Rundāles pilī notiek zinātniskais seminārs "Būvdetaļas vēsturiskajās ēkās"

Šodien Rundāles pilī norisinās zinātniskais seminārs "Būvdetaļas vēsturiskajās ēkās", kuru sadarbībā ar pils muzeju rīko SIA "Arhitektoniskās izpētes grupa", aģentūrai LETA pavēstīja uzņēmuma pārstāvji.

Pasākuma laikā muzeja rīcībā tiks nodota "Arhitektoniskās izpētes grupas" vēsturisko būvdetaļu kolekcijas viena no lielākajām grupām - vēsturiskie logi un to aprīkojums.

"Arhitektoniskās izpētes grupas" vēsturisko būvdetaļu kolekcija tapusi gandrīz 40 gadus ilga rūpīga darba rezultātā. Tās sastāvu veido papīra tapešu fragmenti, kuri tapuši no 18.gadsimta vidus līdz 20.gadsimtam, logu apkalumi un stiklojums, kuri tapuši no 17.gadsimta līdz 20.gadsimtam, sienas un grīdas flīzes, kuras tapušas no 18.gadsimta līdz 20.gadsimtam, būvkeramika - ķieģeļi un dakstiņi - no 14.gadsimta līdz 20.gadsimtM, atsevišķi vēsturiskās arhitektūras elementi un to fragmenti - durvju apkalumi, krāšņu podiņi, jumta seguma elementi, stikls, un citi unikāli priekšmeti - kopā vairāk nekā 1800 vienības.

Kolekcijas artefakti jau ir bijuši pamatā divu promocijas darbu izstrādei zinātņu doktora grāda iegūšanai -  Ilmārs Dirveiks, "Logs Latvijas arhitektūrā" (2015) un Laura Lūse, "Tapetes Latvijā. 18.gadsimts - 20.gadsimta pirmā puse" (2016), kā arī maģistra grāda iegūšanai - Artūrs Lapiņš "Ārdurvis Rīgas arhitektūrā" (1996). Semināra dalībniekiem būs iespēja noklausīties viņu visu, kā arī arheoloģes un kolekcijas līdzautores Baibas Eglājas referātus par vēsturisko būvdetaļu izpētes procesa aizraujošajām niansēm.

Pasākuma laikā tiks prezentēta arī pagājušajā gadā tapusī īsfilma "Kas ir arhitektoniski mākslinieciskā izpēte?". Filma veidota ar mērķi aktualizēt vēsturiskās arhitektūras pētnieka lomu ēkas vai objekta atjaunošanā un lai parādītu to, cik šis process ir smalks un nozīmīgs.

Pasākumu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas