Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rundāles pilī atklās jaunas telpas un ekspozīcijas

Ceturtdien, 24. maijā, atzīmējot Rundāles pils muzeja 282. gadskārtu, tiks atklātas jaunas telpas un ekspozīcijas, turklāt interesentu rokās nonāks divas apjomīgas publikācijas, portālu informēja Rundāles pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ruta Bemberga.
 
Kopš 2012. gada Rundāles pilī pakāpeniski iekārtots «muzejs muzejā» – dekoratīvās mākslas ekspozīcija «No gotikas līdz jūgendstilam». R. Bemberga atklāja, ka turpmāk tajā būs apskatāmas arī divas pēdējās telpas, atainojot historismu un jūgendstilu. Historisma ekspozīcija sniedz ieskatu 19. gadsimta vidū, kad līdz ar ampīru un bīdermeieru beidzās vēsturisko stilu attīstība un sākās visu iepriekšējo stilu atdarināšana, pārspīlējot to dekoratīvās īpašības. Nelielās interjera grupās parādīta neogotika, neorenesanse, neorokoko un Francijā iecienītās variācijas par Luija XVI stila dekoratīvo mākslu.

«Pēdējā telpa ir veltīta jūgendstilam, kas 19. gadsimta 90. gados nomainīja historismu un pastāvēja līdz Pirmajam pasaules karam. Eksponēti galvenokārt franču mākslinieku darbi – gan Luija Mažorela un Emīla Gallē mēbeles, gan brāļu Domu, Emīla Gallē, Andrē Delata un citu meistaru stikla izstrādājumu kolekcija,» stāsta ekspozīcijas koncepcijas autors Imants Lancmanis.

Viņš uzsvēra, ka šī ekspozīcija tapusi vairāku gadu garumā, meklējot izcilākos un katram stilam raksturīgākos priekšmetus, kas palīdzētu labāk iepazīt stilu attīstības pamatlīnijas Rietumeiropā un izpausmes Latvijā.

R. Bemberga min vēl kādu šī gada nozīmīgu jaunumu – baznīcu mākslas ekspozīciju pils staļļos, kur savulaik (1997–2007) bija iekārtota izstāde «Posta laiks. Latvijas evaņģēliski luterisko baznīcu likteņi padomju laikā». Jaunajā ekspozīcijā apskatāmi izcili sakrālās mākslas paraugi – 17. gs. otrajā pusē manierisma stilā darinātais Zemītes baznīcas altāris, Vānes baznīcas biktskrēsls, Elkšņu baznīcas cilnis un vēl citi ievērības cienīgi priekšmeti.

Ievērojamas pārvērtības piedzīvojusi arī virtuve pils pirmajā stāvā blakus restorānam. Tagad tajā apmeklētāji varēs gūt priekšstatu par virtuves aprīkojumu 18. gadsimtā, aplūkojot dažādas ierīces un traukus ēdiena gatavošanai un pasniegšanai. Vienā no pavardiem iespējams apskatīt dūmvadu pilnā pils augstumā.

Muzeja speciālisti sagatavojuši divus apjomīgus izdevumus – «Dievinātā Doroteja» un «Rundāles pils II. Pils tuvplānā», kuru autors ir muzeja direktors Imants Lancmanis.

Grāmata «Dievinātā Doroteja» tapusi kā vēlīns veltījums Kurzemes hercogienei Dorotejai 250. jubilejā, ko 2011. gadā muzejā iezīmēja izstāde ar tādu pašu nosaukumu. Izdevumā apkopoti hercogienes biogrāfijas nozīmīgākie notikumi, portreti un laikabiedru liecības.
Savukārt monogrāfija «Rundāles pils II. Pils tuvplānā» ir 2015. gadā izdotās monogrāfijas «Rundāles pils. Vēsture» otrā daļa. Izdevumā apkopota informācija par pili kā restaurētu Latvijas kultūras mantojuma objektu visā tā daudzveidībā. Tā ir sava veida pils inventarizācija, piedāvājums detalizēti aplūkot gan ārējo arhitektūru, gan iekštelpas.

Apmeklētājiem jaunās ekspozīcijas būs pieejamas no 25. maija, un muzeja kasē būs iespējams iegādāties jaunās grāmatas.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas