Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rundālē ar pasta karieti rekonstruē vēstures ainas

Pēc vairāk nekā sešu stundu brauciena no Pakrojas 18. oktobrī Rundāles pils pagalmā ieripoja senlaicīga pasta kariete. Tā darināta pēc 18. – 19. gadsimta skicēm.
 
Pirmais pārbaudes reiss notika, spītējot spēcīgam vējam, lietum un pavisam rudenīgai gaisa temperatūrai. Senlaicīgais braucamais Pakrojas muižu atstāja pulksten 10. Līdz Rundāles novadam veikti 50 kilometri.
 
Dzeltenā un melnā krāsā tonētā karietē 18. oktobrī bija četri pasažieri, uz bukas sēdēja kučieris un vēl divi ceļotāji. To vilka četri Žemaišu zirgi. Tā ir viena no senākajām Eiropas zirgu šķirnēm, kas bijusi populāra no sestā līdz septītajam gadsimtam.

«Vidējais ātrums Lietuvā no Pakrojas līdz Žeimei bija lielāks, nekā cerējām,» atzīst Rundāles novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis. Pa labu ceļa segumu kariete brauca ar vidējo ātrumu 12,5 kilometri stundā. Latvijā nācās braukt pa zemesceļu daudz lēnāk. Lai atpūtinātu zirgus, vairākas reizes nācās apstāties.

 Pajūgs Rundāles pilī no Svitenes puses ieradās nedaudz vēlāk, nekā bija plānots. Sendienās ik pēc 25 kilometriem bija pieturvietas jeb traktieri, kur varēja pārsiet zirgus, paēst un atpūsties. Šoreiz pusdienu un atpūtas pauze bija Žeimē.Rundāles pils pagalmā vēsturiskais brauciens noslēdzās ar laikmetu simbolisku satikšanos.

Ceļotājus sagaidīja 18. gadsimta hercoga galminieki. Viņu lomās bija vēsturisko rekonstrukciju studijas «Rokoko» dalībnieki. Studijas vadītāja Jeļena Forste iztaujāja par ceļā piedzīvoto, uzteica braucēju uzņēmību, veicot šādu attālumu.

Zemnieku tēlos iejutās Rundāles novada pašvaldības vadītājs Aivars Okmanis un sociālā dienesta pārstāves. Interesi par pasākumu izrādīja arī citi novada domes darbinieki.

Šādas pasta karietes jeb diližansus 18. – 19. gadsimtā izmantoja sūtījumu un cilvēku pārvadāšanai. Pakrojas muižas apsaimniekotājs un projekta iniciators Gedrijus Klimkēvičs atklāja, ka šoreiz atvests ielūgums uz balli Pakrojas muižā nākamā gada vasarā. Pakrojas rajona pārstāvji bija atsūtījuši veltes novada priekšsēdētājam Aivaram Okmanim, sociālā dienesta pārstāvēm, drāmas terapijas grupai un Lilitai Lauskiniecei, Saulaines pirmsskolas izglītības iestādei «Mārpuķīte», pašvaldības projektu speciālistei Laurai Ārentei un domes kancelejas vadītājai Kristīnei Kosojai. Saņēmēji kopā ar Pakrojas rajona pašvaldību realizējuši dažādus projektus Latvijas un Lietuvas pārrobežu sadarbības programmā, izveidojusies draudzība.

Pateikušies par saņemto, rundāliešu pārstāvji atzina, ka vēlētos izmantot pasta karietes pakalpojumus. Draugiem Lietuvā pasniedza simboliskas dāvanas, kas vairo spēku, izturību un ģimenes labklājību. Lai nodrošinātu bezrūpīgu mājupceļu uz Lietuvu, tika dāvāts ķirbis un mazas rotaļu pelītes. Gluži kā pasakā «Pelnrušķīte» tā varētu pārvērsties par karieti un zirgiem. 

Tālo ceļu mērojušie braucēji tika ielūgti atgūt spēkus Rundāles pilī. Lai zirgi varētu atpūsties, mājupceļā ciemiņi devās nākamajā dienā.
 
Projektu plānots attīstīt, piedāvājot interesentiem regulārus braucienus starp Pakroju un Rundāli. Maršrutā būtu īpašas pieturvietas, kur ceļotājiem piedāvātu senlaicīgu ēdienu degustāciju, gādās par attiecīgam gadsimtam raksturīgiem piedzīvojumiem ceļā, par projekta ieceri stāsta tā iniciators G. Klimkēvičs.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas