Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rundālē viens keramikas ceplis atvērts, gatavojas nākamajam 2

Rundāles novada «Baltajā mājā» 4. maijā tūrisma sezona tika atklāta un valsts svētki nosvinēti ar keramikas cepļa atvēršanu.

Ceplis kurējās visu iepriekšējo nakti, to piepildīja vietējās mākslinieces Lauras Ikertes, keramiķu no Kandavas darbi, vietējo novadu ļaužu darinājumi, kā arī skolēnu māla veidojumi.

Šī tradīcija te ir kopš 2011. gada, teic Laura. «Baltajā mājā» gatavo melno jeb tā dēvēto svēpēto keramiku. Podi, bļodas, krūzes, vāzes, cukurtrauki tiek gatavoti, izmantojot tradicionālas podniecības zinības. Katrs veidojums ir unikāls roku darbs, tiek gatavots ar rokām (bez ripas), pulēts, apdedzināts malkas ceplī 1000 – 1200 grādu temperatūrā bez skābekļa klātbūtnes. Mākslas darbu autori uzskata, ka šis senais keramikas darināšanas veids ir visdraudzīgākais to ļaužu veselībai, kas pēc tam lieto traukus, kas nav klāti ar glazūru un ķīmiskām vielām.

Keramiķi pie atvērtā cepļa, ceļot laukā traukus, sprieda par to, kas izdevies, kas ne, ko varētu mēģināt un eksperimentēt citādāk.

Kamēr nonāk līdz gatavam podam, tiek ieguldīts smags darbs daudzu stundu garumā: māla mīcīšana, veidošana, pulēšana, kraušana ceplī, cepļa kuršana un aizmūrēšana, tad rit 12 stundu dedzināšana, pēc tam darinājumi jāņem no cepļa laukā, katrs jāieziež ar karstu eļļu. Baušķeniece Kristīne Selane, kura pati glezno un reiz pie Lauras Ikertes izmēģinājusi māla veidošanu, stāvot pie cepļa, atzinās: «Vistrakāk ir ar to pulēšanu – sēdi un pulē māla podu, vienmuļi pulē līdz apnikumam un roku sāpēm. Ja būtu iepriekš zinājusi par slīpēšanu, nebūtu nemaz ķērusies pie keramikas trauku darināšanas.»

Kāds eļļojot traukus atcerējās stāstu par keramiķi iesācēju, kurš plenērā vēlējies kaut ko iemācīties izgatavot no māla. Māksliniece jautājusi, ar ko puisis sākšot. Viņš gribot servīzi. No plenēra mājās devies ar ziepju trauku....

«Baltajā mājā», kas ir viesu nams Rundāles novada Pilsrundālē, pēc šī cepļa atvēršanas jau gatavojas nākamajam. No 2. līdz 9. jūnijam te būs keramikas plenērs, kad ikviens interesents varēs mācīties gatavot māla traukus. Pēc tam visi darinājumi tiks apdedzināti ceplī, ko atvērs vasaras saulgriežos – 21. jūnijā.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

bet

KĀ tad tika svinēts?Garlaicīgi.Kad notiek klāt vēl pagasta aktivitātes, tad kaut kas vismaz ir.

pirms 6 gadiem, 2014.05.07 07:04

Kādi

Kādi 15 cilvēki bija uz atvēršanu, Tie, kas "uz dullo" trāpīja uz īsto momentu.

pirms 6 gadiem, 2014.05.07 07:31

Vietējās ziņas