Rundāles novada skolēni aicina domāt par videi draudzīgu dekoru izmantošanu 1

Pilsrundāles vidusskolas skolēnu dome šopavasar izplatījusi aicinājumu, kurā vēršas pie izglītības iestāžu absolventiem ar lūgumu tik ierastos ar hēliju piepildītos balonus nomainīt pret ziepju burbuļiem vai koku stādījumiem.

Pilsrundāles vidusskolas skolēnu domes pārstāve Melisa Rence akcentēja, ka aicinājums bijis balonus nelaist gaisā, kā tas bieži gan skolu, gan bērnudārzu izlaidumos tiekot darīts. Publicētais vēstījums sociālajā tīklā «Facebook» sacēlis īstu vētru, atradies pulks šīs iniciatīvas aizstāvju, netrūcis arī nopēlēju.

«Uz tādu negatīvismu nebijām gatavi, jo sākotnēji mērķauditorija bija tieši mūsu skolas skolēni. Žēl, ka jaunieši, kuri cenšas pasauli padarīt kaut nedaudz zaļāku, saņem tādu samazgu spaini. Skumji lasīt nosodošās frāzes,» atzīst M. Rence un neslēpj, ka vienlaicīgi saņemti arī uzmundrinājuma komentāri.

Piemēram, Jānis Albertiņš novēlēja veiksmi cīņā. «Tā nu ir mūsdienu realitāte – ūdeņi pilni ar drazu, vide pilna ar drazu, bet tēlojam, ka tā cēlonis ir kāds cits,» savā ierakstā pauda J. Albertiņš. Paula Rubīna atzinīgi novērtēja pilsrundāliešu iniciatīvu. «Balons, palaists vai nepalaists, ir viens varen nevajadzīgs plastmasas gabals, kas kaut kur mētāsies un nesadalīsies vēl tad, kad absolventu mazbērni beigs skolu. Tie atkritumu kalni nemazināsies. Prieks, ka jaunieši māk domāt perspektīvā un viņiem rūp vairāk nekā tas, kas deguna galā,» «Facebook» ierakstā savu nostāj  pauž P. Rubīna.

Savukārt Evita Briņķe uzskata, ka hēlija baloni esot pilnīgi nekaitīgi, ja vien tos nepalaižot brīvā lidojumā. «Plastikāta maisiņi un iepakojumi ir daudzreiz bīstamāki, un cilvēki tos nomet, kur pagadās, krietni biežāk kā balonus. Nevainosim hēlija balonus pie tā, ka ir ļoti daudz bezatbildīgu šauro pierīšu! Mašīneļļa taču ir baigā inde, ja to lej puķu dobē, – lietosim lietas tam paredzētajā veidā un pareizi utilizēsim, tad viss būs labi,» pārliecināta E. Briņķe.

Melisa atklāj, ka ideju savai iniciatīvai smēlušies no publicētajiem rakstiem, kā arī noskatītajiem video tīmeklī. «Prieks, kas nogalina» – tas ir tikai viens no virsrakstiem, kas atrodams internetā, meklējot ziņas par skolēnu sākto tematu. Sajūsmu izraisošie priekšmeti piezemējas mežā, jūras piekrastē vai pļavā, kļūstot par atkritumiem – reizēm bīstamiem. «Ja cilvēki apzinātos, kādas sekas var būt mirklim. Nelaime tāda, ka tas ir dabas piesārņojums. Plastmasa, auklas, sintētiskie diegi, kas nesapūst. Turklāt tie reizēm ir ļoti smalki, un nemanot var aptīties ap kāju putnam vai dzīvniekiem, kas pienācis palūkoties, vai košais pleķis zemē nav ēdams,» skarbo ainu medijiem atklājis Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts Vilnis Skuja.

M. Rence stāsta, ka jau iepriekš skolas domes «Facebook» lapā bija dalījušies ar dažādām publikācijām par piesārņojumu, bet tie bijuši angļu mēlē un nav guvuši lielu atsaucību. Tad radusies afiša latviešu valodā, kurā bija aicinājums lauzt tradīciju. «Pāris stundu pēc tās publicēšanas to pārlūkojuši vairāk nekā 100 cilvēku. Pāris nedēļās jau tūkstotis. Pašlaik ar afišu dalījušies vairāk nekā pieci tūkstoši lietotāju. Diemžēl šogad mūsu pašu skolā šis aicinājums nebija sadzirdēts, un baloni pēdējā zvana pasākumā uzlidoja debesīs. Cerams, ka pēdējo reizi,» bilst skolēnu domes prezidente. Viņa uzsver, ka neiebilst pret baloniem, jo ir gana daudz skaistu dekoru radīts ar tiem. Arī pašu klase tos ir izmantojusi, taču nav laidusi gaisā. Viņa skaidro, ka tas ir no lateksa, kas tik ātri dabā nesadalās.

«Manuprāt, cilvēki nav pietiekami informēti par plastmasas piesārņojumu, tāpēc aicināt galīgi atteikties no šiem dekoriem būtu tas pats, kas meklēt adatu siena kaudzē. Tāpēc sākām ar mazumiņu – aicinājām atteikties no hēlija balonu palaišanas, kas ir tieši tas pats, kas nomest tos zemē. Redzot, cik populāri tas kļuva, centīsimies veidot vēl šāda tipa afišas arī nākotnē. Ziņa noteikti ir aizgājusi tālu,» pārliecināta M. Rence.


Pievieno komentāru

Komentāri 1

Zaļais

Ļoti pareizi,nekādus balonus.Pēc izlaidumiem apkārtne pilna ar balonķeskām.

pirms gada, 2019.05.29 12:41

Vietējās ziņas