Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rundāles novadā meklē sakoptāko sētu

Konkurss «Sakoptākā sēta» Rundāles novadā ir nonācis līdz otrajai izvērtēšanas kārtai. Otrdien, 3. septembrī, komisija sāka apskatīt lauku sētas, pagājušajā nedēļā tika apmeklētas ģimenes mājas apdzīvotās vietās.
 
Konkursa pirmā kārta sākās 1. jūlijā, un vērtēšana notika katrā pagastā atsevišķi. No katra Rundāles novada pagasta otrajai kārtai tika izraudzītas septiņas galvenā titula pretendentes lauku sētas un ģimenes mājas kategorijās.

Pirmā komisijas grupa – Rundāles novada domes priekšsēdētāja vietniece Inta Klīve, sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Kociņa, Viesturu pagasta pārvaldes vadītājs Vitālijs Bļinkovs, Pilsrundāles vidusskolas bioloģijas skolotāja Vita Rozēna – pašlaik izvērtē otrajai kārtai izraudzītās lauku sētas katrā Rundāles novada pagastā, lūdzot iepriekš nebrīdinātos saimniekus izrādīt savas iekoptās sētas.
Šajā konkursa posmā var novērot pieticīgā latvieša dabu, jo kā atbildes reakcija uz negaidīto komisijas apciemojumu gandrīz katrā sētā skanēja vārdi: «Te jau nekā īpaša nav, te nav, ko redzēt.» Tomēr šīs mājas tika pozitīvi novērtētas jau pirmajā kārtā.

Liela daļa īpašnieku atzīstas, ka saimnieciskie darbi ir procesā. Svitenes pagasta «Jaunaudzēs» dzīvojošie Vitālijs Kukuts un Mirdza Klēbaha komisijai stāsta, ka apkārtni par sakoptu varēs saukt tikai pēc pieciem gadiem, jo «esam ceļā uz peoniju dārzu, tāpat pašlaik notiek remontdarbi iekštelpās un roka tiek pielikta arī āra darbos». Saimniece atzīstas, ka krāšņi iekopts pagalms ir viņas sapnis.

Dārzeņu un ogu audzētāja Valija Maslova no saimniecības «Pērles» Svitenes pagastā ar nožēlu atzīst, ka, sākoties rudenim, palielinās arī lauku darbu apjomi, tāpēc puķu dobēs ielīst nepietiek laika. Komisijas locekle Vita Rozēna piekrīt, ka sētas vajadzētu apsekot jūlijā, kad saimniecības nav tik ļoti noslogotas.

Inta Klīve uzskata, ka ik saimniecība ir unikāla un vērtēt pēc vienādiem kritērijiem tās ir grūti. Atkarībā no teritorijas apjomiem tiek izmantotas atšķirīgas sakopšanas pieejas. «Dažas sētas tikai tagad sāk iekārtot pagalmus, citi jau gadiem strādā to iekopšanā, tāpēc nevar teikt, ka visas otrajai kārtai izvirzītās sētas ir līdzvērtīgas,» skaidro komisijas priekšsēdētāja.

Otrā komisija – Rundāles novada domes attīstības nodaļas projektu speciāliste Ludmila Knoka, izpilddirektors Aigars Sietiņš, Svitenes pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Liepa un zemnieku saimniecības «Sējas» pārstāve Iveta Burkāne – jau pagājušajā nedēļā apskatīja un izvērtēja ģimenes mājas apdzīvotās vietās.

Komisijas priekšsēdētāja Ludmila Knoka atzīst, ka kopumā Rundāles novada sētas atstājušas patīkamu iespaidu. Viņa spriež, ka pagalmu iekopšanai ne vienmēr nauda ir svarīgākais, bet gan vēlme darboties. Piektdien, 6. septembrī, konkursa komisija sanāks kopā, lai apkopotu vērtējumus un nolemtu, kura mājsaimniecība izpelnījusies titulu «Rundāles novada sakoptākā sēta 2013».

Konkursa nolikumā norādīts, ka komisija vērtēs sētas kopskatu, plānojumu, parādes ieeju, iebraucamo ceļu, celiņus, zālienu, dekoratīvos stādījumus un citus elementus.

Galvenās balvas ieguvējiem svinīgā, Latvijas dzimšanas dienai veltītā pasākumā 18. novembrī tiks pasniegta plāksne «Rundāles novada sakoptākā sēta» un nomināciju ieguvējiem atzinības raksti un balvas. Abās kārtās nominētajiem sētu īpašniekiem tiks organizēts tematisks pieredzes brauciens.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas