Rundāles pilī uzzied banāns

Rundāles pils muzejs pavasarī sagaidījis pārsteigumu – oranžērijā uzziedējis banāns, portālu informē muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ruta Bemberga.
 
Jau otro nedēļu Rundāles pils oranžērijā pa kārtai savu ziedu ver vaļā banāns. Kā stāsta oranžērijas speciāliste Inese Kapkalne, banāns ir īsts brīnums oranžērijā.

Pēc I. Kapkalnes novērojumiem, banāns reizi trijās dienās izdzen jaunu lapu, bet šoreiz lapas vietā pamanījusi zieda vārpu. «Tā lēnām viena pēc otras nokrīt zieda lapas un atklājas mazi banānu aizmetņi,» stāsta I. Kapkalne.

Pagājušajā vasarā oranžērijā atvests banāns no Francijas. Darbinieki cerēja, ka tas uzziedēs, bet patiesībā pirmā ziedu vārpa parādījās banānam, kas audzis Bauskā. Kādā mājā tam bija palicis par šauru, tāpēc saimniece laipni to atdāvināja Rundāles pils muzeja grāfu Šuvalovu oranžērijas kolekcijas papildināšanai.

Grāfu Šuvalovu oranžērija atklāta 2013. gada jūnijā, kad tajā apvienoja 363 pašu izaudzētas un dāvinātas augu kolekcijas. Lielākā daļa no tiem minēti Rundāles pils 1852. gada 20. jūlija inventarizācijas sarakstos.

Pašlaik, pateicoties dāvinātājiem un muzeja iespējai iegādāties ko jaunu, oranžērijā apskatāmi aptuveni 450 podaugi – dažādi sukulenti, tropu un subtropu augi. Grāfu Šuvalovu kolekcijas sarakstos minēti 19. gadsimta vidus iecienītie telpaugi – kaktusi, alojes, pelargonijas un dālijas. Lielu daļu veido tradicionālie oranžēriju augi, kā arī eksotiskie augi – kivi, avokado, mandarīni, kumkvati, citroni, kafijas koks, vīģes koks, guava u. c.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas