Rundāles pensionāri dosies uz protestu akciju Rīgā 3

Divi desmiti Viesturu pensionāru apvienības «Vakarvējš» biedru pošas ceļam, lai rīt piedalītos Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) rīkotajā akcijā «Par pensionāru tiesībām» Strēlnieku laukumā Rīgā.
 
Apvienības vadītāja Dzidra Ročāne ir pārliecināta, ka aicinājums uz protestu ir pamatots. «Saeimas priekšsēdētājai Solvitai Āboltiņai tika iesniegti vairāk nekā 100 tūkstošu Latvijas pensionāru parakstu, pieprasot indeksēt pensijas par visiem krīzes gadiem ar koeficientu 1,07. Tas nozīmē, ka pensijām bija jāpieaug vismaz par 7%. Ar pašreizējo rezultātu – 4% palielinājumu – cilvēki nav apmierināti. Pensionāri arīdzan nav mierā, ka tika indeksētas tikai tās pensijas, kuras nepārsniedz 200 latu. Mēs esam apmuļķoti,» secina Dz. Ročāne. Viņa cer, ka visiem kopā izdosies panākt, lai valdība ieklausās šajā sabiedrības daļā, un tiks atrasts kāds kompromiss.

«Cik ilgi tas var turpināties? Dzīves dārdzība nemitīgi aug. Patlaban novērots kāpums medikamentiem, ko pilnīgi neatsver piemērotais indeksēšanas procents. Uzskatu, ka kardināli jāmaina visa pensiju indeksācijas kārtība un jāpiemēro tai mehānisms, kas ļautu pilnībā kompensēt cenu pieaugumu,» uzskata Viesturu pensionāru apvienības vadītāja.

Viņa atklāj, ka biedrības pensionāru vidējā pensija ir līdz 200 latiem, mazākā pensija ir vien 111 latu liela.  Ar šādiem iztikas līdzekļiem cilvēka cienīgas vecumdienas pavadīt nevar, tālab jebkurš pasākums, arī šādi organizēts mītiņš, vieš kaut nedaudz cerību katrā vecļaudī, spriež Dz. Ročāne. Protesta akcijai Rundāles novadā ir daudz atbalstītāju, novada dome piešķīrusi arī transportu bez maksas.

Svitenes pensionāru apvienības «Sudrabupe» vadītāja Velta Kočajeva atbalsta akciju, taču šoreiz pati uz to nedosies. «Šaubos, ka ar šo protestu izdosies ko panākt, jo arī pašu pensionāru vidū pašlaik notiek šķelšanās. Piemēram, Latgalē izveidotā senioru alianse uzskata, ka parlamenta viedoklis ir jāciena un Latgalei pilnībā pietiekot ar to mazumiņu, kas tagad piešķirts. Latgalieši pat izstājušies no LPF un ignorē tās ierosinājumus,» stāsta V. Kočajeva.

LPF pensionāru mītiņā sestdien plāno izvirzīt valdībai un Saeimai četras prasības, kuras uzskata par neatliekami risināmām jau 2014. gada laikā. LPF priekšsēdētājs Andris Siliņš aģentūrai LETA sacīja, ka, pirmkārt, akcijā valdībai un Saeimai tiks prasīta maksimāli taisnīga pensiju indeksācija, otrkārt, pakāpeniska piemaksas palielināšana pie pensijas par darbu līdz 1996. gadam, kā arī tās piešķiršanas atjaunošana jaunajiem pensionāriem, kas tika pārtraukta 2012. gadā.

Treškārt, mītiņa dalībnieki uzsvērs nepieciešamību ieviest pensionāru valsts veselības apdrošināšanas sistēmu, kura dotu iespēju pensionāriem izmantot pilnvērtīgas ārstēšanās iespējas un atvieglotu medikamentu iegādi. 

LPF un tās atbalstītāji prasīs palielināt arī ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo minimumu pensijām, kā arī nodalīt to no darba algas strādājošajiem pensionāriem.

Federācija vēlētos redzēt arī pazeminātu pievienotās vērtības nodokļa likmi pirmās nepieciešamības pārtikas produktiem, medikamentiem un atsevišķiem komunālajiem pakalpojumiem, tostarp elektroenerģijai.Tāpat pensionāri grib, lai tiktu atcelts nekustamā īpašuma nodokļa maksājums par vienīgo mājokli un noteikta minimālā robeža pensiju 1. līmenim.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Nūģis

.....vai Jānis Kirkils būs priekšgalā....!!!

pirms 7 gadiem, 2013.09.06 23:03

nu ja

Visiem vajag, bet tagad sanāk, ka visu jānovirza pensionāriem. Bļauj jau ne tie nabagākie , bļauj jau tie štatu bļāvēji, kas kliedz vienmēr visur un par jebko. Bļauj tā mazāk attīstītā un mazāk skolotā daļa, kurai jebkurš, kas tērpies uzvalkā var iestāstīt da jebko.Viņi nesaprot, ka saņemt var tikai to, kas nopelnīts, un dalīt var tikai to, kas ir. Viņi ir marionetes tādu Siliņu, Krīgeru un Verzu rokās, kas darbojas vienīgi un tikai savā labā.Vajag vēlēties vienu un ko konkrētu, bet ne visu uzreiz- nu nebūs pensionāriem paradīze zemes virsū.Paskatījos to mītiņu - nu prasti, vai tā trakotājas uz sevi TV ekrānā paskatījās?ekrānā

pirms 7 gadiem, 2013.09.08 20:34

Vietējās ziņas