Rundāles pilī krāšņo un smaržo flokšu ziedi 4

Rundāles pils muzeja pavardos līdzās restorānam ziedu burvībā apmeklētājus ierauj 66 flokšu šķirnes, kas uz mūspusi atceļojušas no Smiltenes, informē apmeklētāju apkalpošanas nodaļas vadītāja Inga Ripa.
 
Selekcionāres un kolekcionāres Ērikas Trifanovas ziedus pilī var apskatīt no 3. līdz 6. augustam. Līdz šim apmeklētājus ir priecējušas īrisu, peoniju izstādes, bet flokši – pirmo reizi. I. Ripa atklāj, ka dažādas ziedu izstādes tiek meklētas, lai piesaistītu pilij apmeklētājus, īpaši vietējos. Selekcionāre cienījamā vecuma dēļ no Smiltenes uz Rundāli nav atbraukusi, bet, lai iepriecinātu apmeklētājus, ziedus – no katras šķirnes pa trim – spaiņos no Vidzemes atgādājusi I. Ripa.

Selekcionāre portālam atklāj, ka pievērsusies flokšu kultūrai pirms vairāk nekā 20 gadiem, kad pārtraukusi audzēt dālijas. «Flokši ir zemnieku sētas greznums – viegli kopjams un pavairojams. Ziediem ir liela dzīvotspēja. Tie prot iekarot savu vietu zem saules,» apgalvo kolekcionāre. Vietā, kur auguši flokši, nav ieteicams dēstīt kādu citu kultūru vismaz divus gadus, jo to spēcīgās saknes pat dziļākajā pazemē mēģina atjaunoties.

18. gadsimtā flokši no tālās ASV iekaroja visu pasauli un ieceļoja arī pie mums Latvijas dārzos. Selekcionāre atklāj, ka Vidzemē pirmie flokši parādījās jau 17. gadsimta otrajā pusē baronu pils dārzos. Mācītāju sievas, kuras aizrāvās ar puķkopību, varēja ziedus aizņemties no muižām un stādīt savos dārzos.

Floksis ir ziemcietīgs un daudzgadīgs augs, kura ziedi sakārtoti lielos čemuros. Garākie šīs ģints eksemplāri var sasniegt 150 centimetru augstumu, zemākie – nepārsniedz desmit līdz 30 centimetru garumu. Selekcionāres krājumos visvairāk sastopami pusotru metru gari stādi.

Šķirņu īpatnības atklājas sīkumos – ziedlapu formās, stublāja augstumā un toņu variācijās, kur košais krāsu spektrs variē no balta līdz dažādiem rozā un sārtajiem toņiem, sasniedzot pat tumši violetu krāsu, ir sastopami arī divkrāsaini flokšu ziedi. Smarža nav tik būtiska, jo ir ziedi gan ar uzbāzīgu, gan atturīgu aromātu.

Pašlaik Ē. Trifanovas dārzā aug vairāk nekā 170 dažādu nokrāsu flokši. No tām 122 pašas veidotas. «Ziediem dodu vārdus kā mamma saviem bērniem,» smej selekcionāre, norādot, ka visas viņas puķes ir nosauktas sieviešu vārdos. Zieda ceturtajā ziedēšanas gadā tas saņem vārdu. Pirms diviem gadiem iesētas pēdējās flokšu sēklas. Jauninājumu Ē. Trifanovas kolekcijā vairs nebūšot.

Pašlaik ir flokšu ziedēšanas kulminācija, bet postu dara nemitīgais lietus, atklāj selekcionāre. Maigajiem ziediem grūtības radījusi arī krusa. Jūlija vidū nācās atcelt ekskursantu apmeklējumus, jo ziedējusi tikai trešdaļa dārza. Pirms Jāņiem stiprais karstums veicināja stublāja lapu dzeltēšanu. Citādi – ziedu būtu bijis vairāk.

Selekcionāres vairāk nekā 30 flokšu šķirnes iekļautas arī Salaspils Botāniskā dārza kolekcijā.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

..

Kāpēc izstāde nav apskatāma arī kādā no brīvdienām?

pirms 5 gadiem, 2015.08.04 14:27

vai ne

vari brīvdienās atnākt palūrēt uz flokšiem manā dārzā

pirms 5 gadiem, 2015.08.06 19:07

...

pieņemu līdz tam laikam tie flokši jau būs kā no komposta kaudzes :D

pirms 5 gadiem, 2015.08.04 15:26

Vietējās ziņas