi, pazudušu cilvēku meklēšana, kā arī narkotiku pārbaudes reidi skolās. Ja nepieciešams suns noteiktu uzdevumu veikšanai, Bauskas iecirkņa amatpersonas to piesaka Kinologu nodaļai, un piešķirts tiek tas suns, kurš tajā brīdi ir brīvs, tas var arī nebūt Jēkabpilī esošais suns, bet jebkurš dienesta suns, kurš ir pieejams. Jēkabpils iecirknī esošie dienesti suņi ir Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kārtības policijas pārvaldes Patruļpolicijas pārvaldes Kinologu nodaļas Zemgales grupas inspektoru pārziņā.

Konferencē apspriesti projektā sasniegtie rezultāti, sniegts pārskats par projektā paveikto. Notika arī kinologu paraugdemonstrējumi ar suņiem.

Projekts tika īstenots no 2018. gada 25. aprīļa līdz 2020. gada 24. oktobrim. Tā vadošā partnere ir Valsts policija sadarbībā ar Lietuvas policijas Kriminālistikas centru. Projektā kā partneri no Latvijas piedalās Zemgales, Latgales un Kurzemes reģionālās policijas pārvaldes, Latvijas Valsts policijas koledža. Savukārt partneri Lietuvā ir vairāku apgabalu un apriņķu policijas galvenās pārvaldes un Lietuvas policijas Kriminālistikas centra Kinoloģijas pārvalde. Projekta kopējais budžets ir 573 804 eiro, no tiem 85% sedz Eiropas Reģionālās attīstības fonds, informē Valsts policijā.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas