Rundālē novada svētkos tiekas draugi no piecām valstīm 34

Ar Rundāles novada svētku lielkoncertu pils dārzā sestdien, 13. jūnijā, noslēdzās starptautisks projekts «Iesaisties un iegūsti», kurā sadarbojās piecu valstu pašvaldības un iedzīvotāji.

Itālijas un Igaunijas delegācijas Rundāles novadā ieradās 11. jūnijā, bet 12. jūnija rītā pasākumam pievienojās draugi no Lietuvas un vakarā – no Baltkrievijas. Delegāciju sastāvā bija gan pašvaldību pārstāvji, gan mākslinieciskie kolektīvi.

Projekta noslēguma sarīkojumu oficiāli sāka ar pārrobežu diskusiju Rundāles pilī par iedzīvotāju iesaistīšanos demokrātiskos procesos, labās prakses piemēriem un izaicinājumiem ļaužu lielākas iniciatīvas vairošanā.

Diskusiju vadīja žurnālists Ansis Bogustovs. Sveicinot delegāciju pārstāvjus, viņš uzsvēra, ka Rundāles pils simboliski vieno visus klātesošos – viņa vecvectēvs piedalījies pils celtniecībā, tāpat kā daudzi citi Rundāles apkaimē dzīvojošie, celtnes arhitekts Frančesko Bartolomeo Rastrelli bijis slavens itālietis, kas, visticamāk, dodoties uz darbu Krievijas impērijas galmā, šķērsojis arī Lietuvu un Igauniju.

Diskusijā piedalījās oficiālās delegācijas no Udžates-Trevanas pašvaldības Itālijā, Halingas pašvaldības Igaunijā un Pakrojas pašvaldības Lietuvā, kā arī vietējie rundālieši. Aivars Okmanis, Rundāles novada domes priekšsēdētājs, atklāj – kopš novada izveides viņi ir cītīgi strādājuši, lai iegūtu draugus, jo pašvaldība nav liela un savu spēku tā redz gan nacionālā, gan starptautiskā sadarbībā.

Rundāles novada dome piektdien parakstīja sadarbības līgumus ar Pakrojas pašvaldību Lietuvā un Halingas pašvaldību Igaunijā.
 
Diskusijas temats ir aktuāls, jo, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvijā ir zema iedzīvotāju iesaiste nevalstiskajās organizācijās un dalība politiskajās norisēs, atklāj A. Bogustovs. «Viena no mūsdienu realitātēm ir tā, ka cilvēki ir grūti pārsteidzami, jo ir informācijas pārbagātība. Svarīgi saprast, kā ar maksimāli mazākiem resursiem nokļūt līdz interesentiem un pievērst viņu uzmanību, kā iesaistīt cilvēkus sabiedriskajās, sociālajās un saimnieciskajās aktivitātēs,» diskusijas mērķi skaidro pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Kociņa.

Diskusijas laikā varēja izzināt projektā iesaistīto dalībvalstu pieredzi.

Viens no lielākajiem projekta ieguvumiem ir iespēja draudzēties dažādu valstu iedzīvotājiem, ne tikai pašvaldību vadītājiem, uzskata Rundāles projektu speciāliste Laura Ārente. «Diskusijā pašvaldības sadarbojas oficiāli, bet paralēli pils dārzā dažādu valstu amatierkopas veido savu sadarbību, gatavojot kopīgu priekšnesumu koncertam,» piemēru min L. Ārente. Koncerta finālā visi dejotāji kopīgā solī lēca «Līgo dančus». Skatītāji atzina, ka tā esot bijusi koncerta labākā daļa – vairāku kolektīvu vienlaicīga uzstāšanās, gluži kā Deju svētkos, izstarojusi milzīgu enerģiju.

Projekts aktivizē arī vietējos. Pasākumā iesaistījušies 28 brīvprātīgie palīgi. Viena no tām ir Svitenes bibliotekāre Ārija Geidāne. «Tā ir lieliska pieredze un iespēja satikt cilvēkus no dažādām kultūrām,» stāsta Ā. Geidāne. Projekta laikā viņa pavadīja Itālijas viesus. Brīvprātīgā atklāj, ka šīs zemes kultūra viņu ļoti interesē, pirmo gadu apgūst arī itāliešu valodu. Sadarbība ar Itālijas delegāciju ļāva pārbaudīt teorētiskās zināšanas praksē, tomēr par vislielāko ieguvumu viņa uzskata jauniegūtos draugus.

Amatierkopu dalībniekiem ciešākas attiecības izdevās izveidot dienu pirms novada svētkiem nacionālajā kultūras vakarā «Atšķirības vieno» Svitenē. Katra valsts demonstrēja sev raksturīgo kultūru un mācīja to citiem. Latvieši izdziedāja «Kur tu teci, gailīti?» un ierādīja «Sudmaliņu», «Cūka driķos» un «Pankūku» soļus, stāsta folkloras kopas «Svitene» dalībnieks Kristaps Zēbergs.

Rundāles pils dārzā sestdien ar lielkoncertu atzīmēja sestos Rundāles novada svētkus, kam piešķirts simbolisks nosaukums – «Trejdeviņas tautas nāca pašā svētku vakarā», ar ko domāts senu stāstu un dažādu tautu saulgriežu gaidīšanas vēstījums cauri laikmetiem līdz tagadnei.

Svētki sākās ar gājienu no novada domes līdz pils dārzam. Kolektīvu noformējumu vērtēja žūrija. 20 eiro balvas par «atraktīvāko», «izdomas bagātāko» un «multinacionālāko dalību gājienā» attiecīgi ieguva deju kopa «Magnolijas», bērnudārzs «Saulespuķe» un Ludzas dejotāji no «Pērles». Gājienā trešo vietu un 30 eiro piešķīra Viesturu kultūras centra «Annele» un «Sprīdītis» dejotājiem, 50 eiro saņēma bērnudārza «Mārpuķīte» kolektīvs, par labāk noformētajiem dalībniekiem atzina Rundāles novada Mūzikas un mākslas skolu, kas bija izvēlējusies Grieķijas tematiku. Galvenajā balvā – 70 eiro.

Uz skatuves kāpa Latvijas kolektīvi no Rundāles un Ludzas novada un Rīgas, viesi no Igaunijas, Lietuvas, Baltkrievijas un Itālijas – tautisko deju un vokālie kolektīvi, orķestris un arfas spēlētāji.

Tieši trīs arfisti – Davide Negreti, Erika Paganini un Irena Dorsa – no Itālijas izpelnījās skatītāju lielu atzinību. Koncertā viņi izpildīja vien divus skaņdarbus, bet muzicēja vēl viesu mājā «Vīnkalni» un Rundāles pils Baltajā zālē. «Vēlējāmies izmantot katru iespēju, lai uzrunātu skatītājus un gūtu unikālu koncertpieredzi Latvijā,» teic Erika. Viņa arfu spēlē trešo gadu. Salīdzinot Latviju ar Itāliju, tās esot kā divas dažādas pasaules, kas dala tikai vienu sauli un debesis, secina Davide. Pārmaiņas pēc ir patīkami redzēt līdzenu zemi un nepārpildītus pilsētas laukumus, piebilst Erika.

Pēc amatierkopām skatītājus priecēja muzikālās apvienības «Raxtu Raxti» koncerts. Svētkus noslēdza zaļumballe pie Pilsrundāles vidusskolas un pusnaktī – uguņošana.

Plašāk lasāms «Bauskas Dzīves» drukātajā versijā 15. jūnijā.

Pievieno komentāru

Komentāri 34

es

Un cik labi, ka "Bauskas Dzīve" neielika afišā šos svētkus: neatvilkās pārāk daudz ciemiņu!

pirms 5 gadiem, 2015.06.15 20:38

xxx

jā, tas tiešām pārsteidzoši, ka tik milzīgi svētki maz reklamēti

pirms 5 gadiem, 2015.06.15 21:10

sasirgušais

Visos šādos pasākumos tomēr ir nepieciešams mediķis.

pirms 5 gadiem, 2015.06.15 20:45

nu

jāteic kā ir- megakoncerts, tik bagātīgs ar skaistiem tekstiem- lielisks režisores un kolektīvu kopdarbs! Kā dziesmu svētki!superīgi!

pirms 5 gadiem, 2015.06.15 21:08

...

Varbūt kādreiz patiešām arī aizbrauc uz Dziesmusvētkiem, jo šo pasākumu salīdzināt ar Dziesmusvētkiem ir diezgan skarbi. Vājprātīgi garš koncerts, kur no tekstiem nebija absolūti nekādas jēgas...

pirms 5 gadiem, 2015.06.15 23:19

dziesmusvētku feja

ja kas, princips tieši tāds pats kā Dziesmu un deju svētkos- 3st garš, dziesmas, dejas, kopības sajūta daudziem kolektīviem.Ne vienmēr vārdi jātver kā ar bomi, bet sa-jūtās!

pirms 5 gadiem, 2015.06.16 19:47

VārdsBUSIŅŠ

JĀ SVĒTKI SKAISTI VISSS SUPER LAIKS ARĪ JA VĒL AIZ BARJERĀM PIE DĀRZA MĀJAS MŪS NEBŪTU SAGAIDĪJUSI ĪGŅA KURA NEMĀK SASVEICINĀTIES TIKAI UZBĻAUT AIZVĀCIET PĒC TAM BUSIŅU......MĒS NE PIRMO GADU BRAUCAM TIRGOTIES. ..DOMĀ KA RĀCIJA ROKĀ TAD ....JĀ BEICOVA LĪDZ ROŽU SVĒTKIEM IEMĀCIES PIEKLĀJĪBU UN PASMAIDIT JA TĀDĀ VIETĀ PRESTIŽĀ VIETĀ STRĀDĀ MĒS VARBŪT ATBRAUKSIM ATKAL RUNDĀLES DOMEI PALDIES PAR JAUKU JAUKU DIENIŅU. ......

pirms 5 gadiem, 2015.06.15 22:01

zane

žēl, kanesapratāt komentāru par dziesmusvētkiem- runa bija par sajūtām un kopību.Arī Dziesmusvētkos teksti ir tie, kuri sasaista kopā visu skaisto ceļu dziesmai un dejai.
Koncerts no tik daudzām viesu valstīm vnk nevar būt īss.Te nu režisoram bija ko padomāt, lai visus smuki saliktu!

pirms 5 gadiem, 2015.06.16 08:29

Businam

TĀ IR PAGASTA-NAGLA J.BOICOVA KĀ VIENMĒR VISS VISS PAREIZĀKĀ ATVAINOJAMIES. CERAM KA MUZEJA VADĪBA ŅEMS TO VĒRĀ

pirms 5 gadiem, 2015.06.16 12:57

skatītājs

Nobeigums gan nekāds. Skatītāju ļoti maz, neviens arī paldies nepateica ,,Rakstu Rakstiem", bet viņu koncerts superīgs. Labākais no visa.

pirms 5 gadiem, 2015.06.16 13:52

nju

raxtu raxti atšķirībā no savējiem un viesiem naudiņu labu saņēma. Visi citi- sava entuziasma pilni!

pirms 5 gadiem, 2015.06.16 15:15

es

Kāpēc gājienā tik maz Rundāles novada dalībnieku?

pirms 5 gadiem, 2015.06.16 13:53

tapc

ka šoreiz viss pataisīts par projektu, nevis novada svētkiem- visi aizņemti nenormālā organizēšanā, izmainīta gadu desmitos ierastā diena. manējie neviens tāpēc netika.

pirms 5 gadiem, 2015.06.16 15:19

tapc, tu paklausies!

Kāda diena tad te izmainīta gadu desmitos ierastā? Novada svētki notika SESTO reizi!!!

pirms 5 gadiem, 2015.06.19 11:36

Nedaudz atslābt +

Bļāviens, kas mums visiem mūždien par problēmām, bija pasākums brīnišķīgā vietā ar brīnišķīgiem cilvēkiem! Visi apmierināti, laimīgi, bet pēc tam pēc komentāriem izrādās - viss garām!!!! Nu ko var visur meklēt kur piekasīties.....

pirms 5 gadiem, 2015.06.16 14:34

Zinãtãja

Pasākums bija ļoti jauks, darbinieki un organizētāji ieguldīja milzīgu darbu, lai viss izdotos un aprūpētu viesu delegācijas. Tāpēc arīgājienā daļa darbinieku bija pie viesiem. Viesi bija ļoti apmierināti un aizbrauca ar domu, ka atkal būs iespēja noorganizēt kaut ko līdzīgu. Paldies projekta vadītājai un palīgiem. Malači!

pirms 5 gadiem, 2015.06.16 18:43

dalībniece

skumji, ka te atkal runājam par projektu, ne savu kolektīvu un novada svētkiem! Tie ir vispirms mūsu svētki un tikai tad projekts, kurš izmainīja visu.

pirms 5 gadiem, 2015.06.16 19:42

SKOLOTĀJA

Sietiņa kungs nākošajā gadā vajadzētu piesaistī t arī citas apkopējas no skolas nav joks divām trim meitenēm savest kārtībā visus krēslus tos savākt un sakārtot apkārtni es tikai par to skolā mums mācības šajā laikā jau beigušās bet tā jau ir kas dara tam krauj Vis izdevās skaisti ........

pirms 5 gadiem, 2015.06.16 20:39

parasts darbinieks

Cik zināms skolā tagad skolotājām ar tāds brīvāks. Galu galā atvaļinājums ar kā nevienam divi mēneši un brīvlaiki ar kā nevienam. Varēji tak jau palīdzēt tām divām trim pagurušjām meitenēm, kuras tā bija pagurušas koncertu klausoties, ka pat papīrus pieliekties salasīt nevarēja.

pirms 5 gadiem, 2015.06.17 16:37

SAULGRIEZis

ko jūs viena viena skolas apkopēja jau tur ar muti piestrādāja labi jau kā muzeja darbiece

pirms 5 gadiem, 2015.06.16 22:32

burvis

Ja nav pa spēkam uzbrukt domai, uzbrūk domātājam.(I. Ziedonis)Ja kāds "nenoliek"talantīgos un azartiskos, prasmīgos un foršos, tad būtu jābrīnās, jo viduvējības te raksta, bet tie stiprie- rada.

pirms 5 gadiem, 2015.06.16 22:33

Skaidrīte

Vai pie vietējā veikala vēl skraida riļļains kasieris ar mapīti ?

pirms 5 gadiem, 2015.06.16 23:15

annuža

„Ja visa tā prāta daļa, ko Dievs ir devis cilvēkam, kā sacīt jāsaka, ienākot dzīves pasaulē, tiktu ielikta labā darīšanā, tad sliktuma nemaz nebūtu nevienā galā ” ko tur piebilst!Ir, kam dots, un ir, kam nav dots- tie tad ar pieķēza to Dieva pasaulīti! Godīgi! Kurt šiem nabaga dumiem likties- tik nocūkāt visu!

pirms 5 gadiem, 2015.06.16 23:48

aija

Tik diži svētki un tik dažas žēlīgas bildītes!

pirms 5 gadiem, 2015.06.17 12:29

SKOLOTĀJA-parastajam strādniekam

Cik tad stundas skolas apkopēja strādā.Zini pati 2 līdz 3st bet raksta jums8 TĀKĀ skaties ka jums tas atvaļinājums nesanāk pusgada garumā un tas ir vairāk kā man skolotājai.UN VĒL to papīrīti varēji arī pacelt lai skaisti izskatītos kautvai ciemiņu dēĻ.

pirms 5 gadiem, 2015.06.17 18:11

parasts strādnieks

Man nav ne jausmas cik stundas apkopēja strādā, bet pati kopju māju un zinu cik tas smags darbs jau iztīrīt 60 kvadrātmetrus un, kur nu vēl ķīmijas visas un krēsli klasēs. Ja man bez tā visa 60 maniem kvadrātmetriem vajag 2 stundas, tad jums gan tās apkopējas turbo vecenes. Un tiešām pelnījušas pusgadu atvaļinājumu. Tur jau tā lieta, ka es cilvēks no malas pat pacēlu tos papīrīšus, bet nevis cilvēki, kam par to maksā.

pirms 5 gadiem, 2015.06.17 18:57

kalendārs

Sandriņai gan kalendārs sajucis, 30.maijā bija Sadancis Jelgavā, bet jūnija pirmā sestdiena ir 6.jūnijs. Jāmācās rēķināt!

pirms 5 gadiem, 2015.06.17 19:30

kukū

kkā tak jātaisnojas projektu vadītājas vietā!

pirms 5 gadiem, 2015.06.17 21:32

Tīmekļa eksperts

30.maijā seniori dancoja Madonā, 6.un 7.06. - vidējie Jelgavā. Pasties Gooooogle, visu zina! :) un 7.06. - vēl koriem Latgalē burziņš!

pirms 5 gadiem, 2015.06.18 15:47

xnomierinātājs

nevienam neko nemaksā-tie bija foršākie svētki novada dzīvē tākā-nākošajā gadā lūdzu pierakstieties kā brīvprātīgie ja jau variet pacelt utt

pirms 5 gadiem, 2015.06.17 19:31

parasts dabinieks

Es samaksāju pa ieeju 4 EUR par cilv. un vēl +papīrus lasīju. Kas man nebija jādara. Es atbraucu ar ģimeni apskatīt pili un pils dārzu. Saprotu novada svētki, bet vai pils parkā bija jāpīpo un alus jāmalko. Uzskatu, ka kultūrvēsturiskas vietās ir nevietā tirģeļi, pīpēšana un alus dzeršana.

pirms 5 gadiem, 2015.06.17 19:52

pudeļsieva

parastam darbiniekam- ak tu dumais- pilī un dārzā i pīpē , i dzer , i dara, ko vien grib..Te var bagātie noīrēt un kaut zem krūma gulēt.Tā ka atmet ilūzijas un tagad, kad zini šo šausmu vietu- vairs nebrauc! pasargā jel sevi!

pirms 5 gadiem, 2015.06.17 20:05

Vietējās ziņas