Rundāles pilī atjauno vēsturisko mūra žogu 12

Rundāles pils muzejā sākta rietumpuses vēsturiskā mūra žoga atjaunošana. Darbi konkursa kārtībā uzticēti Bauskas novada uzņēmumam SIA «Kaskāde 19». Līgumā paredzētos darbus komersants apņēmies veikt 308 831 eiro (bez PVN) apmērā, liecina Iepirkumu uzraudzības biroja publiskotā informācija.

Rundāles pils muzeja pārstāve Ilze Kusiņa skaidro, lai pastiprinātu pils parka regulārās daļas drošību un samazinātu valdošo vēju ietekmi uz baroka dārza augiem, ir sākta rietumpuses vēsturiskā mūra žoga atjaunošana, izmantojot vēsturiskos pamatus, kas ir vienīgā saglabājusies liecība par sākotnējo žogu.

Rundāles pils rietumpuses vēsturisko mūra žogu plānots būvēt, sākot no palīgēkas, kas atrodas pie ziemeļu daļas vēsturiskā mūra, virzienā uz dienvidiem līdz pils meža parka teritorijai. Žoga kopējais garums ir 263 metri, mūra sienas biezums – 80 centimetru, augstums – trīs metri. Virs tā iecerēts vienslīpnes jumts ar dakstiņu segumu. Paredzēts izbūvēt divus divviru vārtus, lai nodrošinātu smagā autotransporta un traktortehnikas iekļūšanu parka teritorijā, un vienus vienviru vārtiņus pretī dārznieka mājai, kur, iespējams, arī vēsturiski bijusi ieeja. Vārtu stabi tiks atjaunoti sākotnējā izskatā ar rustikāliem veidojumiem un dzegu profiliem.

I. Kusiņa uzsvēra, ka atjaunošanas darbus plānots veikt, ievērojot Ļeņingradas (tag. Sanktpēterburgas) institūta «Giproteatr» rekomendācijas mūra atjaunošanai, kas sagatavotas jau 1975. gadā, respektējot vēsturiska kultūras pieminekļa statusu.
Aukstajā sezonā būvdarbu veikšana ir atkarīga no laika apstākļiem. Ja tie būs apmierinoši, iespējams, jau šogad lielākā daļa žoga atjaunošanas darbu tikšot pabeigta, bet atlikušie turpināsies pavasarī.

«Konkursā izvēlētie būvnieki SIA «Kaskāde 19» ir pierādījuši sevi citos vēsturiskos objektos kā prasmīgi amatnieki, un arī tagad darbi tiek organizēti laikus, raiti un kvalitatīvi, ar izpratni risinot katru problēmu, kas rodas darba procesā. Mūra žoga atjaunošana šajā gadā ir vērienīgākais projekts, kam atvēlētas lielākās investīcijas,» akcentēja I. Kusiņa.

SIA «Kaskāde 19» būvdarbu vadītājs Ēriks Pažemeckis, raksturojot objektu, teic, ka sarežģījumu neesot, jo pēc konstrukcijas paveicamie darbi esot vienkārši. Saspringt liekot laika periods, kurā jāiekļaujas – četri mēneši no darbu sākšanas, kā arī milzīgais apjoms. «290 metru žoga kubatūra pielīdzināma desmit privātmājām, un īsajā termiņā tas ir īsts pārbaudījums. Visticamāk, šogad samūrēsim žogu, uzliksim dakstiņu jumtu, bet visus darbus pabeigt nevarēs, jo laikapstākļu dēļ būs jāņem tehnoloģiskais pārtraukums,» vērtē Ē. Pažemeckis.

Pievieno komentāru

Komentāri 12

Hm

Man kaut kā palicis prātā, ka tur bija kleķa žogs, bet vēsturniekiem droši vien labāk zināms.

pirms gada, 2019.10.21 15:48

........

varu aizdot izcilajiem darbiniekiem kādu ķeblīti , vai padonus kur pakāpties, apjoms arī iespaidīgs un veseli DIVI vārti !!!!!!!!!!!

pirms gada, 2019.10.21 16:12

........

Jā 2019 gadā šāda sienas mūrēšana izmantojot ķebli ir ļori racionāla , ekonomiska un superātra., bet 360 000 eiras par 300 kubiem ir taisnas sienas ok.

pirms gada, 2019.10.21 22:59

prātnieks

Arī protēžu zobi neizskatās pēc ''vēsturiskiem'' - tas nievaiņiem par veikto labo darbu Rundāles pilī. Ja gribētu ''orģinālu'' - skatītu drupu kaudzi... un nevis Lacmaņa veikumu Zemgalei un Latvijai...

pirms gada, 2019.10.21 19:53

Ko nu muldi

Kāds te sakars Lancmaņa darbam ar šo keramzīta bloku konstrukciju? Un, starp citu, Rundāles pils arī pirms Lancmaņa nebija "drupu kaudze".

pirms gada, 2019.10.21 20:11

prātnieks atkārtoti

Ko nu muldi = glabāja graudus sociālisma celtniecībai un skoloja bērnus - ja vēl paskatās = domāja tos pils ķieģeļus dot fermu celtniecībai... Raibi un tā ir vēsture. bet tad nāca Lacmanis...

pirms gada, 2019.10.21 21:02

vispār jau

pirmais nāca Laimonis Liepa

pirms gada, 2019.10.21 21:57

Aplocekļotiesvar

Velns ap stenderi! Vēl tik Baltezera māju jumtu un 5G antenas pilij vajag, lai pilns komplekts :)

pirms gada, 2019.10.22 12:37

P

Es atceros tos laikus,kad pilī skraidīja zirgi.Kaut visa Latvija būtu tādā plaukumā kā šī pils-kaut 10%.

pirms gada, 2019.10.24 20:00

Vietējās ziņas